۱۱ تیر ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9342545
۰ نفر
دیلی تلگراف: خطر تهدیدات تروریستی دستکم تا سه دهه دیگر انگلیس را تهدید می کند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/04/11 سیاسی.خارجی .انگلیس .تروریزم تهران - یک گزارش مطالعاتی در انگلیس می گوید: سامانه کنترل مرزهای زمینی ، هوایی و دریایی انگلیس به حدی ضعیف است که این کشور دستکم تا سه دهه دیگر توان دفاع از خود در مقابل حملات تروریستی را ندارد.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف در شماره روز سه شنبه خود افزود: این گزارش مطالعاتی را که لرد استیونز کمیسیونر سابق پلیس مترو پولیتن انگلیس منتشر ساخته، حاکی است: هیچ دلیلی وجود ندارد که بتوان ادعا کرد، حداقل ظرف 20 تا 30 سال آینده خطر حملات تروریستی در کشور فروکش خواهد کرد.
بر پایه گزارش، مرزهای انگلیس به اندازه کافی امن نیستند و افراد مسلح می توانند براحتی و بدون شناسایی شدن وارد کشور شوند.
نویسنده این تحقیق می افزاید: بدون شک، انگلیس در آینده نیز شاهد حملات تروریستی خواهد بود و عاملان این حملات قادرند، براحتی از کشور خارج شوند یا در کشور بمانند و نقاطی دیگر را هدف حملات خود قرار دهند.
نویسنده پیشنهاد می کند، برای تقویت مرزها نیاز به گماردن 35 هزار نیروی حفاظت مرزی است تا با اضافه شدن به نیروهای فعلی به کار حراست از مرزها برای جلوگیری از ورود تروریزم ، جرائم سازمان یافته، قاچاق انسان، مهاجرت غیرقانونی و کلاهبرداری بپردازند.
به نوشته دیلی تلگراف، استیونز، نبود یک راهبرد روشن برای حفظ امنیت مرزها و فقدان برنامه ریزی صحیح برای شرح وظایف سازمانهای مسوول را از علل اصلی وجود ضعف در امنیت مرزهای کشور برشمرده است .
این تحقیق در تبیین نارسایی های موجود در سامانه کنترل مرزی کشور به موارد زیر اشاره کرده است: انجام ندادن وظایف کلیدی، تخصیص نیافتن صحیح منابع مالی و انسانی، نبود هماهنگی میان سازمانهای مسوول، متمرکز شدن بیش از حد بر روی کنترل نوارهای باریک مرزی به گونه ای که وظیفه حراست از هر قسمتی از مرز و نه همه نوار مرزی به سازمانی خاص محول شده است .
گزارش تصریح دارد: به عنوان نمونه، براحتی می توان با یک هواپیمای سبک وارد مرز هوایی انگلیس شد. در حال حاضر تعداد هشت هزار و 500 فروند هواپیمای شخصی و 500 باند فرود در انگلیس وجود دارد، اما در هیچیک از این باندها عملیات بازرسی برای مطلع شدن از اینکه چه افرادی وارد یا خارج باند می شوند، وجود ندارد.
اقدامات حراستی در برخی از فرودگاهها بسیار ضعیف است و حراست فیزیکی و اسکن بارها نیز بخوبی قابلیت تشخیص همه اشیاء را ندارد.
همچنین، سامانه حمل بار در پروازها به حدی ضعیف است که براحتی می توان مواد انفجاری را داخل هواپیما جاسازی یا کالاهای ممنوعه را وارد هواپیما کرد. سارقان بین المللی و قاچاقچیان براحتی قادر به حمل کالای قاچاق توسط هواپیما هستند. خطر هواپیما ربایی و خرابکاری در هواپیما نیز همچنان به قوت خود باقی است .
در این تحقیق، ورود کالاهای تقلبی به خاک انگلیس نیز از نشانه های ضعف سامانه کنترل مرزها عنوان شده است .
چندی پیش نیز لرد کارلیل مشاور دولت انگلیس در مبارزه با تروریزم هشدار داد: این امکان وجود دارد که تروریست ها برای دست زدن به حملاتی در انگلیس از جتها و هواپیماهای شخصی استفاده و این هواپیماها را از باندهای فرودگاههای کوچک تهیه کنند.
صویر** 1591 1549** شماره 094 ساعت 14:43 تمام

سرخط اخبار سیاست