رییس کمیسیون تلفیق از جدیدترین رایزنی های لاریجانی و احمدی نژاد درباره لایحه بودجه خبر داد ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/20 سیاسی.مجلس.عبداللهی رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از گفتگوی رییس مجلس با رییس جمهوری پیرامون مصوبه روز گذشته مجلس مبنی بر حذف اعتبارات لایحه هدفمند کردن یارانه ها از لایحه بودجه سال 88 و نحوه جبران کسری بودجه خبر داد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، رضا عبداللهی روز سه شنبه در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران چگونگی طراز شدن بودجه سال 88 کل کشور را با توجه به حذف 20 هزار میلیارد تومان اعتبار هدفمند کردن یارانه ها از لایحه بودجه ، تشریح کرد.
وی در پاسخ به سوالی اظهار داشت: نمایندگان مجلس روز گذشته به یکی از دو پیشنهاد رییس جمهور عمل کردند چرا که آقای دکتر احمدی نژاد در نامه به مجلس عنوان کرد که یا 34 هزار میلیارد تومان به هدفمند کردن یارانه ها اختصاص یابد و یا این رقم صفر قرار گیرد.
این نماینده مجلس افزود: کمیسیون تلفیق مجلس 20 هزار میلیارد تومان را به هدفمند کردن یارانه ها اختصاص داد بنابراین با توجه به این که خواسته رییس جمهوری مبنی بر اختصاص 34 هزار میلیارد تومان محقق نشده بود مجلس خواسته دیگر دولت مبنی بر حذف این اعتبار را انجام داد.
عبداللهی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا دولت از اختصاص 20 هزار میلیارد تومان برای هدفمند کردن یارانه ها رضایت نداشت، گفت: دولت خیلی هم راضی نبود چون خواسته اصلی آنها اختصاص 34 هزار میلیارد تومان و یا حذف اعتبار بود.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در خصوص نحوه جبران کسری 8 هزار و 500 میلیارد تومانی بودجه نیز گفت: یک راه این است که این مبلغ از سرجمع بودجه کسر شود یعنی کل بودجه ده درصد کاهش یابد اما پیشنهاد معقولتر که پیشنهاد دولت نیز می باشد این است که 4 هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی و 2 هزار میلیارد تومان از بودجه جاری کسر و 2 هزار میلیارد تومان دیگر نیز از حساب ذخیره ارزی برداشت شود.
وی تاکید کرد: با توجه به این که 40 درصد اعتبارات حساب ذخیره ارزی به بخش خصوصی اختصاص داده شده ما نباید به سمت برداشت از حساب ذخیره ارزی برویم بنابراین پیشنهاد ما این است که 6 هزار و 500 میلیارد تومان از بودجه عمرانی و 2 هزار میلیارد تومان از بودجه جاری کسر شود.
عبداللهی همچنین در مورد نحوه هدفمند کردن یارانه ها در سال آینده تاکید کرد که با توجه به حذف اعتبارات هدفمند کردن یارانه ها در بودجه سال ، 88 لایحه مورد نظر در کمیسیون ویژه به روند کار خود ادامه خواهد داد و پس از تصویب در صحن علنی دولت می تواند اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این لایحه را در غالب یک متمم از مجلس درخواست کند.
یکی از خبرنگاران سوال کرد: اگر صفر شدن اعتبارات بودجه هدفمند کردن یارانه ها در لایحه بودجه یکی از پیشنهادهای دولت بود پس چرا نمایندگان دولت در جلسه امروز مجلس حاضر نشدند و گفته می شود در اعتراض قهر کرده اند. عبداللهی نیز گفت: معلوم نیست آنها قهر کرده باشند احتمالا آنها جلسه ای داشته اند تا در رابطه با نحوه جبران 8500 میلیارد تومان رایزنی کنند تا بهترین شیوه اتخاذ شود.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که کمیسیون تلفیق چه زمانی در رابطه با حذف 8500 میلیارد تومان از هزینه بودجه تشکیل جلسه می دهد، گفت: احتمالا امشب یا فردا صبح این جلسه برگزار خواهد شد.
عبداللهی همچنین گفت: رییس مجلس و رییس جمهوری روز گذشته گفتگویی را مبنی بر حذف اعتبارات لایحه هدفمند کردن یارانه ها و نحوه جبران کسری بودجه داشته اند.
رییس کمیسیون تلفیق مجلس در پاسخ به سوال دیگری در مورد قیمت بنزین در سال آینده تاکید کرد: قطعا در سال آتی قیمت حامل های انرژی تفاوت هایی خواهد کرد چون در بودجه سال آینده ما هیچ اعتباری برای واردات بنزین و گازوئیل پیش بینی نکرده ایم اما تعیین قیمت حامل های انرژی در اختیار دولت است.
عبداللهی در پاسخ به این سوال که آیا در سال آینده بنزین یارانه ای نیز توزیع خواهد شد، اظهار داشت: بنزین یارانه ای می تواند توزیع شود و یا توزیع نشود، این بستگی به نظر دولت دارد.
سیام/1336/1962/ شماره 061 ساعت 12:12 تمام

سرخط اخبار سیاست