۱۰ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9367718
۰ نفر
ابهام در حوزه فعالیت دنیس راس ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/10 سیاسی.ایران.آمریکا.دنیس راس دنیس راس در حالی به عنوان نماینده آمریکا در حوزه جنوب غرب آسیا انتخاب شده است که افغانستان در حوزه جغرافیائی جنوب غرب آسیا قرار می گیرد و اوباما ریچارد هالبروک را به عنوان نماینده این کشور در امور مربوط به افغانستان و پاکستان انتخاب کرده است.
شبکه خبری CBS در گزارشی به تحلیل فعالیتهای باراک اوباما رئییس جمهور ایالات متحده در حوزه سیاست خارجی آمریکا، انتصاب های وی و چالش های پیش روی این کشور در عرصه جهانی و همچنین مسافرت های هیلاری کلینتون ،وزیر امور خارجه آمریکا پرداخته است.
این شبکه در این گزارش به موضوع انتخاب دنیس راس به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور مربوط به ایران نیز اشاره داشت. این دیپلمات کار آزموده که پیش از این در کابینه بیل کلینتون رئییس جمهور پیشین ایالات متحده به عنوان فرستاده آمریکا در طرح صلح خاورمیانه و منازعه اعراب و اسرائیل مشغول به کار بود اکنون ماموریت یافته است تا با یافتن رویکردی جدید و مناسب به حل مشکل ده ها ساله بین دو کشور ایران وآمریکا بپردازد.
سخنگوی کاخ سفید در مراسم معرفی دنیس راس از وی با نام فرستاده آمریکا در امور مربوط به جنوب غرب آسیا نام برد و حوزه جغرافیائی فعالیت او را به صورت دقیق بیان نکرد و بیشتر به بازی با الفاظ پرداخت.
این شبکه این گونه تحلیل کرد که دلیل عمده این ترفند سخنگوی کاخ سفید موضوع نام خلیج فارس بوده است. زیرا کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تمایل بسیار زیادی به استفاده از یک نام جعلی برای خلیج فارس دارند و آمریکا نیز برای اینکه نه ایران ونه اعراب منطقه رنجشی از اوباما و فعالیت های او نداشته باشند به بازی با کلمات پرداخته است.
در این نامگذاری برای این منطقه یک مشکل اساسی پیش می آید و آن این که افغانستان از یک طرف در حوزه جغرافیائی جنوب غرب آسیا قرار می گیرد و از طرف دیگر اوباما قبلا ریچارد هالبروک را به عنوان نماینده در امور مربوط به افغانستان و پاکستان انتخاب کرده است.
با این شرایط این تناقض پیش می آید که مسئولیت اصلی با کیست و آیا این دو نفر در امور یکدیگر دخالت دارند و اگر نه، هماهمنگی بین آنها به چه صورت انجام می گیرد؟ و سوال آخر این که اگر اوباما و کلینتون مجبور شوند برای همه مناطق و چالش های آمریکا فرستاده ویژه انتخاب کنند چگونه این افراد هماهنگ خواهند شد؟ شماره 077 ساعت 14:07 تمام

سرخط اخبار سیاست