۲۰ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9369171
۰ نفر
اختصاصی با ایرنا/رییس جمهوری پاکستان: غرب به جای سخن از اعمال زور،تعامل وگفت وگو با تهران را درپیش گیرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/20 سیاسی.پاکستان.زرداری اسلام آباد-رییس جمهوری پاکستان پیش از سفر به کشورمان و شرکت دراجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی اکو ، درگفت و گو با ایرنا بر صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران تاکید کرد.
آصف علی زرداری با اشاره به فعالیت های هسته ای ایران تاکید کرد:جهان غرب باید متوجه شود که ماهیت برنامه اتمی این کشور بطور کامل صلح آمیز است.
رییس جمهوری پاکستان افزود: ایران با اهداف صلح آمیز به توسعه و گسترش برنامه هسته ای خود مبادرت کرده و نیازی به تسلیحات هسته ای ندارد.
زرداری با اشاره به دیدگاه کشورهایی که معتقدند به هر طریقی باید مانع از گسترش فعالیت های اتمی ایران شد، اظهار داشت: من فکر می کنم این دسته از کشورها به جای سخن از اعمال زور، با تعامل و گفت و گو با تهران اقدام کنند.
رییس جمهوری پاکستان گفت : ایران و پاکستان دو قدرت منطقه ای هستند و نیازی نیز به استفاده از تسلیحات هسته ای ندارند ، تهران و اسلام آباد فقط برای مقاصد صلح آمیز به ویژه در بخش انرژی از این فناوری استفاده می کنند .
*تاکید بر نهایی شدن قرارداد خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان رییس جمهوری پاکستان با اشاره به روابط اقتصادی دو کشور گفت: اجرایی شدن طرح خط لوله گاز، فواید و منافع دو کشور را به همراه خواهد داشت و نهایی شدن سریع تر این طرح مهم و با اهمیت، از اولویت های اصلی دولت جدید پاکستان است.
زرداری تصریح کرد: نشست آتی سران سازمان همکاری های اقتصادی اکو درتهران فرصت خوبی برای اسلام آباد است تا بتواند از نزدیک با مقام های ایرانی گفت و گو کند و بحثهای خط لوله انتقال گاز را به نقطه نهایی خود نزدیک نماید.
رییس جمهوری پاکستان ابراز امیدواری کرد با حذف مراحل بوروکراتیک و آغاز فعالیت کمیته های مرتبط با این طرح، انتقال گاز ایران به آن کشور هر چه سریع تر اجرایی گردد.
رییس جمهوری پاکستان در پاسخ به سووال ایرنا درباره وضعیت مشارکت هند در قرارداد خط لوله گاز گفت:پاکستان اصرار دارد تا این قرارداد هرچه زودتر نهایی شود و بطور قطع در انتظار پاسخ هند نیز نمی ماند،ما می خواهیم این قرارداد به صورت دوجانبه با جمهوری اسلامی امضا شود.
زرداری افزود: انتقال گاز ایران به پاکستان برای ما بسیار با اهمیت است و اسلام آباد بدون توجه به حاشیه ها و موانع موجود، تلاش خواهد کرد گاز مورد نیاز خود را از ایران تامین کند.
رییس جمهوری پاکستان تاکید کرد: انتقال گاز از ایران،مهمترین اولویت اقتصادی دولت اسلام آباد محسوب می شود.
زرداری با اشاره به نقش همکاری های تجاری و اقتصادی به ویژه در بخش های انرژی و حمل و نقل تصریح کرد: همکاری و تعامل دوجانبه بین ایران و پاکستان باید در همه ابعاد توسعه یابد تا دو کشور بتواند از منافع نزدیکی به یکدیگر بهره مند شوند.
وی همچنین با تبیین ضرورت تقویت خط مواصلاتی راه آهن ؟ جاده ای و دریایی بین دو کشور تاکید کرد :با اجرای طرحهای راه آهن و شوسه، جریان دو جانبه تجارت و گردشگری در سطوح مختلف تحرک ویژه ای ایجاد خواهد کرد که در نهایت به گسترش مناسبات همه جانبه منجر خواهد شد.
*تاکید بر گسترش همکاری های امنیتی دوجانبه زرداری در ادامه به همکاری های امنیتی و مرزی دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: مسایل و مشکلات امنیتی به ویژه در نقاط مرزی طی دهه های گذشته نشان داده دو کشور در این زمینه دغدغه های مشترکی دارند که تنها با تعامل و همکاری رفع خواهد شد.
رییس جمهوری پاکستان افزود: همکاری های مرزی دو کشور از جمله مهمترین دستاورد همگرایی امنیتی تهران و اسلام آباد است و امیدواریم با موافقتنامه ای که به تازگی در این زمینه امضا شده ،تقویت مرزهای دو کشور را شاهد باشیم.
*ضرورت همکاری های منطقه ای برای مبارزه با تروریسم ریس جمهوری پاکستان با تاکید بر اینکه ریشه هرج و مرج را باید در رویکردهای تروریسم جستجو کرد ، گفت: رشد تروریسم به هرج و مرج و نا امنی در منطقه منجر شده و دولت پاکستان بطور جدی قصد دارد بصورت همه جانبه و با همکاری کشورهای منطقه با این پدیده نگران کننده مبارزه کند.
زرداری در پاسخ به این سووال که همکاری درون منطقه ای چگونه می تواند به صلح و مبارزه واقعی با تروریسم منجر شود؟ گفت : در حال حاضر منطقه با افراط گرایی و گسترش تروریسم مواجه است و تنها کشورهای عضو منطقه با همکاری مستمر می توانند بطور جدی با این پدیده مبارزه کنند.
وی با بیان اینکه ایران ،پاکستان و افغانستان قربانی تروریسم هستند،افزود : همکاری های منطقه ای بین ایران و پاکستان به ویژه در جهت ثبات در افغانستان نقش مهمی در صلح و امنیت سازی ایفا می کند چرا که ثبات در این کشور موجب برقراری صلح و ثبات در همه منطقه خواهد شد.
* آینده روابط ایران و پاکستان زرداری در ادامه این گفت و گو با اشاره به روابط گرم و صمیمانه ذوالفقار علی بوتو ( بنیانگذار حزب مردم ) و بی نظیر بوتو با ایران تاکید کرد: روابط خوب رهبران فقید حزب مردم با ایران الگویی است که همه ما به آن پایبند هستیم .
رییس جمهوری پاکستان گفت: امیدواریم در دوره جدید نیز حزب مردم بتواند با گسترش همکاری های همه جانبه با ایران، پایه های تعامل با این کشور را بیش از گذشته تقویت کند.
*جایگاه ایران در سیاست خارجی پاکستان راهبردی است زرداری در این گفت و گو با اشاره به نقش ایران و پاکستان در امنیت و صلح منطقه ای تصریح کرد:سیاست خارجی اسلام آباد همواره تعامل و دوستی با همسایگان بوده اما برای ایران به عنوان دوست و برادر جایگاهی فراتر قایل هستیم .
رییس جمهوری پاکستان افزود: نقش مثبت ایران در مناسبات منطقه ای غیر قابل انکار است و اسلام آباد نیز فارق از دوستی و اشتراک های تاریخی و مذهبی، برای این کشور جایگاهی ویژه در سیاست خارجی خود قایل است.
زرداری تاکید کرد: ایران و پاکستان با چالش های مشترک منطقه ای مواجه هستند که بطور قطع همکاری های نزدیک دو کشور می تواند این چالش ها را رفع و به نزدیکی و همگرایی منطقه ای منجر شود.
* سطح مناسبات اقتصادی دو کشور کافی نیست رییس جمهوری پاکستان با اشاره به سطح روابط اقتصادی بین دو کشور اظهار داشت: تهران و اسلام آباد از ظرفیت مطلوبی برای توسعه روابط و همکاری های تجاری برخوردار هستند و این مساله امتیاز خوبی برای دو کشور محسوب می شود زرداری درعین حال تصریح کرد: البته میزان مناسبات اقتصادی و تجاری بین دوکشور ناکافی است و تهران و اسلام آباد باید تلاش کنند سطح تعامل و همکاری های اقتصادی دوجانبه را افزایش دهند.
رییس جمهوری پاکستان تاکید کرد:ایران و پاکستان دارای روابط تاریخی و دوستانه ای هستند و شایسته نیست مناسبات اقتصادی بین دو کشور در سطح پایین باشد.
زرداری تصریح کرد:روابط تجاری و اقتصادی فعلی بین دو کشور نمی تواند بازتاب دهنده احساس برادرانه و صمیمانه ایران و پاکستان باشد ، ما به همکاری و تعامل تجاری بیشتر نیاز داریم .
وی افزود:به نظر می رسد تجارت و همکاری های منطقه ای باید بین دو کشوربا سرعت بیشتری حرکت کند تا بتوانیم الگویی بی بدیل از همکاری درون منطقه ای را به سایر کشورها عرضه کنیم .
زرداری در پایان این گفت و گو با اشاره به نشست آتی اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی اکو درتهران تاکید کرد: تعامل و فعالیت درچارچوب چنین سازمانهایی می تواند به همگرایی بیشتر اعضا منجر شود و پاکستان نیزبه عنوان عضو قدیمی و بنیانگذار اکو در کنار ایران و ترکیه امیدوار است نتایج نشست به گسترش و تعمیق مناسبات اقتصادی بین این سه کشور منتهی شود.
آساق 235;215#;215# شماره 073 ساعت 12:36 تمام

سرخط اخبار سیاست