مردم روسیه فردا برای انتخاب رییس جمهوری جدید پای صندوقهای رای می روند ....................................................................
مسکو، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/12/86 خارجی.سیاسی.روسیه.انتخابات بیش از 107 میلیون شهروند واجد شرایط روس فردا (یکشنبه ) برای انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور به پای صندوقهای اخذ رای خواهند رفت.
پیش بینی شده 67 تا 72 درصد واجدین شرایط، در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کنند. جمعیت روسیه حدود 142 میلیون نفر اعلام شده است.
کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد از بامداد شنبه 24 ساعت قبل از شروع رای گیری، هرگونه تبلیغات نامزدهای پنجمین انتخابات ریاست جمهوری ممنوع و این روز به اصطلاح "روز سکوت" است.
"دمیتری مدودیف" معاون اول نخست وزیر و نامزد مورد حمایت رییس جمهوری فعلی روسیه، "گنادی زوگانف" رهبر حزب کمونیست، "ولادیمیر ژیرینفسکی" رهبر حزب لیبرال دمکرات و "آندره بوگدانف" رهبر حزب دمکراتیک روسیه در این انتخابات با یکدیگر رقابت می کنند.
تعداد 96 هزار و سیصد حوزه اخذ رای برای حضور رای دهندگان درانتخابات فردا که از ساعت هشت صبح بوقت محلی آغاز خواهد شد در نظر گرفته شده است.
بیش از 300 هزار پلیس و 150 هزار مامور وزارت کشوربرای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری روسیه مستقر شده و مسوولیت حفظ نظم و امنیت را در روز انتخابات برعهده دارند.
"ولادیمیر چوراف" رییس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد: 227 ناظر از 17 سازمان بین المللی و کشورهای خارجی از جمله مجمع پارلمانی کشورهای همسود و کمیته اجرایی این جامعه، مجامع پارلمانی سازمان همکاریهای شانگهای، شورای اروپا، سازمان امنیت و همکاری اروپا و دفتر نهادهای دمکراتیک و حقوق بشر این سازمان بر انتخابات ریاست جمهوری روسیه نظارت دارند.
همچنین پانصد هزار ناظر داخلی نیز دراین انتخابات برای حفظ سلامت کار اخذ رای در حوزه های رای گیری حضور دارند.
کار اخذ رای تا ساعت 20 روز یکشنبه ادامه خواهد یافت و این ساعت قابل تمدید نخواهد بود و بگفته رییس کمیسیون انتخابات، نتایج شمارش صد درصد آرا ساعت 10 صبح روز بعد از رای گیری (دوشنبه ) اعلام خواهد شد.
نتایج نهایی انتخابات هم پس از تایید نهایی کمیسیون، پنج روز پس از برگزاری انتخابات اعلام می شود.
رای گیری انتخابات ریاست جمهوری روسیه در مناطق دورافتاده و صعب العبور این کشور از چند روز پیش آغاز شده و بیش از یکصد هزار نفر از اهالی این مناطق ارا خود را به صندوقها ریختند که نتایج آن همزمان با دیگر نتایج اعلام خواهد شد.
با توجه به اختلاف زیاد ساعت بین مناطق شرقی و غربی روسیه که به حدود 11 ساعت می رسد، انتخابات در حالی در مناطق غربی کشور آغاز خواهد شد که در مناطق شرقی کار اخذ رای رو به پایان است.
"ولادیمپر پوتین" رییس جمهوری دو دوره اخیر روسیه که طبق قانون مجاز به نامزدی در دوره سوم نبود، روز گذشته در پیامی از مردم کشورش خواست برای تضمین آینده کشورشان و پیشرفت آن بطور فعال در انتخابات روز یکشنبه حضور یابند.
وی پیشتر به کرات حمایت خود از "دمیتری مدودیف" نامزد مطرح این دوره از انتخابات و معاون اول نخست وزیر روسیه را مورد تاکید قرار داده بود که این امر با توجه به محبوبیت و نفوذ پوتین نزد مردم، شانس پیروزی "مدودیف" در انتخابات را بشدت افزایش داده است.
اروپام 2240**355 شماره 109 ساعت 13:05 تمام

سرخط اخبار سیاست