۲۱ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9284252
۰ نفر
رایزن سفارت ژاپن در گفت و گو با ایرنا مطرح کرد: آخرین وضعیت ژاپن پس از زلزله دیروز/ آمادگی ایران برای کمک رسانی تحت بررسی است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 سیاسی.ژاپن.رایزن تهران - رایزن و رییس مرکز فرهنگی و اطلاعاتی سفارت ژاپن در تهران اعلام کرد که که نشت رادیو اکتیو در نیروگاه فوکوشیمای ژاپن بیش از استاندارد بوده است.
فوجی ئی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به اظهارات نائوتو کان نخست وزیر ژاپن در این زمینه یادآور شد که دولت هشدار لازم را در این زمینه به مردم ساکن در این منطقه داده است تا آنجا را ترک کنند.
رییس مرکز فرهنگی و اطلاعاتی سفارت ژاپن در خصوص پاسخ توکیو به اعلام آمادگی تهران برای کمک رسانی به آسیب دیدگان زلزله ژاپن گفت که اعلام آمادگی کشور دوست ایران در این زمینه در دست بررسی است.
وی افزود: از روز جمعه که این زلزله در ژاپن رخ داد ، هلال احمر ایران بلافاصله با سفیر ژاپن تماس گرفت و این آمادگی را اعلام کرد.
رایزن سفارت ژاپن گفت: ما این اعلام آمادگی را به توکیو منتقل کرده ایم که به همراه اعلام آمادگی سایر کشورهای دوست در حال بررسی است تا مشخص شود که ژاپن به چه کمک هایی نیاز دارد.
فوجی ئی در خصوص جدیدترین خبرهای مربوط به تلفات زلزله ژاپن گفت: ساعت به ساعت اخبار جدید می آید ولی تاکنون بیش از 400 جنازه پیدا شده و بیش از 700 نفر نیز ناپدید شده اند.
رایزن سفارت ژاپن با تاکید بر اینکه دولت بر اوضاع کنترل دارد یادآور شد که شبکه نقلیه عمومی در توکیو برقرار شده و پروازها به حالت عادی برگشته است.
وی با بیان اینکه ژاپن از حالت اضطرار خارج شده است خاطرنشان کرد که تلفات سنگین بیشتر ناشی از سونامی بوده است و خود زلزله به رغم قدرت بالا تلفاتی نداشته است.
رایزن سفارت ژاپن در پاسخ به این سوال که آیا دولت ژاپن آمادگی ایران برای همکاری در زمینه جلوگیری از تشعشات هسته ای ناشی از زلزله را نیز بررسی می کند گفت که تهران تا کنون به طور رسمی این مطلب را اعلام نکرده است و وزیر خارجه ایران به طور کلی آمادگی تهران را برای هر نوع کمک رسانی اعلام کرده است.
سیام 1344 شماره 061 ساعت 15:16 تمام

سرخط اخبار سیاست