۱۰ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9367699
۰ نفر
حاشیه هایی از سفر احمدی نژاد به آفریقا یاس و یاسین و سلام ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/10 سیاسی.حاشیه ها.گلهای یاس سفید.بهار نارنج تقی دژاکام - سفر رئیس جمهور کشورمان به سه کشور آفریقایی جیبوتی ، کنیا و کومور ، در کنار مذاکرات مقامات و امضای توافقنامه های مختلف سیاسی و اقتصادی ، حاشیه های فراوانی داشت .
برخی از این حاشیه ها را در پی می خوانید: * سفر دکتر احمدی نژاد پس از ادای نماز صبح سه شنبه در پاویون جمهوری فرودگاه مهر آباد در ساعت 45/5 دقیقه بامداد آغاز شد و راس ساعت 8 صبح روز پنجشنبه به پایان رسید.
* رئیس جمهور از 50 ساعت سفر فشرده خود ، بیش از 17 ساعت آن را در هواپیما بسر برد.
* هیئت ایرانی مرکب از رئیس جمهور ، وزیران امور خارجه و جهاد کشاورزی ، سید مجتبی ثمره هاشمی مشاور ارشد و اسفندیار رحیم مشایی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به همراه همسرانشان ، 4 خبرنگار و عکاس از ایرنا و فارس ، 6 گزارشگر صدا و سیما و تیم حفاظت بودند که با یک هواپیمای بوئینگ 707 سفر می کردند.
* در اوایل جلسه کاری مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران و جیبوتی ، مسئولان اطلاع رسانی متوجه شدند که عکاسان رفته اند اما خبرنگاران همچنان مشغول نوشتن متن مذاکرات هستند . این بود که فورا عدالت را برقرار کردند ! *در محل کاخ ریاست جمهوری جیبوتی ، تابلوی نقاشی با ارزشی از حرم مطهر امامان موسای کاظم و جوادعلیهما السلام وجود داشت که بنای خانه ها و حرم ، نشان می داد که بیش از یک سده قبل را نشان می دهد. شیطنت خبرنگاری باعث شد از یکی از وزیران جیبوتیایی بپرسم این عکس کجاست و او فورا پاسخ داد : محله کاظمیه در حاشیه شهر بغداد! *همچنین سه قطعه فرش شش متری ایرانی ، زینت بخش سرسرای کاخ ریاست جمهوری جیبوتی بود.
* یک خبرنگار سی ساله سوئیسی و دو خبرنگار از شبکه بی بی سی ، گزارش کاملی از دیدارهای دکتر احمدی نژاد تهیه می کردند. خبرنگار جوان سوئیسی تمام مسئولان ایرانی تا رده دوم و سوم را با اسم و مشخصات می شناخت ! * پس از مذاکرات متوجه شدیم که خبرنگاران بی بی سی ، علی رغم خصوصی بودن مذاکرات سران دو کشور ، از کل نشست فیلمبرداری کرده و خبرنگار از روی فیلم ، در حال پیاده کردن کل مذاکرات است ! * دکتر احمدی نژاد در کنفرانس خبری خود در جیبوتی ، از اینکه امکان دیدار مردمی برای وی فراهم نشد ، از مردم مسلمان این کشور عذرخواهی کرد.
*در نایروبی ، حرکت گروهی مردم در خیابانها و پیاده روها و دویدنهای آنها ، کاملا جلب توجه می کرد.
*مسئولان کنیایی برای استقبال و بدرقه، برنامه رسمی مفصلی برای ورود رئیس جمهور به نایروبی و خروج وی از فرودگاه این شهر تدارک دیده بودند که علاوه بر رژه و سان نظامی ، خوشامدگویی دو گروه سنتی مختلف از قبایل کنیایی به همراه رقصهای محلی نیز جزو آن بود .
* محل اقامت رئیس جمهور و هیئت همراه در نایروبی ، در هتل بین المللی لایکو تعیین شده بود . در محل هتل ، چند تن از جوانان که از حضور احمدی نژاد با خبر شده بودند ، خود را به او رساندند و با او مصافحه کردند.
* در ضیافت شام رئیس جمهوری کنیا که به افتخار رئیس جمهور کشورمان برپا شده بود ، غذاهای محلی کنیا که مانند صفحه شستی (پالت ) نقاشی آرایش شده بود نیز در برنامه گنجانده شده بود.
*رئیس جمهور کشورمان پنج موافقتنامه امضا شده در کنیا را حاصل پیگیریها و تلاش سه ماهه گروه ایرانی و کنیایی و سه روز کار بسیار فشرده کارشناسی اعلام و از آنها تشکر کرد.
* در جیبوتی و نایروبی برنامه دیدار مردمی برای رئیس جمهوری اسلامی ایران پیش بینی نشده بود ، اما گستردگی استقبال مردمی در مومباسا و کومور به گونه ای بود که خبرنگاران را شگفت زده کرد.
* مردم در دو سوی خیابانهای مسیر حرکت احمدی نژاد تجمع کرده بودند و با سر دادن الله اکبر ، دست تکان دادن و هلهله شادی ،نسبت به رئیس جمهوری اسلامی ایران ابراز احساسات می کردند.
* محل سخنرانی رئیس جمهور در مومباسا ، کلوپ ورزشی جوانان جعفری تعیین شده بود و استقبال کنندگان از وی ، درست مثل سفرهای استانی ، از ساعتها قبل فضای ورزشگاه را پر کرده بودند.
* احمدی نژاد در حالی که از شدت فشار جمعیت استقبال کننده خیس عرق شده بود ، در محل این کلوپ ورزشی نهالی غرس کرد.
* بخش اعظم مردمی که در محل سخنرانی رئیس جمهور کشورمان در مومباسا حضور یافته بودند از شیعیان جعفری بودند به همین دلیل علاوه بر شعارهای الله اکبر ، پس از درخواست کسی که می گفت نعره حیدری ، فریاد می کشیدند : یا علی . آنها همچنین برای دست دادن و بوسیدن روی احمدی نژاد تلاش بسیاری می کردند جالب اینکه علی رغم میل تیم حفاظت رئیس جمهور ، اکثر آنها هم موفق می شدند! * پس از سخنرانی احمدی نژاد که با تکبیرها و کف زدنهای پی در پی حضار همراه بود ، مردم او را در بر گرفتند ، حلقه ای تشکیل دادند و دسته جمعی دعای فرج امام زمان عج را قرائت کردند.
* احمدی نژاد در سخنانی که در جمع مردم مومباسا و کومور ایراد کرد ، ضمن توصیه بر همبستگی اسلامی ، باتوجه خاصی بر عنصر ظلم ستیزی و عدالتخواهی نیز تاکید می کرد. جالب اینجا بود که در مقاطعی که رئیس جمهوری اسلامی ایران بر لزوم مبارزه با دولتهای زورگو ، اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی و پایان عصر ستمگران تاکید می کرد ، مردم با الله اکبرهای بلند ، مشتهای گره کرده و یا با کف زدنهای دسته جمعی با او همراهی می کردند.
* در میان بخشهای مختلف اظهارات احمدی نژاد در جمع جوانان مومباسا ، وی به طور خاص بر پاسداشت نهاد خانواده ، لزوم احترام به پدرها و مادرها و تقویت عاطفه های خانوادگی تاکید کرد .
* یکی از اهالی مومباسا پس از سخنرانی احمدی نژاد ، دو جلد کتاب مفاتیح الجنان ترجمه شده به انگلیسی را به وی داد تا در صفحه اول آنها توصیه هایی را یادداشت و آن را امضا کند.
* در میان جوانان مومباسا ، پیرمردانی هم به چشم می خوردند که گویا در زمانهای قدیم از شیراز به آنجا آمده بودند و می توانستند به طور شکسته بسته به فارسی سخن بگویند.انورعلی و عبدالله از جمله این افراد بودند که با تاکید خاصی از ایرانیها می خواستند آنها را در هنگام زیارت امام رضا ع و حضرت معصومه س دعا کنند. بخصوص که روز شهادت امام رضا ع با سفر دکتر به مومباسا همزمان شده بود.
* شدت استقبال مردم پس از پایان سخنرانی رئیس جمهور به حدی بود که وی مسیر ده - پانزده متری از جایگاه تا محل پارک خودروی خود را حدود 40دقیقه طی کرد و در آخر هم جوانترها پس از حرکت خودرو ، تا مسافتی طولانی به دنبال وی دویدند.
* در مسیر حرکت به سمت قلعه تاریخی فور جیزوز مومباسا ، با اینکه پلیس مراقب بود مردم وارد خیابان نشوند ، در میدان ان کورامپا ناگهان جمعی از جوانان از روی میله های میدان پریدند و جلوی خودروی رئیس جمهور را گرفتند . احمدی نژاد هم از خودرو پیاده شد تا به احساسات آنها پاسخ دهد . گروه محافظان رئیس جمهور نیز وحشت زده از خودروها پیاده شدند اما نتوانستند به احمدی نژاد نزدیک شوند ؟ جمعیت بسیار فشرده بود ! این ماجرا در طول مسیر سه بار تکرار شد . محافظها حسابی کفرشان از دست احمدی نژاد در آمده بود! * راننده محلی خودروی خبرنگاران ، در حالی که از دیدن این صحنه ها به وجد آمده بود ، مرتب دست می زد و می گفت : گود پرزیدنت ، وری گود پرزیدنت ! * در محل قلعه تاریخی فور جیزوز مسئولان قلعه ،یک کشتی دو متری با ظریفکاری بر روی چوب به رئیس جمهور کشورمان هدیه کردند که آن را یکی از بانوان مومباسا به سفارش نخست وزیر ساخته بود . احمدی نژاد به آنان گفت که می خواهد سازنده این اثر را ببیند . خانمی که آن را ساخته بود آمد و احمدی نژاد از او به خاطر این کار هنری زیبا تشکر کرد.
*به محض پیاده شدن از هواپیما در کومور ، سر سبزی خیره کننده منطقه ، چشمها را و رایحه خوش یاس و بهار نارنج ، مشامها را پر کرد. بانوان مسلمان کوموری در سینی هایی از آینه ، حلقه هایی از گلبرگهای فشرده یاسهای سفید و بهار نارنج را به گردن رئیس جمهور ، همسر رئیس جمهور و تمامی هیئت همراه می آویختند .
* چهره های شاد و خنده های استقبال کنندگان از رئیس جمهور در میان هلهله و کل زدنهای پی در پی زنان و رقص محلی مردان کوموری ، همراه با بوی گلهای یاس و بهار نارنج و فریادهای بلند سلام علیکم و الله اکبر حیل جمعیت ، لحظاتی به یاد ماندنی را در فرودگاه جزیره کومور خلق کرده بودند که دوربینها و قلمها از عهده انتقال حس آن ناتوانند.
* در فرودگاه کومور ، دو نفر ایرانی هم به استقبال آمده بودند . این دو نفر اعضای کمیته امداد امام خمینی بودند که ماموریت رسیدگی به نیازمندان چهار جزیره کومور و آموزشهای اولیه حرفه ای به زنان و جوانان آنجا را به عهده داشتند.
* تمام مسیر حرکت 12 کیلومتری رئیس جمهور از فرودگاه تا مرکز جزیره کومور و تالار شهر ، مردان و زنان ، کودکان و جوانان و سالمندان با تکان دادن پرچمهای کاغذی جمهوری اسلامی ایران ، فریادهای بلند سلام علیکم و نواختن دف و تنبک و سازهای محلی و در برخی روستاها ، با رقص و پایکوبی جوانان شاد کوموری سپری شد .
* در محل تالار کومور که سران ،نخبگان و برجستگان این کشور در آن تجمع کرده بودند و جایی برای حضور مردم عادی نبود ، احمدی نژاد حدود 40 دقیقه طول کشید تا وارد تالار شود . هم باران می بارید و هم احمدی نژاد از شدت ازدحام و فشردگی جمعیت خیس عرق شده بود.
* پس از مراسم محمد بابایی عکاس ایرنا ، لباسهای خیسش را نشان داد و گفت : این سومین پیراهنی است که عوض کرده ام ! * در تالار شهر انگازیجا مرکز جزیره اصلی کومور ، در بالای سن ، دو مبل سه نفره و چند صندلی چیده بودند. احمدی نژاد و سامبی در یک مبل و همسران دو رئیس جمهور نیز در یک مبل و دیگر سران ایرانی و کوموری در صندلیهای عقب روی سن نشسته بودند.
* روحانی سالمند کوموری در هنگام رفتن احمدی نژاد به بالای سن ، در گوش او دعایی خواند و دستهایش را هم به سوی آسمان گرفت .
* هنگامی که مترجم ، اظهارات احمدی نژاد را به زبان کوموری بر می گرداند ، پس از هر جمله او ،حاضران با کف زدن آن را تایید می کردند.
* رئیس جمهور کومور خطاب به احمدی نژاد گفت : شما از کشوری آمده اید که دنیا آن را با دو ویژگی می شناسد : علم و ثروت . ما هم کشوری هستیم که در هر دوی این زمینه ها ضعیف و عقب هستیم . از شما می خواهیم به ما کمک کنید ، اما صدقه هم نمی خواهیم . ما می گوییم کشور ما سرشار از منابع غنی و برای سرمایه گذاری خارجی بویژه از سوی ایرانیها بسیار مستعد است . شما بیایید از این منابع ، بهره برداری کنید تا هم خودتان به سود آوری برسید و هم ما وضعیت بهتری پیدا کنیم .سامبی آنگاه به ضرب المثل معروف اشاره کرد و گفت : ما نمی خواهیم شما به ما ماهی بدهید ؟ بلکه می خواهیم به ما شماره 058 ساعت 13:17 تمام

سرخط اخبار سیاست