"کرینکو :"مسایل مالی نیروگاه بوشهر از طریق بحت رسانه ای قابل حل نیست ....................................................................
مسکو -خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. سیاسی. روسیه. هسته ای. ایران رییس آژانس فدرال انرژی اتمی روسیه با این ادعا که" روسیه قادر نیست نیروگاه اتمی بوشهر را با هزینه خود تکمیل کند - "گفت : ایران باید هزینه های مالی این پروژه را تامین نماید.
" سرگئی کرینکو "روز جمعه در جمع خبرنگاران در مسکو -با تاکید بر لزوم برقراری روابط تجاری مناسب در مورد پروژه نیروگاه اتمی بوشهر -گفت : مسایل مالی یک قرارداد تجاری از طریق بحت در رسانه ها -حل نخواهد شد.
وی با اشاره به ادامه مذاکرات هیاتهای ایران و روسیه در تهران برای حل مسایل فنی و مالی احدات نیروگاه اتمی بوشهر -گفت : ما برای مذاکره با مقامهای ایرانی در اینجا نیز آماده هستیم. رییس آژانس فدرال انرژی اتمی روسیه در بخش دیگر از این مصاحبه گفت: نیروگاه اتمی بوشهر هیچ گونه تهدیدی برای پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای نیست. کرینکو گفت : روسیه در سال -2006 حدود سه میلیارد و 500 میلیون دلار خدمات و محصولات اتمی به کشورهای دیگر صادر کرد.
" اتم استروی اکسپرت " نیز با انتشار بیانیه ای با اشاره به ادامه مذاکرات هیاتهای ایرانی و روس در تهران - ابراز امیدواری کرد این مذاکرات نتایج مثبت به همراه داشته باشد و طرف ایرانی پرداخت های مالی را ازسرگیرد .
" ولادیمیر پاولوف " رییس پروژه نیروگاه اتمی بوشهر نیز شب گذشته برای شرکت در مرحله نهایی این مذاکرات به تهران سفر کرد.
در بیانیه" اتم استروی اکسپرت " با اشاره به ادامه عملیات احدات نیروگاه اتمی بوشهر خاطرنشان شده است : پیمانکاران در مورد پرداخت وجه بابت ارسال تجهیزات لازم برای نیروگاه و اعزام متخصصان به این محل - به" اتم استروی اکسپرت " اولتیماتوم داده اند.
" اتم استروی اکسپرت " ادعا کرده : طرف ایرانی از 17 ژانویه 27( دی ماه-) تعهدات مالی خود در مورد هزینه های ساخت نیروگاه بوشهر را اجرا نکرده و این امر را توجیهی برای تاخیر احتمالی در بهره برداری این نیروگاه در شهریور ماه سال آینده دانسته است. مقامات سازمان انرژی اتمی ایران نیز با رد ادعاهای مالی روسیه - اعلام نمودند ایران به تمامی تعهدات مالی خود در مورد نیروگاه بوشهر عمل کرده و حتی حاضر است مبالغی نیز مازاد بر قرارداد و یا پیش از موعد به شرکت روس بدهد تا این نیروگاه بموقع راه اندازی شود.
" محمد سعیدی " معاون بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران گفت : تهران از 10اکتبر 2006 تا 14 مارس 2007 بیش از 75 میلیون دلار و 5 میلیارد و600 میلیون تومان به" اتم استروی اکسپرت " پرداخت کرده و از اول ماه مارس جاری نیز 18 میلیون و 200 هزار دلار در حال انتقال و واریز شدن به حساب پیمانکار روسی است. اروپام355/2242 شماره 041 ساعت 14:16 تمام انتهای پیام 14-16-27.P25

سرخط اخبار سیاست