۱۳ اسفند ۱۳۸۶،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9406804
۰ نفر
کلمبیا: رهبران گروه "فارک "با اکوادور در ارتباط هستند .....................................................
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 13/12/86 خارجی.سیاسی.اکوادور.فارک.
مقامهای کلمبیا در پی یافتن مدارکی از شورشیان چپ گرای "فارک" اعلام کردند: رهبران این گروه با "رافائل کورا" رییس جمهوری اکوادور در ارتباط بودند.
به گزارش ایرنا، شبکه خبری "بی.بی.سی" روز دوشنبه خبر داد، نیروهای نظامی کلمبیا روز گذشته با وارد شدن به خاک اکوادور، 18 نفر از شورشیان فارک از جمله "رائول ریس" مرد شماره 2 این گروه را کشتند.
بنابراین گزارش، مسوولان دولت کلمبیا مدعی شدند، مدارک همراه رائول ریس نشان می دهد که رهبران فارک با مقامهای بلندپایه اکوادور از جمله رییس جمهوری این کشور در ارتباط بودند.
به گزارش بی.بی.سی یک سخنگوی دفتر رییس جمهوری کلمبیا به خبرنگاران گفت : مدارک به دست آمده اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهد که مشخص می کند "کورا" با شورشیان فارک در ارتباط بوده و به آنها تعهداتی داده است.
به گزارش این منبع خبری، ژنرال "اسکار نارانجو" رییس پلیس کلمبیا در این باره گفت: مدارک کشف شده نشان می دهد رائول ریس باوزیراطلاعات داخلی اکوادور دیدار کرده است.
وی افزود: در این دیدار به علاقه مندی رییس جمهوری اکوادور در برقراری روابط رسمی با شورشیان فارک اشاره شده است.
این در حالی است که اکوادور سفیر کلمبیا را به دنبال تجاوز نظامی به خاک کشورش، اخراج کرد.
"رافائل کوریا" در مرزهای شمالی کشورش وضعیت فوق العاده اعلام کرد .
او حمله نظامیان کلمبیا به خاک اکوادور و کشتار مخالفان کلمبیا را "ترور" دانست.
از سوی دیگر، رییس جمهوری ونزوئلا درپی حمله کلمبیا به شورشیان "فارک" مستقر در خاک اکوادور، دستور داد تانک های این کشور در مرز مشترک این کشور با کلمبیا استقرار یابند.
هوگو چاوز همچنین کلمبیا را ازهرگونه اقدام مشابه در خاک ونزوئلا برحذر داشت و گفت ، تنها برداشت او از چنین اقدامی "برافروختن جنگ" خواهد بود.
صویر1302** 1565**1609** شماره 125 ساعت 14:46 تمام

سرخط اخبار سیاست