گزارش هاشمی رفسنجانی از دیدار یک ساعت و نیمه اش با آیت الله سیستانی ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/20 سیاسی.هاشمی رفسنجانی.سیستانی رییس مجلس خبرگان رهبری در پنجمین اجلاس رسمی دوره چهارم مجلس خبرگان ، گزارشی از دیدار یک ساعت و نیمه اش با آیت الله سیستانی ارایه کرد.
در حالی که یک روزنامه عراقی مدعی شده بود آیت الله سیستانی از هاشمی رفسنجانی خواست که ایران از دخالت در امور دیگران خودداری کند، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام این دیدار را صمیمانه خواند و آن را در راستای گسترش روابط دو کشور دانست.
هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد که بحثهای مطرح شده در این دیدار می تواند برای آینده حوزه نجف و قم و ارتباط ایران و عراق ، بسیار مهم باشد.
هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه اطلاعات آیت الله سیستانی از ایران خیلی بالا بوده است ، تصریح کرد: ایشان نظرات سازنده خوبی دارند و شخصیتی آگاه و خوشبین هستند.
رییس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نفوذ بالای آیت الله سیستانی در عراق و دیگر کشورها ، خاطرنشان کرد که همکاری علما ، حوزه ها و سیاسیون ما با ایشان ، اهمیت فوق العاده ای دارد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد که این دیدار دو نفره بوده است.
هاشمی رفسنجانی همچنین به مذاکراتش با جلال طالبانی رییس جمهور عراق اشاره کرد و گفت: طالبانی در بخشی از این مذاکرات، به دیدارش با بوش پرداخت و گفت که در مقابل ادعای رییس جمهور سابق آمریکا مبنی بر دخالت ایران در امور عراق گفته ام که ایران نیازی به دخالت ندارد چرا که دوستان ایران در مجلس و دولت عراق حضور دارند..
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به دیدارش با نوری مالکی نخست وزیر عراق اشاره کرد و گفت : در بخشی از این دیدار آقای مالکی یادآور شد که یک چشمش را در ایران و چشم دیگرش را در آمریکا عمل کرده و در دیداری که با بوش داشته است رییس جمهور سابق آمریکا از وی پرسیده است که کدام چشمت بهتر می بیند، آن که در ایران عمل کردی یا چشمی که در آمریکا عمل کردی ؟ و من در پاسخ گفتم چشمی که در ایران عمل کردم..
هاشمی رفسنجانی همچنین به دیدارش با حکیم اشاره کرد و یادآور شد که در این دیدار نمایندگان احزاب و جمعیت های شیعی حضور داشته اند و تاکید می کرده اند که خواستار استفاده از تجربه های ایران هستند.
هاشمی رفسنجانی همچنین خاطرنشان کرد که نمایندگان سنی ها نیز نسبت به هیات ایرانی و انقلاب اسلامی ایران ابراز لطف می کرده اند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام استقبال خوب مردم عراق از هیات ایرانی را نمود روابط خوب دوکشور توصیف کرد.
شماره 113 ساعت 14:38 تمام

سرخط اخبار سیاست