احمدی نژاد: سفر به عراق، نیت انزوای این کشور را شکست (3 و پایانی ) ....................................................................
بغداد، خبرگزاری جمهوری اسلامی 13/12/86 خارجی.سیاسی.عراق.سفر احمدی نژاد.
رییس جمهوری ، در ادامه کنفرانس مطبوعاتی، در پاسخ به سووال یک خبرنگار ایرانی که دلیل اینکه چرا این سفر در صدر اخبار رسانه های جهان قرارگرفته است، گفت: خیلی ها می خواستند دولت و ملت عراق، منزوی باشند، که در این سفر، این نیت آنان شکسته شد.
وی افزود: همچنین خیلی ها تبلیغ می کردند که بین دو ملت بددلی وجود دارد که این هم شکسته شد و این دو دلیل از میان چندین دلیلی است که این سفر را در صدر اخبار رسانه های جهان قرار می دهد.
احمدی نژاد در خصوص مسایل مربوط به مرزهای دو کشور نیز گفت ما در مورد مسایل مرزی قرارداد داریم و طبق این قرارداد کمیته های مشترکی تشکیل شده که در حال کار بر روی این مسایل هستند.
یک خبرنگار ایرانی دیگر هم در خصوص علت مخفیانه و سرزده نبودن این سفر مانند سفر مقام های آمریکایی و اشغالگران به عراق سووال کرد که احمدی نژاد گفت: ما هیچ چیز پنهانی از ملت های عراق و ایران نداریم. ملت عراق یک حقیقت و یک واقعیت است. ما صدها سال است که کنار هم زندگی می کنیم و در آینده هم زندگی خواهیم کرد.
"به عقیده ما اصل در رفت و آمدها این است که علنی باشد. باید از کسانی که مخفی به عراق می ایند بپرسید چرا مخفیانه ؟ خبرنگار دیگری هم درباره اتهامهای آمریکا درخصوص دخالت ایران درعراق سووال کرد، که رییس جمهوری ایران گفت مقام های آمریکایی خیلی حرف می زنند.
این حرفها خیلی مهم نیست، چرا که آنها معمولا براساس اطلاعات غلط اظهار نظر می کنند.
وی اضافه کرد:نمی توان برروی حرفهای آنان حساب زیادی کرد، ولی می توانیم توصیه دوستانه ای کنیم: به اعتقاد ما متهم کردن دیگران مشکل آمریکا را در منطقه حل نمی کند. "باید مشکل را جای دیگری حل کنند." احمدی نژاد در خصوص برخی جنجالها در زمینه چاههای نفتی در نقاط مرزی سووال کرد که وی پاسخ داد: مقامات عراقی هم این مساله را تکذیب کرده اند.
رییس جمهور تاکید کرد که روابط دو کشور بسیار دوستانه است.
وی در پاسخ به یک خبرنگار عراقی در خصوص میزان تمایل ایران به شرکت در برنامه های بازسازی و خدمت رسانی دولت عراق ، گفت همانطور که گفتم یک عراق پیشرفته به نفع همه ملتهای منطقه است و ایران در این راستا هرکاری که بتواند انجام خواهد داد.
وی افزود: به اعتقاد ما سایر دولتهای منطقه هم باید به صحنه بیایند و امیدواریم تصمیم دولتمردان عراق برای بازسازی کشور به شکوفایی عراق منجر شود.
خاورم ** **2291**1770 1415**252 شماره 183 ساعت 17:13 تمام

سرخط اخبار سیاست