۱۳ فروردین ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9233124
۰ نفر
سال جهاد اقتصادی / سرلشکر فیروزآبادی : جهاد اقتصادی مبتنی بر تولید علم و مقابله با تحریم ها است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/13 سیاسی.سرلشکر فیروزآبادی.ستاد کل نیروهای مسلح.سال جهاد اقتصادی تهران - رییس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به نامگذاری امسال به نام جهاد اقتصادی تاکید کرد: جهاد اقتصادی مبتنی بر تولید علم، ارتقا آرمان های انقلاب اسلامی، رفع محرومیت ها از کشور و مقابله با تحریم ها است.
به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از دفتر ویژه رییس ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر بسیجی سید حسن فیروزآبادی طی سخنانی در نخستین اجلاسیه مقامات و مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح به مناسبت آغاز سال نو و نامگذاری سال جدید به نام سال جهاد اقتصادی، گفت: ما باید واژه ترکیبی جهاد اقتصادی را در دو بخش از هم جدا دیده و سپس ترکیب کنیم ، به واژه جهاد توجه بکنیم سپس جهاد را به اقتصاد کنیم که براین مبنا نگاه اسلامی و انقلابی می شود .
وی با بیان اینکه مفهوم جهاد در فرهنگ اسلام و تشیع مشخص است ، اظهار داشت : جهاد یعنی اینکه با معرفت و اراده و تصمیم در میدان جهاد در برابر تهدید دشمنان حاضر شوید و از تمام ظرفیت های وجودی و تمام نعمت های خدا داد در راه خدا برای رسیدن به هدف هزینه کنید.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: الزاما آخر جهاد شهادت نیست. امام حسین (ع) فرمود دو فوز در ادامه جهاد است، یا پیروزی یا شهادت، بنابراین در ادامه جهاد ما باید به پیروزی برسیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه در ارتباط با حرکت های جهادی حضرت امام خمینی (ره ) در اوایل انقلاب اسلامی بیان داشت: وقتی انقلاب اسلامی در ایران به پیروزی رسید ، حضرت امام (ره ) حکم جهاد سازندگی دادند و آن روز هم مفهومش روشن بود، همه جوانان و همه انسان های اهل درد فهمیدند که امام می گوید که حالا که انقلاب پیروز شد بروید به تمام روستاها و به مردم محروم و اقتصاد کشور کمک کنید و همین کار را هم کردند، به همه نقاط محروم کشور رفتند و همه گره ها و راه های بسته را باز کردند، مشکلات مردم را گشودند و کار سازندگی انجام دادند.
وی افزود: در این بین اتحاد استکبار جهانی و همدستانش به منطقه برای توسعه از جلوگیری از توسعه انقلاب اسلامی آمدند جنگ تحمیلی را درست کردند، جهاد به معنای گرفتن سلاح، ایستادن در مقابل دشمن و دفع تجاوز مطرح شد.
باز هم رزمندگان به جبهه ها رفتند و با اراده و تصمیم و با هوشمندی و با تمام وجود و با هرچه که خداوند به آنان نعمت داده بود ایثارگرانه برای جلوگیری از تجاوز دشمن هزینه کردند، شهدا خون خود را برای آبیاری نهال نوپای انقلاب اسلامی هدیه کردند، عده ای جانباز و آزاده شدند و گروهی از رزمندگان و ایثارگران انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند.
** محصول جهاد علمی را در گوشه و کنار کشور می بینیم سرلشکر فیروزآبادی با اشاره به جهاد علمی در سطح کشور و تاثیرات آن در جهان عنوان کرد: یک دوره ای در کشور داشتیم که مملکت بایستی سازماندهی می شد این کار در دهه اول بعد از جنگ صورت گرفت .اما سپس حضرت آیت الله العظمی خامنه ای جهاد علمی را مطرح کردند.
وی ادامه داد : جهاد علمی یک دوره تقریبا 10 ساله را پشت سر گذاشت، همه دانش آموزان، دانشجویان، اساتید، دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و موسسات تولیدی و صنعتی و هر جا و هر دانشمندی بود به جهاد علمی پرداخت که محصول آن را در گوشه و کنار کشور و تلالو آن را در جهان می بینیم.
وی ادامه داد: اکنون در این مرحله حضرت آیت اله خامنه ای آمده اند و یک پله بالاتر جهاد اقتصادی را مطرح کرده اند، این جهاد اقتصادی بالاتر از جهاد علمی است، جهاد اقتصادی مبتنی بر تولید علم است .
سرلشکر فیروزآبادی افزود: باید پژوهش های کشاورزی، ژنتیکی، درگیاهان و جانوران، دامپروری ، تولید وصنعت ، علوم انسانی را به میدان های کار آورده و در کارگاه ها، کارخانه ها، پادگانها در مزارع و همه اینها را بکار گیریم.
**میثاق ملت ایران در 9 دی و 22 بهمن رییس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه آحاد ملت ایران در هر جا باید به امر جهاد با روحیه انقلابی و دینی برای کسب رضای خدا بپردازند ، گفت: وقتی نایب امام زمان (عج ) و ولی امرمسلمین فرمانی را می دهد یک امر الهی می شود، این امر مقدس است، جهادش هم مقدس است، باید این روح وارد شود و هر کس در کار خود به آن بپردازد.
وی تصریح کرد: بدانیم که این دست هایی که ملت ایران به هم داده اند و مهر و میثاقی که ملت ایران در 9 دی 1388 و 22 بهمن سال 88 و 89 پای میثاقشان با امام خمینی (ره ) و اسلام و با ولایت فقیه زدند، باید حالا کار کند تا درخشش در جهان بیشتر شود.
وی با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی هم علامت می دهند ، تصریح کرد: اینکه تحریم می کنند مثلا در خصوص مسئله انرژی صلح آمیز هسته ای می آیند تحریم اقتصادی می کنند یا در ارتباط با تولید موشک دفاعی، تحریم اقتصادی می کنند، پاسخ انقلابی ما می توانیم نیروهای بسیجی و زبده کشور، آنان را تحریم می کند. این تحریم ها به ما می گوید که در برابر آن بایستی که یک جهاد اتفاق بیفتد.
سرلشکر فیروزآبادی افزود: این تحریم ها همان جبهه بندی استکبار است که قبلا آمریکا و صهیونیست ها و انگلیس و ابرسرمایه داران طراحی کردند، و حالا در میدان اقتصادی طراحی کردند. رهبری عزیر ما با روشن بینی این خاکریزهای دشمن را در برابر انقلاب شناسایی کردند و به مردم فرمان جهاد اقتصادی دادند.
فیروزآبادی توضیح داد: یک روز دشمن در پی محروم کردن مردم و نابودی اقتصاد ملی ما بود، امام فرمان جهاد سازندگی داد یک روز دشمن در جهت نابودی انقلاب به جنگ نظامی پرداخت، امام فرمان جهاد در جبهه ها را صادر کردند، یک روز دشمن می خواهد به تحقیر مسلمین از لحاظ علمی بپردازد امام مسلیمن دستور جهاد علمی دادند، امروز که خاکریزهای تحریم دشمن دارد جنگ اقتصادی دشمن را نشان می دهد مقام رهبری فرمان جهاد اقتصادی می دهند.
**اهداف جهاد اقتصادی عضو شورای عالی امنیت ملی همچنین با اشاره به اهداف متصور از جهاد اقتصادی ادامه داد: اهدافی که از بیانات مقام معظم رهبری در چارچوب عدالت و پیشرفت و اتحاد و همبستگی متصور است، رفع وابستگی اقتصادی به بیگانگان ، ارتقا بهره وری، کاهش فاصله طبقاتی، ارتقا آرمان های انقلاب اسلامی در بعد اقتصادی، رفع محرومیت ها از کشور و کارآمدسازی اقتصاد کشور در مقابله با تحریم ها را می توان برشمرد.
وی افزود : نگاه ما به جهاد اقتصادی از روز اول باید این باشد، براین مبنا حرکت کنیم ودشمن را در مقایبل خودمان ببینیم. سلاحهای تیز و برنده اقتصادی دشمن را ببینیم و جهاد اقتصادی ما همان جایگاه را داشته باشد که جهاد در جبهه ها در برابر دشمن داشت. جهاد اقتصادی باید با همان شور و حال جبهه ها در کشور صورت بگیرد تا ایران بتواند جایگاه خود را در بیان هجمه های دشمنان و مسابقه رقیبان حفظ بکند.
وی در ادامه افزود: ماموریت نیروهای مسلح حفظ اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران، ایجاد قدرت بازدارندگی و قدرت دفاعی در مقابله تهدیدات است.
وی با طرح این پرسش که جهاد اقتصادی ما چیست ؟ افزود: این تصور که نیروهای مسلح بروند کارخانه، مزرعه و شرکت بزنند و کار اقتصادی کنند، غلط است.
رییس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه نیروهای مسلح در چند بخش می توانند در جهاد اقتصادی شرکت کنند ، بیان داشت: یک بخش کمک هایی است که نیروهای مسلح به دولت و ملت می کند تا جهاد اقتصادی در کشور پیشرفت بکند وی افزود: همان طور که ما در دوران جهاد علمی، نخبگان را کمک کردیم و استعدادهای آنان را پرورش دادیم، در دوران جهاد اقتصادی هم ممکن است این کارها را بتوانیم انجام دهیم هم در بعد نیروی انسانی و هم در بعد فناوری، صنعت، کشاورزی و سایر امور باید این موارد را شناسایی کنیم و روی آن مطالعه کنیم و به دستگاه های دولتی کمک، حمایت و پشتیبانی کنیم.
**قدرت اقتصادی نیروهای مسلح نباید رقیب مردم شود وی با اشاره به قدرت اقتصادی سازمان های نیروهای مسلح اظهار داشت: قدرت اقتصادی نیروهای مسلح نباید رقیب مردم شود و به شیوه های غلط در اقتصاد کشور دخالت کند، باید نیروها و امکانات را به شکل جهادی به حرکت در بیاوریم.
سرلشکر فیروزآبادی افزود: راه دیگری که ممکن است وجود داشته باشد آن است که ما بتوانیم طراحی کنیم و در گذشته هم از این طراحی ها وجود داشته است مثل احیا اراضی در مناطق مرزی که مردمان آنجا را توقیت کرد که بتوانند کشاورزی و را فعال کنند و به کار بپردازند. نیروهای مسلح می توانند در آنجا سرمایه گذاری کنند. این کار از سال ها پیش در ذهن فرماندهان دفاع مقدس بوده که بروند در مناطق مرزی کشاورزی و دامپروری را آنجا احیا و کمک بکنند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در طرحهای بزرگی که در کشور است و پیمانکار خارجی باید آن را انجام دهد یا فناوری آن را تنها نیروهای مسلح دارند نیروهای مسلح باید پیش قدم شوند و به کمک دولت و ملت بشتابند و کار کنند. همان طور که ما زمینه های پژوهشی و بررسی های علمی سطح بالا را در تمام دستگاه های کشور تامین کردیم می شود در زمینه های کار برای نخبگان هم در کشور ایجاد کرد.
وی گفت: یکی دیگر از ابعاد جهاد اقتصادی در نیروهای مسلح استفاده دومنظوره از صنایع نظامی است یعنی صنایعی که ما باید سرمایه گذاری و ایجاد کنیم که اینها تولیدات مورد نیاز قدرت بازدارندگی کشور و در دفاع کشور تامین کند در آن طوری ظرفیت سازی کینم که بتواند نیازهای جهاد اقتصادی و نیازهای کشاورزان، کارخانه ها ، مردم و حتی سیستم های دیگر را تامین کند. از این ابعاد تجربیات خوبی نیروهای مسلح دارند بنابراین همه سازمان های نظامی کشور جلسات فکری بین نخبگان نیروهای مسلح برگزار کنند تا سهم خودمان را در همان طور که در پیشرفت انقلاب و کشور ایفا کردیم، در این جهاد اقتصادی هم ایفا کنیم.
**جهاد اقتصادی بخشنامه ای نیست فیروز آبادی با اشاره به عملیاتی کردن بحث جهاد اقتصادی در نیروهای مسلح گفت: در ارتباط با جهاد اقتصادی نمی شود در نیروهای مسلح بخش نامه ای عمل کرد با شرح صدر بایستی به افق های بلند بیندیشیم. این جهاد اقتصادی هسته سیاست گذاری و مدیریت و هدایت می خواهد، پروژه های جهاد اقتصادی را هم بایستی در نیروهای مسلح طراحی کرد، محورهای آن را دهیم و هرکس پیشنهاد خود را بدهد.
وی با بیان اینکه باید جلسه نخبگان در سطح سازمان های نیروهای مسلح برگزار شده و طرحها در ستاد کل تایید شود ، افزود: یکی از نگاه هایی که ما باید داشته باشیم نگاه به عمق جهاد اقتصادی است. این اقدام مایه دینی ، انقلابی و جهادی داشته و مقدس است و دربرابر دشمن مایه دفاعی دارد مثل شماره 004 ساعت 13:11 تمام

سرخط اخبار سیاست