۲۷ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9410114
۰ نفر
مقام امنیتی بریتانیا: لندن باید با القاعده مذاکره کند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/12/86 لندن - یک مقام ارشد امنیتی بریتانیا گفت: لندن باید برای حل مشکلات خود با القاده وارد مذاکره شود.
لرد وست معاون امور امنیتی وزارت کشور بریتانیا در اظهاراتی جنجال برانگیز از خودداری لندن در مذاکره با گروه های تروریستی چون شبکه القاعده به عنوان اقدامی احمقانه یاد کرد.
وست روز دوشنبه اعلام کرد که مسوولان بریتانیا در جهت حفظ امنیت کشورباید به نوعی با القاعده ارتباط برقرار کنند.
این اظهارات در پی گفته های جاناتان پاول رییس سابق دفتر نخست وزیری بریتانیا مطرح شد که باید از روند مذاکرات صلح ایرلند شمالی درس گرفت و آماده گفت و گو با تروریست ها شد.
پاول یکی از مذاکره کنندگان کلیدی از سوی تونی بلر نخست وزیر سابق بریتانیا در مذاکرات صلح ایرلند شمالی و آتش بس بین گروه های شبه نظامی در آن منطقه بود.
رییس سابق دفتر نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد، اگرچه هم اکنون مذاکره با سران القاعده بی معنی به نظر می رسد، ولی باید آماده انجام چنین کاری بود.
وزارت خارجه دولت بریتانیا بلافاصله نسبت به اظهارات پاول موضع گیری منفی کرد و احتمال گفت و گوی دولت لندن با گروه های تروریستی همچون القاعده را ناممکن و بدون دلیل منطقی اعلام کرد.
پس از این اظهارات ، لرد وست نیز با احمقانه خطاب کردن رد احتمال مذاکره با القاعده تاکید کرد: مذاکره با دقت و در سطح سری با القاعده می تواند به امنیت بریتانیا کمک کند.
هواداران مذاکره با القاعده در بریتانیا معتقدند، در شرایطی که لندن برای حفظ امنیت نیروهای اعزامی خود و بهبود شرایط افغانستان حاضر به مذاکره با طالبان شده ، چرا نباید این سیاست به مذاکره با القاعده تسری یابد.
اروپام 1651**1275**2223** شماره 065 ساعت 14:46 تمام

سرخط اخبار سیاست