۱۳ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9406827
۰ نفر
صحت پنجمین انتخابات ریاست جمهوری روسیه تایید شد ................................................
مسکو، خبرگزاری جمهوری اسلامی 13/12/86 خارجی.سیاسی.روسیه.انتخابات.کمیسیون رییس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه بطور رسمی صحت پنجمین انتخابات ریاست جمهوری این کشور که به پیروزی مطلق "دمیتری مدودیف" منجر گردید، را تایید کرد.
"ولادیمیر چوراف" روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: انتخابات روز گذشته را قانونی و پایان یافته می دانیم.
"دمیتری مدودیف" نامزد مورد حمایت "پوتین" و حزب حاکم "روسیه واحد" در این انتخابات با کسب بیش از 70 درصد آرا ماخوذه بعنوان جانشین "ولادیمیر پوتین" برگزیده شد.
به گزارش ایرنا و به گفته "چوراف" این نتیجه شمارش بیش از 99 درصد آرا بود و با توجه به حضور بیش از 70 درصد از واجدین شرایط در انتخابات دیروز و رای قاطع "مدودیف"، انتخابات در این مرحله خاتمه یافته و نیازی به دور دوم آن نیست.
"دمیتری مدودیف" در انتخابات دیروز، 51 میلیون و 939 هزار رای کسب کرد.
دیگر رقیبان وی یعنی "گنادی زوگانف" رهبر حزب کمونیست روسیه 23/17 درصد، "ولادیمیر ژیرینفسکی" رهبر حزب لیبرال دمکرات 37/9 درصد و "آندره بوگدانف" رهبر حزب دمکراتیک روسیه نیز 29/1 درصد آرا این انتخابات را بدست آوردند.
"ولادیمیر پوتین" رییس جمهوری دو دوره اخیر روسیه که طبق قانون مجاز به نامزدی در دوره سوم نبود، پیش از انتخابات حمایت خود از "دمیتری مدودیف" معاون اول نخست وزیر روسیه اعلام کرد که این امر با توجه به محبوبیت و نفوذ پوتین نزد مردم، عامل اصلی پیروزی "مدودیف" در انتخابات بود.
"مدودیف" پس از انتخابات آذر ماه اخیر دومای روسیه از سوی رهبران چهار حزب "روسیه واحد"، "روسیه عادل"، "کشاورزان" و "نیروی شهروندی" برای پنجمین انتخابات ریاست جمهوری روسیه نامزد شده بود.
مدودیف ریاست ستاد انتخاباتی "ولادیمیر پوتین" در انتخابات ریاست جمهوری روسیه در سالهای 2000 و 2004 را برعهده داشت.
"دمیتری مدودیف"، پس از حمایت رییس جمهوری روسیه از وی، خواستار پذیرش پست نخست وزیری این کشور توسط "ولادیمیر پوتین" پس از خاتمه دوران ریاست جمهوری شد که پوتین نیز این پیشنهاد را پذیرفت.
اروپام 2240**355** شماره 146 ساعت 15:35 تمام

سرخط اخبار سیاست