۲۵ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9409861
۰ نفر
سفیر ایران از مواضع حکومت محلی اسکاتلند استقبال کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/12/86 لندن - سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا از مواضع مستقل حکومت محلی منطقه اسکاتلند در این کشور در زمینه حمایت از عدم اشاعه سلاح هسته ای و مخالفت با جنگ عراق و افغانستان استقبال کرد.
به گزارش روز شنبه پایگاه اینترنتی روزنامه اسکاتسمن ، رسول موحدیان که به دعوت پارلمان محلی اسکاتلند به ادینبورو سفر کرده است ، این مطلب را در مصاحبه با این نشریه مطرح کرده است .
موحدیان به اسکاتسمن گفت : فکر می کنم ایران و اسکاتلند دیدگاههای مشترکی در بسیاری از موضوعات و مسایل منطقه ای و بین المللی دارند. نظرات و موضع حکومت کنونی اسکاتلند بسیاری از مردم ایران را خشنود کرده و ما را قادر ساخته تا میان اسکاتلند و انگلیس تمایز قایل شویم .
حکومت منطقه اسکاتلند از بهار سال جاری با پیروزی حزب ملی اسکاتلند و کسب اکثریت در پارلمان در دست سیاستمداران این حزب به رهبری آلکس سالموند قرار دارد.
سفیر ایران افزود: ما از دیدگاههای حکومت کنونی که علیه جنگ ، سلاحهای شیمیایی و اشاعه هسته ای بوده ، از جهانی بر پایه صلح و دوستی حمایت می کند، و برای رفاه و پیشرفت اقتصادی تلاش دارد، خرسندیم .
موحدیان همچنین گفته است : این مواضع زمینه مساعدی را برای کارهای بعدی فراهم می کند.
در ادامه مصاحبه به نقل از سفیر ایران آمده است : ما دیدگاه مشترکی با حکومت اسکاتلند در زمینه اشاعه هسته ای داریم و در منطقه خودمان خواستار منطقه عاری از سلاح هسته ای شده ایم .
موحدیان ادامه داد: در همین اثنا، ما حق ملتها را در توسعه فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز به رسمیت می شناسیم . از این رو، دولت من با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری دارد.
نشریه اسکاتلندی نوشت ، با وجود آنکه ایران برای پافشاری بر حق غنی سازی مشمول تحریم های شورای امنیت شده است ، سفیر ایران تاکید کرد که کشورش خواستار جهان عاری از بمبهای هسته ای می باشد.
اسکاتسمن در بخش پایانی مصاحبه ، سخنان سفیر ایران درباره روابط تهران و لندن را منتشر کرده است .
در این بخش به نقل از موحدیان آمده است : آنها از آغاز سده بیستم در امور داخلی ما دست داشته اند.
گزارش حاکی است ، سفیر ایران به مداخله دولت بریتانیا در طراحی دو کودتا در سالهای 1921 و 1953 اشاره و تصریح کرده که تاثیر منفی آنها در خاطره تاریخی مردم ایران باقی مانده است .
اروپام 345** شماره 180 ساعت 14:07 تمام

سرخط اخبار سیاست