۱۹ تیر ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9241132
۰ نفر
درخواست صالحی از دولت جدید لبنان تشکیل کمیته پیگیری سرنوشت چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/04/19 سیاسی.وزارت امور خارجه.صالحی.چهار دیپلمات تهران - وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از دولت جدید لبنان خواست تا با تشکیل کمیته ای سرنوشت چهار دیپلمات ایرانی ربوده شده توسط رژیم صهیونیستی در خاک لبنان را پیگیری کند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی اکبر صالحیروز یکشنبه در مراسم بیست و نهمین سالگرد ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی به دست رژیم صهیونیستی در لبنان که با عنوان سفیران بی نشان برگزار شد، افزود: این چهار دیپلمات مخلص جمهوری اسلامی ایران قربانی طمع ورزی و ددمنشی های رژیم صهیونیستی شده اند.
وی تصریح کرد: با عنایت به تشکیل دولت جدید کشور دوست و برادر لبنان، جمهوری اسلامی ایران از نجیب میقاتی نخست وزیر و عدنان منصور وزیر امور خارجه این کشور می خواهد به منظور تسریع در نتیجه گیری سرنوشت این دیپلمات ها کمیته پیگیری مشترک با هدف یکسان سازی اطلاعات تشکیل دهد.
وی همچنین از دولت های قبلی لبنان در اهتمام به پیگیری سرنوشت دیپلمات های ایرانی قدردانی کرد.
وزیر امور خارجه افزود: با توجه به اعلام آمادگی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به منظور ایفای نقش فعال تر این سازمان بین المللی در روشن شدن وضعیت دیپلمات های ربوده شده ایرانی از وی می خواهیم با تشکیل کمیسیونی ویژه، تلاشی مضاعف را برای تحقیق و رسیدگی به وضعیت نهایی این چهار ایرانی انجام دهد.
صالحی، همچنین از دبیر کل سازمان صلیب سرخ جهانی خواست با توجه به شواهد و قراینی مبنی بر زنده بودن این دیپلمات ها و اسارت آنان در زندان های رژیم صهیونیستی هرچه سریع تر اقدام جدی انجام دهد.
وی همچنین بر ضرورت پیگیری سرنوشت علیرضا عسکری شهروند ایرانی توسط سازمان صلیب سرخ جهانی تاکید کرد.
وزیر امور خارجه یادآور شد: بی تردید گزارش های رژیم صهیونیستی در سال 2008 میلادی درمورد دیپلمات های ایرانی نه تنها از مسوولیت این رژیم جعلی دراین پرونده کم نکرده است بلکه مفاد این گزارش ارتباط این رژیم با عناصر آدم ربایی در لبنان را اثبات می کند.
صالحی تصریح کرد: این موضوع ضرورت ویژه سازمان ملل و صلیب سرخ جهانی را مضاعف می کند.
مراسم بیست ونهمین سالگرد ربوده شدن و اسارت سید محسن موسوی کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران، احمد متوسلیان وابسته نظامی سفارت، تقی رستگار مقدم کارمند سفارت و کاظم اخوان خبرنگار دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در بیروت امروز با حضور خانواده های این چهار دیپلمات ربوده شده، سفیران کشورهای خارجی مقیم تهران و جمعی از مسوولان در تالار آیینه وزارت امور خارجه برگزار شد.
ادامه دارد...
سیام 9170**2019** شماره 026 ساعت 12:16 تمام

سرخط اخبار سیاست