۲۹ اسفند ۱۳۸۸،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9333108
۰ نفر
اولین شکاف در جناح حاکم فرانسه # خبرگزاری جمهوری اسلامی 88/12/29 سیاسی.فرانسه.تحلیل تهران - رهبر جناح محافطه کار فرانسه که با اندیشه احیای اقتدار ناپلئون وارد کاخ الیزه شده بود اولین طعم شکست را چشید. فرانسوی ها پس از سه سال ، نارضایتی خویش از عملکرد دولت نیکلا سارکوزی را پای صندوق های رای اعلام کردند. انتخابات 15 مارس فرانسه با آنکه جنبه محلی داشت اما در نگاه اغلب ناظران به عنوان همه پرسی برای سنجش کارنامه رهبر حزب حاکم جنبش برای اتحاد مردمی تبدیل شد. ضریب مقبولیت سارکوزی در گرماگرم مبارزه انتخاباتی به پائین ترین حد رسید تا حدی که 2 نفر از هر 3 فرانسوی گفتند که به رییس جمهور اعتماد ندارند.
به همین دلیل شبکه فرانس 24 به محض اعلام نتیجه انتخابات گفت: این رویداد می تواند می تواند امیدهای رییس الیزه را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی فرانسه در سال 2012 بر باد دهد. جین کربی کارشناس انگلیسی می گوید: گرچه این انتخابات بر سر موضوعات محلی بود، اما رای دهندگان از این فرصت برای تنبیه دولت مرکزی استفاده کردند.
نتیجه رویداد 15 مارس اکنون آرایش سیاسی را در صحنه سیاسی فرانسه تاحدی دگرگون کرده است. اکنون سوسیالیست های سرخورده از شکست بزرک ریاست جمهوری مه 2007 فرانسه به بازگشت دوباره به صحنه قدرت امیدوار شده اند. عوامل زیادی دست به دست هم داد تا رییس جمهوری 55 ساله فرانسه میدان انتخابات را به حریف واگذار کند. فرانسه در دو سال اخیر شاهد موج فزاینده ای از اعتراض و اعتصاب قشرهای مختلف از کارگران حمل و نقل گرفته تا دانشگاهیان و بازنشستگان بود که از سیاست های دولت در زمینه های اجتماعی و اقتصادی آسیب دیدند. این اعتراض ها بویژه بعد از بحران اقتصاد جهانی گسترده تر شد به گونه ای که ضریب بیکاری در این کشور به 10 درصد رسید. در دو سال اخیر اغلب نظرسنجی ها از کاهش مقبولیت سارکوزی و حزب حاکم فرانسه حکایت داشت اما سارکوزی هیچ یک از این زنک هشدارها را جدی نگرفت. حتی اکنون که بازی انتخابات به نفع سوسیالیست ها تمام شده رییس جمهور فرانسه حاضر به قبول واقعیت تغییر نگاه مردم نیست. سارکوزی در اولین اظهارات خویش پس از انتخابات کوشش کرد اهمیت نتیجه این انتخابات را ناچیز جلوه دهد و گفت این اتفاق اثری بر روی برنامه اصلاحات او نخواهد داشت. پیش از این نیز سارکوزی در گفت وگو با مجله راستگرای فیگارو سعی کرد تا نشان دهد که همچنان به تغییر نظام پرداخت مستمری ها که مخالفان زیادی دارد ادامه می دهد. او در اظهاراتی مبهم و مناقشه انگیز گفت: دولت اواسط 2011 توقف خواهد کرد تا پارلمان در صورت صلاح دید اصلاحات دولت را باطل کند. به اعتقاد اپوزیسیون در این اظهارات نمی توان نشانه هایی از راستگویی دید. به این صورت پس از انتخابات اتهام دیگری بر فهرست اتهام های رییس جمهور فرانسه افزوده شده و آن تکروی و خودسری است. خودداری سارکوزی از پذیرش شکست در برابر سوسیالیست ها انتقاد از وی را در حزب حاکم -جنبش برای اتحاد مردمی < را موجب شده است به گونه ای که از برخی محافل نزدیک به حزب حاکم پیشنهاد داده اند در انتخابات آینده فرانسوا فیون نخست وزیر کنونی فرانسه به جای سارکوزی به مبارزه با سوسیالیست ها برود. برای جناح راست میانه که سارکوزی پرچمدار آن بود واقعه ای تلخ تر از این نیست که اردوی از هم پاشیده سوسیالیست ها در اثر اشتباهات رهبری آنها دوباره منسجم شود یا آنکه جبهه ملی که راست افراطی ژان ماری لوپن نماینده آن است قریب 12 درصد آرا را کسب کند. چنانکه لوموند نوشته ، رئیس الیزه در سومین سال زمامداری خویش به یک فرانسوی نامقبول تبدیل شده است. فقط حاشیه های غیراخلاقی سارکوزی نیست که اعتبار الیزه و راستگرایان را خدشه دارتر کرده بلکه تصمیم ها و انتخاب های او در سیاست خارجی همتایان اروپایی فرانسه را رنجور و شرکای عربی این کشور را نگران ساخته است.

سرخط اخبار سیاست