۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9274454
۰ نفر
مجلس ارز را آزاد نکرد ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.مجلس.آزادسازی نرخ ارز تهران - موضوع نظام ارزی کشور و اینکه آیا در برنامه پنجم نرخ ارز به صورت شناور و توسط بازار تعیین شود و یا دولت بر آن اعمال مدیریت کند، بحث جنجالی نمایندگان در جلسه علنی امروز بود.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه رسیدگی به فصل اقتصادی لایحه برنامه پنجم توسعه، ماده 72 این لایحه که به موضوع ارز و تعیین نظام ارزی کشور در پنج سال آینده اختصاص دارد، پرداختند.
هرچند دولت در لایحه تقدیمی خود در این ماده موضوع نظام ارزی کشور را مطرح نکرده بود، اما کمیسیون تلفیق با الحاق یک بند به این ماده این گونه مقرر کرده است: نظام ارزی کشور شناور مدیریت شده است. نرخ ارز با توجه به حفظ دامنه رقابت پذیری در تجارت خارجی و با ملاحظه تورم داخلی و جهانی و همچنین شرایط اقتصاد کلان از جمله تعیین حد مطلوبی از ذخایر خارجی تعیین خواهد شد.
موضوع تعیین نظام ارزی کشور در پنج سال آینده ابتدا با پیشنهاد حذف عبارتی از سوی عباس رجایی رییس کمیسیون کشاورزی مجلس روبرو شد؟ وی پیشنهاد داد که عنوان مدیریت شده از این عبارت حذف شود تا نظام ارزی کشور به صورت شناور باشد و عرضه و تقاضای بازار تعیین کننده نرخ ارز شود.
این پیشنهاد واکنش های متعدد نمایندگان را در پی داشت و موجب شد تا علی لاریجانی رییس مجلس به دلیل اهمیت موضوع طی یک رای گیری استمزاجی تعداد موافقان و مخالفان پیشنهاد را افزایش دهد.
** رجایی: پایین بودن نرخ ارز به معنی اعطای یارانه به خارجی ها است رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در توضیح پیشنهاد خود به نمایندگان متذکر شد که مساله ارز یکی از ابزارهای تعیین سرمایه گذاری و اشتغال در کشور است و در عین حال یکی از موانع اساسی تولید محسوب می شود، زیرا دولت با استفاده از این ابزار مصنوعی و کنترل ارز موجب شده است تا کالاهای خارجی در تمامی نقاط کشور به وفور یافت شود.
عباس رجایی نظام ارزی شناور مدیریت شده را کنترل مصنوعی ارز دانست و با اشاره به افزایش قابل توجه میزان مسافرت های خارجی شهروندان اظهار داشت در دو سال گذشته افراد مرفه بیش از 70 هزار مسافرت و با استفاده از همین ارز ارزان انجام دادند و از این طریق کالاهای خارجی به کشور وارد کردند که این مساله اشتغال را تحت تاثیر قرار داده است.
وی گفت: اکنون که می خواهیم قیمت حامل های انرژی را اصلاح کنیم، چرا اجازه نمی دهید قیمت ارز افزایش یابد تا تولید برای تولیدکنندگان مقرون به صرفه شود؟ نماینده مردم اراک در مجلس پایین نگه داشتن نرخ ارز را به منزله اعطای یارانه به تولیدکنندگان خارجی دانست و افزود: وقتی نرخ ارز ثابت می ماند یعنی ما به همه کسانی که 50 هزار میلیارد تومان در سال به ایران کالا صادر می کنند، یارانه داده ایم.
رجایی این کار را موجب تضعیف صنعت و کشاورزی کشور دانست و تصریح کرد ثابت نگه داشتن نرخ ارز سبب می شود تا واردات مقرون به صرفه شود و تولیدکننده برای تولید و صادرات با مشکل مواجه شود.
وی از نمایندگان خواست تا با آزادسازی قیمت ارز، تنظیم بازار ارز را به عرضه و تقاضای بازار بسپارند.
** قوامی: آزادسازی نرخ ارز فاجعه ای برای اقتصاد کشور است هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در مخالفت با این پیشنهاد به نمایندگان متذکر شد که آزادسازی نرخ ارز به صورت کامل در هیچ کجای دنیا پذیرفته شده نیست و حتی در کشورهایی که نظام ارزی شناور را در دستور کار دارند، دولت بر بازار ارز کنترل و نظارت دارد.
نماینده مردم اسفراین در مجلس خاطرنشان کرد با توجه به نقدینگی 24 هزار میلیارد تومانی در کشور و اینکه چهار پنجم این رقم در بخش دلالی در جریان است، در صورت آزادسازی نرخ ارز قیمت آن حداقل 10 هزار تومان خواهد شد که فاجعه ای برای کشور خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد بخش قابل توجهی از واردات کشور را کالاهای سرمایه ای و واسطه ای تشکیل می دهند که در صورتی که سیستم ارزی کشور را شناور قرار دهیم مشکل زیادی را برای تولیدکنندگان به وجود خواهد آورد.
قوامی تاکید کرد که از سال 1970 میلادی به بعد دیگر سیستم ارزی کاملا شناور و یا کاملا مدیریت شده در کشورهای مختلف منسوخ شد و اکنون در بسیاری از کشورها سیستم ارزی شناور مدیریت شده را اعمال می کنند.
** محمدی: بیشتر کشورها از سیستم ارز شناور استفاده می کنند اقبال محمدی نماینده مردم مریوان در مجلس نیز در موافقت با پیشنهاد ارایه شده به نمایندگان متذکر شد که اکثر کشورها از سیستم ارزی شناور برای تنظیم بازار ارز خود استفاده می کنند و بهتر است مجلس نیز برای حمایت از تولید و کنترل واردات، این سیستم ارزی را تصویب کند.
** مصباحی مقدم: در صورت آزادسازی نرخ ارز، قیمت دلار کاهش می یابد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در مخالفت با این پیشنهاد تاکید کرد اگر نرخ ارز آزاد شود، هرچند برای صادرکننده مفید خواهد بود و ارزش صادرات را افزایش خواهد داد اما شناورسازی نرخ ارز باید در شرایط خاصی صورت گیرد.
غلامرضا مصباحی مقدم ذخایر ارزی کشور را فراوان دانست و گفت: هم اکنون بانک مرکزی 300 تن طلا ذخیره کرده است و بقیه دارایی های کشور به صورت ذخیره ارزی است.
وی افزود: بانک مرکزی سالانه 6 تا 12 میلیارد دلار درآمد نفتی و غیرنفتی را با نرخ ارز شناور مدیریت شده حفظ و نگهداری کرده است والا قدرت خرید ارز در بازار ما چنین چیزی نبود.
مصباحی مقدم اظهار داشت اگر بازار ارز آزاد شود نه تنها قیمت دلار به 2 هزار و 400 تومان افزایش نمی یابد، بلکه حداکثر 450 تا 500 تومان خواهد بود، چون در صورت شناورسازی ارز، دولت باید ارز خود را بفروشد و آن را در درآمد سالانه کشور قرار دهد.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد از آنجا که ارز ذخیره شده بالا است، در بازار فروش نخواهد رفت.
وی گفت: متاسفانه تصورات برخی نمایندگان درباره ارز تصور دوران جنگ است که با کمبود ارز مواجه بودیم و کشور مجبور بود با استقراض از بانک مرکزی و انتشار پول بدون پشتوانه، بازار را مدیریت کند.
مصباحی مقدم به شرایط بعد از جنگ تحمیلی نیز اشاره کرد و افزود: در آن دوران قیمت ارز افزایش یافت تا بتوان ارز مورد نیاز کشور را تامین کرد.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اگر قرار باشد نرخ ارز مدیریت شده نباشد، دولت باید روزانه یک میلیارد دلار ارز بفروشد، زیرا ذخایر ارزی بانک مرکزی برای سال ها پاسخگوی نیاز کشور است.
مصباحی مقدم گفت: معنی این کار وارد کردن شوک معکوس به بازار است، زیرا از آنجایی که بازار قدرت جذب ارز عرضه شده را ندارد، قیمت ارز به شدت کاهش می یابد.
وی این سوال را مطرح کرد که آیا در اقتصاد ملی باید به فکر 90 درصد تولید داخلی باشیم یا 10 درصد صادرات ؟ مصباحی مقدم تاکید کرد که می توان از تفریق نرخ تورم داخلی از تورم خارجی را مبنای تعیین نرخ ارز قرار داد که در این صورت قیمت هر دلار در بازار به 2 هزار و 400 تومان می رسد.
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس آزادسازی نرخ ارز را موجب به هم زدن شاخص های کلان اقتصادی، صادرات، واردات و تولیدات کشور دانست.
** اخطار قانون اساسی یکی از نمایندگان محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس با اخطار قانون اساسی، بند 12 اصل سوم قانون اساسی را مورد اشاره قرار داد و گفت: شناورسازی نرخ ارز پایه و اساس اقتصاد کشور را دچار تغییر می کند، در حالی که قانون اساسی بر پی ریزی صحیح و عادلانه اقتصاد تاکید دارد.
وی افزود: اگر این پیشنهاد رای بیاورد، این به معنی کاهش قدرت خرید پول به میزان بیش از پنج برابر است.
هرچند لاریجانی این اخطار را وارد ندانست و استدلال وی را نیز نپذیرفت، اما عثمانی به سخنان خود ادامه داد و گفت: اگر روزی بانک مرکزی ارز نفروشد، می بینید که چه اتفاقی می افتد.
اما لاریجانی بار دیگر این تذکر را وارد ندانست.
** اسلامی: برای ورود به تجارت جهانی باید ارز، شناور باشد حسین اسلامی نماینده مردم ساوه در مجلس نیز در موافقت با این پیشنهاد به نمایندگان گفت: اگر تجارت جهانی و رقابت پذیری را قبول داریم، نمی توانیم خود را تافته جدا بافته از جهان بدانیم.
وی افزود: امروز با توجه به نوساناتی که در نرخ ارز به وجود می آید، اگر بانک مرکزی این نواسانات را مدیریت کند تولیدکننده داخلی متضرر خواهد شد.
اسلامی یادآور شد قیمت کالاها در کشور سالانه بین 10 تا 20 درصد افزایش می یابد، در حالی که در سایر کشورها این افزایش قیمت ها بسیار کم است.
سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس خاطرنشان کرد که در حال حاضر کارخانه ها به دلیل ناتوانی در رقابت با محصولات خارجی تنها با 30 درصد ظرفیت خود کار می کنند.
وی تاکید کرد اگر می خواهیم از بخش خصوصی حمایت کنیم باید ارز را شناور کنیم تا بتوان از طریق رقابت، آن را مدیریت کرد.
** دولت مخالف آزادسازی نرخ ارز سید محمدقاسم حسینی معاون برنامه ریزی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور که به عنوان نماینده دولت در جلسه علنی مجلس سخن می گفت، ضمن اعلام مخالفت دولت با آزادسازی نرخ ارز، تاکید کرد حتی اگر تعیین نرخ ارز در سایر کشورها از طریق عرضه و تقاضا باشد، کارکرد ارز در اقتصاد ایران این گونه نیست، زیرا در کشور ما ارز علاوه بر اینکه کارکرد اقتصادی دارد، در شرایط فعلی اهرمی برای فشار سیاسی و ایجاد ناامنی و همچنین مسائل اجتماعی است.
وی گفت: در هیچ کجای دنیا اینطور نیست که ارز ابزاری برای اعمال فشار بر دولت ها باشد اما در کشور ما شرایط به گونه ای است که ارز می تواند یک جو روانی، سیاسی، اجتماعی و حتی امنیتی ایجاد کند و اقتصاد و فضای کشور را به هم بریزد.
حسینی تصریح کرد اگر شرایط ما مانند سایر کشورهای توسعه یافته بود اجازه می دادیم بازار تعیین کننده نرخ ارز باشد اما قیمت یک صد دلاری در ایران با قیمت آن در ترکیه متفاوت است.
وی به مشکل اخیر پدید آمده در بازار ارز اشاره کرد و گفت: آن صف کشیدن ها در مقابل صرافی ها چه دلیلی داشت ؟ آیا دلیل امنیتی داشت یا اقتصادی و یا شماره 036 ساعت 13:10 تمام

سرخط اخبار سیاست