۲۹ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9284890
۰ نفر
حمایت وزیر خارجه برزیل از بیانیه تهران ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/29 سیاسی.ایران.برزیل.آمریکا تهران- خبرگزاری آژانس برزیل (Brasil Agencia( اعلام کرد وزیر خارجه این کشور با حمایت از امضای بیانیه تهران گفته است که مسئله ایران بر روابط برزیل با آمریکا تاثیر گذاشته است .
به گزارش ایرنا و به نقل از بخش مطبوعلاتی جمهوری اسلامی ایران در برزیل، این خبرگزاری افزوده است : آنتونیو پاتریوتا وزیر خارجه برزیل تائید کرد که اختلاف میان برزیل و آمریکا در مورد سیاست های خارجی برزیل در قبال ایران موجب دوری برزیل و آمریکا شده است .
وی تصریح کرد: روابط برزیل و آمریکا به سردی گرائید زیرا درک متفاوتی میان دو کشور در خصوص تلاش های برزیل و ترکیه که توانستند نتایجی را نیز در مورد مبادله سوخت و امضای بیانیه تهران بدست آورند، وجود داشت.
پاتریوتا تاکید کرد که جامعه بین الملل می بایست شکل گفتگو با ایران را تغییر داده و تحریم ها را کنار گذاشته و بنیان های جدیدی را برای گفتگو ایجاد نماید.
وزیر خارجه برزیل اظهار داشت تا زمانیکه این مساله میان دو طرف وجود دارد مذاکره و گفتگو می تواند ادامه داشته باشد. در این شرایط تحریم کار بجایی نخواهد برد.
پاتریوتا با اشاره به تاثیر تحریم ها بر ایران افزود تحریم ها موجب توقف برنامه هسته ای ایران نشده است .
وی با بیان این نکته که بیانیه تهران فرصت بسیار مناسبی بود که غرب نتوانست از آن استفاده کند خاطر نشان ساخت این یک فرصتی بود که از دست رفت اما همچنان در موضوع ایران گفتگو می کنیم .
اواخر خرداد ماه امسال جمهوری اسلامی ایران با میانجیگری برزیل و ترکیه توافقی را امضا کردند که براساس آن ایران موافقت کرد جهت دریافت سوخت راکتور تهران، اورانیوم 5/3 درصدی خود را در کشور ترکیه به امانت سپرده و پس از دریافت سوخت 20 درصدی راکتور آن را به کشور تامین کننده سوخت تحویل دهد.
با وجودی که دو کشور ترکیه و برزیل از طرف کشورهای غربی و به ویژه با توصیه های آمریکا این موضوع را در دستور کار خود قرار داده بودند اما غربی ها از امضای این توافق بسیار ناخشنود شدند آن را نپذیرفتند و تنها چند روز پس از آن، قطعنامه 1929 را در شورای امنیت به منظور تحریم های بیشتر علیه ایران تصویب کردند.
سیام 9130** 1568 شماره 017 ساعت 16:11 تمام

سرخط اخبار سیاست