۲۷ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9410124
۰ نفر
رییس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور اعلام کرد: صیانت از آرای مردم را از وظایف قانونی و اصلی خود میدانیم (2وآخر) ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/12/86 سیاسی.سیاست.دولت.انتخابات.هشتم.ستاد رییس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور خطاب به نامزدها و گروه های سیاسی گفت: وزارت کشور حتی جابه جایی یا کم و زیاد شدن یک رای را جدی می گیرد و صیانت از آرا مردم را جزو وظایف قانونی و اصلی خود می داند.
به گزارش خبرنگار ستاد خبری ایرنا ویژه انتخابات مستقر در ستاد انتخابات کشور، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین موسی پور روز دوشنبه درادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی افزود: از 207 حوزه انتخابیه، جمعا 90 شکایت به دست ما رسیده است که درمورد 71 مورد آن اقدام کردیم .
وی گفت: در روز انتخابات نیز 40 مورد تخلف انتخاباتی به ما گزارش شده است که در حال برر سی این موارد هستیم و بطور قطع اگر مواردی خلاف قانون عمل شده باشد، با آن برخورد خواهیم کرد.
موسی پور افزود: صیانت از آرای مردم و حفظ حقوق کاندیداها خمیر مایه انتخابات و مردم محوری، شاخصه کلیدی این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی بود.
معاون وزیر کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص تخلفات امنیتی در این دوره گفت: انتخابات در این دوره از نظر کاهش تخلفات در طول تاریخ دوران انقلاب، کم نظیر است و اینگونه تخلفات نسبت به دوره های قبل به شدت کاهش پیدا کرده است.
موسی پور بیان داشت: در این دوره مسایل و رخدادهای ضدامنیتی نیز به ویژه در روز رای گیری به شدت کاهش پیدا کرده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش ، اظهار داشت: در 164 حوزه انتخابیه، نمایندگان مردم به مجلس شورای اسلامی راه یافتند و در 43 حوزه انتخابیه دیگر نیز انتخابات به مرحله دوم کشیده شده که تلاش می کنیم در نیمه اول اردیبهشت ماه مرحله دوم انتخابات را برگزار کنیم.
موسی پور افزود: از ماهها قبل رسانه های غربی برای تاثیرگذاری بر روند انتخابات با استفاده از صدها شبکه ماهواره ای، تلویزیونی و خبرگزاری ، تلاشهای گسترده ای را برای ایجاد ناامنی و مایوس کردن مردم در عرصه انتخابات آغاز کردند.
رییس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور ادامه داد: آنها از هیچ اقدامی به زعم خود برای کاهش مشارکت مردم کوتاهی نکردند اما شاهد افزایش مشارکت 10 درصدی مردم بودیم .
موسی پور فضای انتخابات در این دوره را کاملا رقابتی، سالم و قانونمند دانست و بیان داشت: تمامی گروه های دو جناح اصلی در کشور در این دوره نامزد داشتند و انتخابات کاملا قانونی، سالم و عادلانه برگزار شد.
موسی پور تاکید کرد:یک هزار و 700 کاندیدا از یک جناح مشهور سیاسی و یک هزار و 100 کاندیدای دیگر جناح مشهور سیاسی در این دوره از انتخابات حضور داشتند.
رییس ستاد مرکزی بازرسی انتخابات کشور بیان داشت: بر اساس اطلاعات واصله به وزارت کشور، آمار تخلفات انتخاباتی در این دوره 90 درصد کاهش داشته است.
وی در بخش دیگر از سخنان خود بابیان اینکه هیات های اجرایی مسوولیت اصلی برگزاری انتخابات را بر عهده داشتند، افزود: هیات های اجرایی منتخبین مردم هستند و تمامی فرایندهای تعیین شعب اخذ رای، تعداد شعب ، تعیین افراد و اعضای شعب اخذ رای و اخذ رای از مردم ، شمارش آرا و اعلام نتایج آرا توسط هیات های اجرایی انجام شده است .
موسی پور در ادامه با اشاره به اینکه 53 هزار بازرس مسوولیت بازرسی و کنترل انتخابات را بر عهده داشتند، افزود: بازرسین انتخابات نهایت تلاش خود را به کار گرفتند تا قانون به بهترین نحو ممکن اجر شود.
وی به تشکیل میز خانه احزاب در این دوره از انتخابات اشاره کرد و افزود: میز خانه احزاب در سراسر کشور فعال بودد و همکاری های خوبی را با ستاد انتخابات کشور داشته اند و ما هم گزارش هایی را که از طرف میز احزاب به ما می رسید با دقت و حساسیت پیگیری می کردیم.
معاون حقوقی و امور مجلس وزیر کشور همچنین به صدور 20 کارت ویژه برای 20 نفر از گروه های سیاسی اشاره کرد و افزود: ما برای کسانی که از روند جریان انتخابات نگرانی داشته اند ، کارت ویژه صادر کرده ایم تا اطمینان آنان از صحت انتخابات حاصل شود.
موسی پور گفت: حتی یک کارت هم برای جناح پیروز در انتخابات صادر نشده است رییس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور اعلام کرد: ما آماده هر نوع همکاری با کاندیداها ، نمایندگان احزاب و گروه های سیاسی برای اطلاع رسانی و شفاف سازی در عرصه انتخابات به ویژه اعلام نتایج آن هستیم.
موسی پور گفت: بنا داریم اسامی نامزدها و آرا آنان را تا سه برابر ظرفیت در همه حوزه های سراسر کشور بر روی سایت وزارت کشور درج کنیم، به عنوان مثال در حوزه انتخابیه تهران، اسامی 90 نامزد ، آرا و شماره صندوق های شعب اخذ رای اعلام و بر روی سایت وزارت کشور درج خواهد شد.
رییس شورای اطلاع رسانی وزارت کشور افزود: هر چند که گروه های ضد انقلاب در این دوره اقدامات بسیاری را از جمله عملیات ایذایی برای خرابکاری طراحی کرده بودند اما با هوشیاری نیروهای نظامی و امنیتی تمامی این ترفندها کشف و خنثی شد.
موسی پور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نامزدهای انتخاباتی 7 روز فرصت دارند تا شکایات خود درمورد نتایج انتخابات را به شورای نگهبان و هیات های اجرایی اعلام کنند.
وی خاطرنشان کرد: طبق تبصره یک ماده 68 قانون انتخابات شکایات نامزدها حتما باید مکتوب و نام و امضا شکایت کننده در آن درج شود تا قابل پیگیری باشد.
وی از نامزدهای انتخاباتی خواست که حتما تلاش کنند تا شکایاتشان مستند باشد.
این مقام وزارت کشور گفت: شورای نگهبان بعد از رسیدگی به شکایات صحت انتخابات را نیز تایید خواهد کرد.
موسی پور در ادامه برخی از بداخلاقیها توسط احزاب و گروه های سیاسی را از نقاط ضعف این دوره از انتخابات دانست و گفت: برخی از کسانی که از مردم نه شنیده اند به دنبال بهانه جویی و مخدوش کردن انتخابات هستند.
وی با اشاره به آمار مطرح شده از سوی وزیر کشور مبنی بر پیروزی یک جناح سیاسی گفت: بعد از این اعلام آمار از سوی وزیر کشور، تلاش کردند که وزارت کشور را متهم به جانبداری از جناح سیاسی پیروز در عرصه انتخابات کنند در حالی که طبق قانون، اعلام آمار رای دهندگان و پیروز جریان انتخابات بر اساس فهرست و لیست های جناحهای سیاسی که در زمان تبلیغات خود مطرح کردند یک امر طبیعی و قانونی است.
موسی پور خاطرنشان کرد: وزیر کشوراعلام کرد که بر اساس آمار 71 درصد از اصول گرایان تا این مرحله از انتخابات حایز اکثریت آرا شدند که من امروز با شمارش تعداد بیشتری از آرا، آمار اعلام شده از سوی ایشان را تکمیل می کنم و اعلام می کنم که 74 درصد از منتخبین مجلس هشتم را اصول گرایان تشکیل می دهند.
معاون وزیر کشور همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در خصوص رایانه ای برگزار شدن انتخابات در دوره های بعدی افزود: ما از نتایج اولیه این طرح موفقیت آمیز راضی هستیم و بنا داریم در دوره های بعدی با رفع برخی اشکالات جزیی، انتخابات را در سراسر کشور به صورت رایانه ای برگزار کنیم.
موسی پور در بخش دیگر از سخنان خود به شیوه تبلیغات در این دوره اشاره کرد و افزود: بر اساس نظرسنجی ها مردم از شیوه انتخابات در این دوره راضی هستند اما بطور قطع بعد از انتخابات مرحله دوم با استفاده از نظرات احزاب و گروه های سیاسی مسایل مطرح شده در مورد شیوه تبلیغات را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا اگر نیازی به اصلاحات داشته باشد در قالب یک طرح جامع، قانون شیوه تبلیغات انتخابات را اصلاح کنیم.
وی افزود: رییس جمهوری قبل از برگزاری انتخابات ابلاغ کرد که اگر مسوولان اجرایی اصل بی طرفی را رعایت نکردند حتما باید عزل شوند.
وی خاطرنشان کرد: به همین دلیل وزیر کشور بارها در جلسات این مساله را به مسوولان اجرایی انتخابات گوشزد کرد که اصل بی طرفی را حتما رعایت کنند سیام ** **9130**1908 1701 شماره 075 ساعت 15:25 تمام

سرخط اخبار سیاست