۱۷ دی ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9361035
۰ نفر
غزه درآتش وخون/ پادشاه اسپانیا خواستار برقراری آتش بس فوری در غزه شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/10/17 سیاسی.خارجی.پادشاه اسپانیا.غزه مادرید - خوان کارلوس پادشاه اسپانیا امروز سه شنبه طی سخنانی در مراسم عید نظامیان در حضور اعضای هیات دولت و شخصیتهای سیاسی و سران ارتش این کشور بر لزوم برقراری آتش بس فوری در نوار غزه تاکید کرد.
خوان کارلوس در سخنرانی خود در کاخ رئال در مادرید با بیان اینکه شرایط خاورمیانه و جنگ در نوار غزه ، سبب نگرانی عمیق وی شده است ، تصریح کرد: باید با برقراری آتش بس فوری ، به شرایط غم انگیز کنونی و خشونت و زجری که در آن منطقه مردم فلسطین دچار آن هستند، پایان داد.
اظهارات خوان کارلوس که همسو با افکار عمومی ، نمایندگان احزاب ، سازمانهای مختلف این کشور و همچنین خوسه لوییس رودریگز زاپاته رو نخست وزیر اسپانیا است در شرایطی بیان می شود ، که میگل آنخل موراتینوس وزیر خارجه و رییس دستگاه دیپلماسی اسپانیا ، تاکنون از محکوم نمودن جنایات رژیم صهیونیستی خودداری کرده است .
نمایندگان برخی از احزاب در کنگره اسپانیا ، طی روزهای اخیر ضمن دعوت به برپایی تظاهرات اعتراض آمیز که یکی از آنها روز شنبه گذشته با حضور چند هزارتن از مردم در مقابل ساختمان وزارت خارجه این کشور انجام شد، ضمن محکوم نمودن جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه ، خواستار لغو روابط کشورشان با اسرائیل وتعطیلی سفارت این رژیم در مادرید وهمچنین فراخوانی سفیر اسپانیا از تل آویو شدند.
برخی دیگر از نمایندگان احزاب چپ این کشور نیز در مخالفت با جنایات وحشیانه اسرائیل علیه مردم غزه ضمن محکوم نمودن این ددمنشی ها، خواستار قطع مبادلات تسلیحاتی اسپانیا با رژیم صهیونیستی شده و این امررا همدستی با این رژیم در قتل عام مردم بی گناه غزه عنوان کردند.
پادشاه اسپانیا طی سخنان خود که در جهت توقف جنایات اسرائیل درغزه بود همچنین ، ضمن بزرگداشت خاطره نظامیان این کشور که در حین انجام وظیفه جان خود را از دست دادند و گرامیداشت یاد قربانیان اقدامات تروریستی ، خواستار اتحاد، مقاومت و قاطعیت در مبارزه با آفت تروریسم شد .
در این مراسم علاوه بر اعضای خانواده سلطنتی ، خوسه لوییس رودریگز زاپاته رو نخست وزیر اسپانیا و خانم کارمه چاکون وزیر دفاع این کشور، جمعی دیگر از اعضای کابینه و شخصیتهای سیاسی و سران ارتش اسپانیا نیز حضور داشتند.
روزنامه ال پاییس دراین ارتباط با اشاره به اینکه عید نظامیان اسپانیا امروز در پی بیستمین سالگرد انجام ماموریتهای نظامی بین المللی اسپانیا برگزارشده است، گزارش داد: درمدت یادشده بیش از 100 هزار نظامی اسپانیا در 50 ماموریت بین المللی برقراری صلح در چهار قاره جهان شرکت داشته اند ارتش اسپانیا برای اولین بار در سال 1989 میلادی به درخواست سازمان ملل در ماموریت کلاه آبی ها در برقراری صلح در نامیبیا و آنگولا شرکت کرد.
اروپام **2230**350** / 1415**1564 شماره 089 ساعت 19:14 تمام

سرخط اخبار سیاست