۱۳ شهریور ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9268056
۰ نفر
اختصاصی/ ایران جزو سه کشور اصلی کمک کننده به مردم سیل زده پاکستان است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/06/13 سیاسی.ایران.پاکستان.امداد رسانی به سیل زدگان تهران- رایزن مطبوعاتی سفارت پاکستان در تهران گفت: براساس آخرین اطلاعات ما جمهوری اسلامی ایران ، عربستان و چین از سایر کشورها در کمک به مردم سیل زده پاکستان سبقت گرفته اند.
محمد مظفر حسین جعفری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا با بیان اینکه این سیل در طول 60 سال اخیر بی سابقه بوده است، تاکید کرد: بیش از 20 میلیون نفر از مردم پاکستان از این سیل آسیب دیده اند و نزدیک به 6 میلیون نفر از کودکان پاکستانی علاوه بر از دست دادن خانه و سرپناه خود امروز با مشکلات و مسائل گوناگونی روبه رو شده اند.
رایزن مطبوعاتی سفارت پاکستان با بیان اینکه تاکنون نزدیک به دو هزار نفر از مردم این کشور جان خود را در این سیل از دست داده اند، گفت: در این سیل 6 میلیون خانه ویران شده و 17 میلیون میلیون هکتار از زمین های کشاورزی در پاکستان از بین رفته است.
جعفری خاطرنشان کرد: در این مدت 11 هزار روستا به طور کامل از بین رفته و محو شده است. همچنین 36 پل یا به طور کلی از بین رفته و یا اینکه نیاز به تعمیرات اساسی پیدا کرده است.
وی افزود: بدلیل این سیل، بیش از 5 هزار کیومتر از راه آهن پاکستان از بین رفته که خسارت آن بیش از 18 میلیارد روپیه است و بدلیل از کار افتادن راه آهن روزانه بیش از 1 میلیارد و پانصد میلیون روپیه به اقتصاد پاکستان خسارت وارد می شود.
رایزان مطبوعاتی سفارت پاکستان در تهران در پاسخ به سوالی در رابطه با مهم ترین اقلام مورد نیاز سیل زدگان پاکستانی گفت: در حال حاضر 6.8 میلیون نفر از مردم پاکستان نیاز به رسیدگی های فوری از جمله در زمینه سرپناه، آب، غذا و دارو، چادر و پتو دارند.
محمد مظفر حسین جعفری تصریح کرد: 111 نوع دارو برای کمک به مردم پاکستان نیاز است که از جمله مهم ترین اقلام آن می توان به داروهای ضد مالاریا، داروهای گوارشی، داروهای ضد عفونی و آنتی بیوتیک ها، انواع سرم و داروهای مسکن و ضد التهاب، داروهای کم خونی، داروهای بیماران دیابتی، داروهای فشار خون و ضد حساسیت ها اشاره کرد.
وی افزود: ما همچنین برای کمک رسانی بهتر به سیل زدگان نیاز به قایق، چادر، ژنراتور، فیلترهای آب، پمپهای آب، پتو، دارو و تجهیزات پزشکی به همراه غذاهای فاسد نشدنی داریم و از کشورهای همسایه و دوست خود می خواهیم تا به ما در این رابطه کمک کنند.
جعفری در پاسخ به سوالی در رابطه با اهمیت سفر احتمالی رییس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان به منظور بازدید از مناطق سیل زده این کشور گفت: یقینا این دیدار می تواند تاثیری بسزایی در کمک رسانی و توجه جهانی به فاجعه سیل پاکستان داشته باشد.
رایزن مطبوعاتی سفارت پاکستان با اشاره به عشق و علاقه مردم پاکستان به مقام معظم رهبری و رییس جمهوری تاکید کرد: مردم پاکستان بسیار علاقمند و دوستدار دولت و مردم ایران به ویژه آیت الله خامنه ای رهبر عالی ایران هستند.
وی با اشاره به سفر مقام معظم رهبری در زمان ریاست جمهوری شان به کشور پاکستان گفت: در زمانی که رهبر عالی ایران رییس جمهور بودند سفری به لاهور داشتند که مردم ما چه شیعه و چه سنی بدلیل علاقه زیاد خودروی حامل ایشان را بر روی دستان خود حمل کردند.
جعفری گفت: مردم ما اطمینان دارند که مردم و دولت ایران در این شرایط آنها را تنها نخواهند گذاشت و به کمک سیل زدگان خواهند شتافت.
رایزن مطبوعاتی سفارت پاکستان با قدردانی از مردم و دولت ایران بدلیل کمک هایشان اظهار داشت: ایران همیشه در زمان دشواری ها و سختی ها جلو آمده و به کمک پاکستان شتافته است و ما سپاسگزاری خود را بدلیل این کمک ها اعلام می کنیم اما از آنجاییکه فاجعه اخیر بسیار عظیم بوده، ما نیاز به کمک های بیشتری داریم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تدابیری اتخاذ شده تا سیل زدگان دچار بیماریهای عفونی و واگیردار نشوند، گفت: دولت ما هر آن چه را که در توان داشته باشد انجام داده و می دهد تا از این موضوع جلوگیری شود، اما این مساله نیاز به کمک ها و رسیدگی های بیشتر دارد.
رایزن مطبوعاتی سفارت پاکستان در پاسخ به این سوال که چرا هنوز به برخی از افراد و مناطق سیل زده این کشور هیچ گونه کمک رسانی انجام نشده است، اظهار داشت: ابعاد فاجعه سیل پاکستان بسیار عظیم و گسترده بوده است و از طرف دیگر دسترسی به این مناطق دشوار است.
جعفری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص احتمال توقف و یا تداوم این سیل تاکید کرد: در بخشی از سند هنوز هم رودخانه ها در حال طغیان هستند اما در مناطق دیگر آب در حال فرونشستن است و اقدامات کمک رسانی در حال انجام است.
** اختصاص یک سوم سهم امام برای کمک به سیل زدگان وی با اشاره به دیدار سفیر پاکستان در تهران با برخی از مراجع اعظام تقلید در شهر مقدس قم گفت: آیات اعظام اعلام کرده اند که برادران مسلمان ایرانی می توانند یک سوم از سهم امام را برای کمک به مردم پاکستان بدهند.
رایزن مطبوعاتی سفارت پاکستان با اشاره به اظهار تاسف و تاثر علمای شهر قم نسبت به فاجعه پیش آمده برای مردم پاکستان گفت: آیات عظام از طریق سفیر پاکستان مراتب تاسف و نگرانی خود را نسبت به این سیل به علما و مردم پاکستان اعلام کردند.
جعفری با اشاره به افتتاح حساب نخست وزیر پاکستان در ایران گفت: تاکنون برادران ایرانی ما در کمک به مردم پاکستان بسیار خوب عمل کرده اند و تا امروز در این حساب معادل 500 هزار دلار واریز شده است.
گفتنی است مقام معظم رهبری در پیامی در رابطه با سیل بی سابقه در پاکستان با اشاره به اصل اخوت اسلامی خواستار کمک رسانی هرچه بیشتر مردم کشورمان و همچنین مسلمانان سراسر جهان به سیل زدگان شده اند.
مراجع عظام تقلید در قم بر کمک رسانی هرچه سریعتر و بیشتر به مردم سیل زده پاکستان تاکید کرده اند. دولت ایران نیز اعلام کرده است که ده میلیون دلار به سیل زدگان پاکستانی کمک خواهد کرد.
مردم کشورمان می توانند با کمک های نقدی خود را به شماره حساب 0107000073002 بانک ملی شعبه نوشیروان واریز کنند.
سیام ** 9129 شماره 028 ساعت 11:30 تمام

سرخط اخبار سیاست