۲۵ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9425802
T T
۰ نفر
سفیر ایران در لبنان با سعدالدین حریری دیدار و گفت و گو کرد ..........................................................
بیروت - خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. سیاسی. لبنان. ایران. " محمدرضا شیبانی " سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان عصر جمعه با" سعد الدین حریری " رییس جریان سیاسی " آینده " در مجلس این کشور دیدار و در باره اوضاع کنونی لبنان با وی گفت و گو کرد.
سفیرایران پس از این دیدار در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بیروت اظهار داشت : در این ملاقات نتایج آخرین تلاش های مشترک ایران و عربستان برای کمک به حل مشکلات جهان اسلام از جمله بحران لبنان که منتهی به دیدارها و گفت و گوهای اخیر بین نبیه بری رییس مجلس و سعدالدین حریری شد بحت و گفت و گو به عمل آمد.
شیبانی افزود : مقام های جمهوری اسلامی ایران از اینکه روند حل بحران کنونی لبنان به حالت عادی و مورد انتظار یعنی در پیش گرفتن راه گفت و گو برای آن بازگشته ابراز خرسندی کرده و از هرگونه تصمیم مردم لبنان و رهبران سیاسی این کشور برای حل بحران کنونی حمایت می کنند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان خاطر نشان ساخت : حساسیتها و اختلافات طایفه ای و مذهبی - سودی جز برای دشمنان مردم منطقه و لبنان ندارد و ایران در رسیدن مردم و رهبران سیاسی لبنان به راه حلی که مورد قبول همه لبنانی ها باشد از تمام توانمندی های خود استفاده خواهد کرد.
این مقام ایرانی بر ضرورت حفظ هوشیاری سیاسی مردم و مسوولان لبنان برای گذر از مرحله حساس کنونی و رسیدن به توافق همه جانبه تاکید کرد و گفت همه باید در برابر تلاشهای طرفهایی که دوستدار منافع مردم منطقه نیستند- ایستادگی کنند.
به گفته سفیر ایران در لبنان - حریری نیز در این دیدار با قدردانی از تلاشهای مشترک جمهوری اسلامی ایران و عربستان برای حل مشکلات جهان اسلام از جمله بحران لبنان - نتایج دیدار اخیر سران تهران و ریاض را در این ارتباط بسیار مثبت ارزیابی کرد.
شیبانی افزود : حریری همچنین با اشاره به جایگاه ویژه ایران و عربستان در منطقه و میان کشورهای اسلامی خواستار تداوم تلاشهای مشترک تهران و ریاض در این زمینه شد.
به گفته وی - حریری همچنین از روند مذاکرات جاری خود با نبیه بری برای رسیدن به راه حلی مقبول برای هردو طیف سیاسی در لبنان به منظور پایان دادن به بحران کنونی این کشور ابراز رضایت کرد و گفت امیدوارم این گفت و گوها تاپیش از برگزاری نشست آتی سران اتحادیه عرب در ریاض به نتایج خوبی منتهی شود.
بیش از سه ماه از اعتصاب و اعتراض گروههای مخالف دولت لبنان می گذرد.
این گروهها از چندی قبل تهدید کرده بودند که با به راه انداختن " عصیان مدنی " بر دامنه و شدت اعتراض های خود علیه دولت فواد سنیوره خواهند افزود -اما در پی رایزنی ها و گفت و گوهای موفق مقام های جمهوری اسلامی ایران و عربستان و همراهی دو طرف سیاسی در لبنان با این تلاش های میانجیگرانه - هم اکنون آرامش نسبی بر فضای سیاسی ملتهب لبنان حکمفرما شده است. این آرامش با دیدارهای اخیر سعدالدین حریری رییس جریان سیاسی آینده در مجلس لبنان با نبیه بری رییس مجلس این کشور به عنوان نمایندگان دو طیف سیاسی مطرح در لبنان و تلاش آنان برای رسیدن به تفاهم به منظور حل بحران جاری در این کشور تقویت شده و رو به بهبود می رود.
خاورم265 2082/ شماره 081 ساعت 19:46 تمام انتهای پیام 19-46-36.P25

سرخط اخبار سیاست