۱۹ تیر ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9241112
۰ نفر
اختصاصی/ وزیر آشتی ملی عراق مردم عراق مخالف حضور اشغالگران آمریکایی در کشورشان هستند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/04/19 سیاسی.وزیر مصالحه ملی عراق.اشغالگران آمریکایی تهران - وزیر آشتی ملی عراق حضور نظامیان آمریکایی در کشورش را اشغالگری دانست وگفت: مردم عراق مخالف حضور اشغالگران آمریکایی در سرزمین خود هستند.
عامر الخزاعی در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا افزود: اکثریت قابل توجه مقامات و مسوولان عراقی به موثر و مفید بودن حضور آمریکایی ها در عراق اعتقادی ندارند.
** کاهش 50 درصدی تلفات انفجارهای تروریستی با تامین امنیت توسط نیروهای عراقی این عضو کابینه نوری مالکی نخست وزیر عراق، اظهار داشت: از زمانی که امنیت شهرهای عراق به نیروها و پلیس این کشور واگذار شده است، نسبت به چند سال قبل از آن که آمریکایی ها وظیفه ایجاد امنیت در شهرها را برعهده داشتند، تعداد قربانیان حملات ناشی از حملات تروریستی و انفجارها بطور قابل توجهی کاهش یافته است.
وزیر آشتی ملی عراق افزود: در سال هایی که نیروهای آمریکایی در سطح شهر و خیابان ها مستقر بودند، روزانه به طور متوسط بیش از یکصد نفر از شهروندان عراقی در جریان حملات و انفجارهای مختلف کشته می شدند اما امروز که پلیس عراق امنیت را به دست گرفته و نیروهای آمریکایی از خیابان ها خارج شده و به داخل پایگاه های خود رفته اند، میزان حملات تروریستی و انفجارها کاهش یافته و شمار قربانیان این گونه حوادث این روزها نسبت به سال های 2005 و 2006 به کمتر از نصف کاهش یافته است.
** چشم انداز بهتر عراق در غیاب آمریکایی ها عامر الخزاعی دلیل ارتقای وضعیت امنیتی عراق را در واگذار شدن این وظیفه مهم به دست نیروهای عراقی دانست و تصریح کرد: حضور نیروهای آمریکایی در سطح شهر، خود یکی از عوامل تحریک تروریست ها نسبت به انجام حملات علیه مردم عادی محسوب می شود.
وزیر آشتی ملی عراق تاکید کرد: زمانی که آ مریکایی ها به طور کامل عراق را ترک کنند، شرایط کشور ما بهتر از امروز خواهد شد.
سیام 2026**9170**1723** شماره 006 ساعت 09:52 تمام

سرخط اخبار سیاست