۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9274424
۰ نفر
رییس مجلس: انتخاب رییس جمهور و نخست وزیر در عراق به اقدامات مشکوک پایان داد ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.مجلس.لاریجانی تهران ـ رییس مجلس شورای اسلامی انتخاب رییس جمهور و نخست وزیر عراق و تشکیل مجلس این کشور را اقدام داهیانه رهبران سیاسی عراق دانست و گفت: این کار به اقدامات مشکوک در به چالش کشیدن صحنه سیاسی عراق دست رد زد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی روز یکشنبه مجلس در سخنانی شرایط جدید سیاسی در عراق را مورد اشاره قرار داد و گفت: اقدام داهیانه رهبران سیاسی کشور دوست و برادر عراق در تشکیل مجلس ملی عراق، ریاست جمهوری و نخست وزیری به بسیاری از اقدامات مشکوک برای به چالش کشیدن صحنه سیاسی عراق دست رد زد.
وی افزود: این کار نشان داد سیاستمداران عراق با درک عمیق شرایط صحنه را مدیریت کردند.
لاریجانی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی این حرکت سامان بخش در صحنه سیاسی عراق را پراهمیت تلقی می کند و امیدوار است این تصمیم نقطه آغاز حرکتی نوین در ایجاد توسعه و امنیت پایدار در کشور همسایه باشد.
لاریجانی انتخاب اسامه نجیفی به سمت رییس مجلس عراق و جلال طالبانی به عنوان رییس جمهوری و نوری المالکی به سمت نخست وزیری تبریک گفت و از همه اعضا و گروه های فعال در این حرکت وحدت آفرین تشکر کرد.
رییس مجلس همچنین به اعتراف اخیر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا مبنی بر تشکیل جریان های تروریستی در منطقه با کمک آمریکا اشاره کرد و اظهار داشت: خانم کلینتون اعلام کرد آمریکا با کمک برخی کشورهای منطقه در مقابل شوروی این گروه های تروریستی را ایجاد و کمک کرد.
وی افزود: البته محتوای این مطالب قبلا توسط نخست وزیر سابق پاکستان مطرح شد و بارها جمهوری اسلامی براساس اطلاعات اعلام کرد که آمریکا رفتار مزورانه ای نسبت به بحث تروریسم دنبال می کند و این امر را بهانه ای برای سلطه بر منطقه قرار داده است.
لاریجانی تاکید کرد: حال جای این سوال باقی است که پس برای چه این همه خسارت به منطقه وارد کردید؟ بیش از یک میلیون نفر را در عراق کشته و زخمی کردید و افغانستان را ویران نمودید، چرا ملت های منطقه باید تاوان امیال کثیف ایالات متحده را بدهند؟ لاریجانی خطاب به آمریکایی ها گفت: این همه جنگ و ویرانی ایجاد کردید و حال اعتراف می کنید که تروریست ها دست ساز شما بودند.
رییس مجلس تصریح کرد: این اقدام وزیر خارجه آمریکا شبیه بحثی است که مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق این کشور بعد از پنجاه سال نسبت به کودتای 28 مرداد اعلام کرد که اشتباه کرده اند.
لاریجانی با بیان این که آیا این حرفها مستمسکی برای ماجراجویی جدیدی نیست ؟ گفت: همین مطالب صحت استراتژی جمهوری اسلامی و سخنان رهبر معظم انقلاب را به ثبوت می رساند که تغییرات آمریکا صحنه سازی ظاهری است و باید به هوش بود.
رییس مجلس همچنین فرا رسیدن شهادت حضرت امام محمد باقر (ع) را به ملت ایران تسلیت گفت و ایشان را پایه گذار فقهات در اسلام برشمرد.
لاریجانی همچنین با گرامیداشت یاد علامه طباطبایی، یادآور شد: گستره فکری علامه طباطبایی در فقه و اصول، فلسفه، حکمت و عرفان از ایشان شخصیتی جامع در تفکر اسلامی ایجاد کرد که به قول شهید مطهری شخصیت این مرد الهی به گونه ای است که 100 سال آینده مردم او را درک می کنند.
سیام 1908**9132**2025** شماره 006 ساعت 09:51 تمام

سرخط اخبار سیاست