متن کامل بیانیه مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق .......................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 13/12/86 داخلی.سیاسی.ایران.عراق.بیانیه مشترک.
جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در پایان سفر دو روزه دکتر " محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری به بغداد بیانیه مشترک صادر کردند.
به گزارش دوشنبه شب ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، متن کامل بیانیه مشترک به این شرح است: در چارچوب توسعه و تحکیم روابط دوستانه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق و در پاسخ به دعوت جناب آقای جلال طالبانی رئیس جمهور عراق، جناب محمود احمدی نژاد رئیس جمهور اسلامی ایران در راس هیاتی عالی رتبه به مدت دو روز در تاریخ های 12 و 13 اسفندماه رسما از جمهوری عراق دیدار به عمل آوردند.
در جریان این سفر، رئیس جمهوری اسلامی ایران با جناب آقای جلال طالبانی ریاست محترم جمهوری عراق، جناب آقای نوری المالکی نخست وزیر و جناب آقای عبدالعزیز حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق ملاقات نمودند.
همچنین ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، اعضای فراکسیون های سیاسی مجلس نمایندگان عراق، سفرا و روسای نمایندگی های مقیم بغداد، روسای دانشگاه ها، علمای مذهبی، شخصیت های برجسته و شیوخ عشایر، روسای اتحادیه های ادبی و هنری را نیز جداگانه به حضور پذیرفتند.
در این سفر توافقنامه ها و پروتکل های همکاری مشترک میان دو کشور در زمینه های مختلف در حضور روسای جمهوری دو کشور به امضا طرفین رسید.
در جریان این سفر مقامات دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق پس از گفتگو و تبادل نظر پیرامون مسائل مورد اهتمام مشترک که در فضایی دوستانه و تفاهم آمیز برگزار شد در خصوص مسائل ذیل به توافق رسیدند.
1- طرفین با عنایت به مشترکات فراوان تاریخی، فرهنگی و دینی موجود میان دو کشور همسایه و مسلمان و براساس احترام متقابل و اصول حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر و پایبندی به تعهدات دو جانبه و توافقنامه های امضا شده میان دو کشور، بر ضرورت ارتقای سطح روابط و همکاری های فی مابین در کلیه زمینه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، نفتی، صنعتی و فرهنگی و حل کلیه موانع بر سر راه توسعه این روابط تاکید نمودند.
2- طرفین بر تقویت همکاری فی مابین در زمینه نفت و گاز و تسریع در اجرای طرحهای مورد توافق و بهره برداری دو جانبه از میادین نفت و گاز مشترک طبق قوانین و مقررات بین المللی تاکید نمودند.
3- طرف عراقی از جمهوری اسلامی ایران برای تخصیص یک میلیارد دلار وام با شرایط سهل در جهت کمک به اقتصاد عراق در زمینه های مختلف و بازسازی زیرساخت های کشور قدردانی نمود. جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی خود را برای اعطای این وام اعلام داشت.
4- با عنایت به توسعه همکاری های اقتصادی و بازرگانی میان جمهوری عراق و جمهوری اسلامی ایران طرفین بر توسعه همکاری های بانکی میان دو کشور براساس قوانین و ساز و کارهای بین المللی توافق نمودند.
5- طرفین حمایت خود را از گفتگوهای جاری میان دو کشور برای توافق در زمینه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری مشترک میان دو کشور اعلام نمودند.
6- جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر اهمیت تقویت وحدت ملی و تضمین یکپارچگی و حاکمیت عراق و استقلال آن تاکید کرد و بر حمایت خود از طرح آشتی ملی که از سوی جناب آقای نوری مالکی نخست وزیر با هدف تامین مشارکت همه جانبه کلیه اقشار ملت عراق در فرآیند سیاسی و همچنین ثبات کامل در عراقی یکپارچه و فدرالی مطرح شده است، تاکید نمود.
7- طرفین کلیه اشکال تروریسم علیه اهداف انسانی، مراکز اقتصادی، تاسیسات دولتی و اماکن مذهبی در عراق را محکوم نمودند. جمهوری اسلامی ایران حمایت کامل خویش را از اراده و عزم جدی دولت و ملت عراق در مقابله همه جانبه با فعالیت های تروریستی و جنایتکارانه اعلام داشت. طرفین ضرورت هماهنگی میان دستگاه های امنیتی دو کشور جهت مقابله با تروریسم را مورد تاکید قرار دادند.
8- دو طرف ضمن بررسی ترتیبات جاری، از همکاری های موجود میان دو کشور در خصوص زیارت عتبات مقدس استقبال نمودند و بر ضرورت فعالیت جهت ارائه تسهیلات بیشتر و همچنین افزایش تعداد آنها در آینده تاکید کردند.
9- طرفین بر ضرورت بکارگیری کلیه روش ها در جهت تامین امنیت مرزهای دو کشور به عنوان مرزهای صلح و دوستی تاکید نمودند، به نحوی که این تلاش ها منجر به جلوگیری از تردد تروریست ها، باندهای قاچاق اسلحه، مواد مخدر و غیره و مانع بروز مشکلات میان دو کشور گردد. طرفین همچنین بر تشکیل کمیته های اجرایی برای جانمایی نقاط مرزهای زمینی و رودخانه ای بر اساس نتایج مثبتی که دو کشور در جلسات اخیر در تهران و در تاریخ 19 تا 22/2008 برگزار شد، تاکید نمودند.
10- دو طرف بر اهمیت بازسازی عراق و تحقق توسعه اقتصادی در این کشور و نقش زیربنایی آن در برقراری امنیت و ثبات در عراق و منطقه تاکید نمودند.
طرف عراقی از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت حمایت و پشتیبانی از عراق در این زمینه استقبال نمود.
11- طرفین بر ضرورت گفتگوهای مسالمت آمیز و عدم بکارگیری قدرت نظامی به عنوان تنها راه حل مشکلات دوجانبه و منطقه ای و بین المللی که کشورهای منطقه با آن مواجهند تاکید کردند.
12- دو طرف بر اهمیت تقویت هماهنگی فیما بین و اجرای توافقات حاصله در اجلاس های کشورهای همسایه عراق تاکید کردند. در این راستا جمهوری اسلامی ایران مجددا پشتیبانی خود را از کلیه اقدامات دولت عراق که با هدف تقویت و تعمیق امنیت و ثبات در این کشور اتخاذ نموده است، اعلام داشت.
13- طرفین ضمن بررسی آخرین تحولات خاورمیانه، سیاست قلع و قمع (بکارگیری مفرط زور) در غزه توسط رژیم صهیونیستی و کلیه اقداماتی که منجر به قربانی شدن افراد بی گناه و غیرنظامی می شود را محکوم کردند و خواستار همه گونه کمک رسانی به مردم فلسطین و رفع محاصره از آنان شدند.
14- جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران مراتب تقدیر و تشکر خود را از استقبال و میهمان نوازی گرم و برادرانه جناب آقای جلال طالبانی ریاست محترم جمهوری و جناب آقای نوری المالکی نخست وزیر محترم دولت عراق ابراز داشتند.
تمام 1768 شماره 246 ساعت 21:02 تمام

سرخط اخبار سیاست