هلند درمورد پیامدهای بی احترامی به قران کریم هشدار داد ..........................................................
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 24/12/86 خارجی.سیاسی.هلند.اروپا.
خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات ها در بروکسل گزارش داد: به دنبال تهیه ی یک فیلم ویدئویی هلندی درانتقاد از"قرآن" کریم، نخست وزیر این کشور درمورد تبعات احتمالی آن علیه منافع اروپا، به رهبران اروپایی هشدار داد.
یک دیپلمات هلندی در پی مذاکرات پنج شنبه شب سران اروپایی، گفت: "یان پیتر بالکینند" با اعلام این هشدار گفت که فیلم فوق واکنش هایی شدید در خارج و آسیب احتمالی به منافع هلند و گسترش اثرات آن به سایر کشورهای اروپایی را سبب خواهد شد.
این دیپلمات افزود: رهبران اتحادیه اروپا موافقت کردند که درمورد این موضوع در تماس نزدیک باشند.
درهمین حال، حدود 15 هزار نفر روز شنبه در افغانستان تظاهرات کردند و در اعتراض به فیلم "ویلدرز"، نماینده ی راستگرای مجلس هلند و چاپ مجدد کاریکاتورهای موهن حضرت محمد (ص ) پرچم های هلند و دانمارک را به آتش کشیدند.
ویلدرز که در برخی سایت های مبارز اسلامی به مرگ تهدید شده است، جزئیات کمی درباره فیلمش اعلام کرده است.
او هفته گذشته به این که هیچیک از شبکه های تلویزیونی هلند خواستار پخش فیلم وی نیستند، اعتراف کرد. برنامه ی او برای نمایش این فیلم در مرکز رسانه ای مجلس هلند در "لاهه" هم به شکست انجامید.
در سازمان "ناتو" نیز نگرانی هایی وجود دارد مبنی بر این که مناقشه ی موجود بر سر این فیلم، اوضاع را برای نیروی نظامی 43 هزار نفری تحت فرماندهی ناتو در افغانستان بدتر خواهد کرد.
همچنین، تاجران هلندی بیم دارند که تجارت خود را در کشورهای اسلامی از دست بدهند و سفارتخانه های هلند هم خود را برای حملاتی آماده می کنند.
هلند پیش از این در ماه جاری در آستانه پخش این فیلم، سطح خطر ملی خود را تا حد "قابل توجه"یی افزایش بالا برد.
مترجمام 1442**1078** شماره 399 ساعت 16:23 تمام

سرخط اخبار سیاست