مشروح بیانات رهبر معظم انقلاب در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم رضوی ( ع)؟ ما با ملت های مسلمان و مظلوم در هر نقطه ی عالم موافق و با دیکتاتورها و سلطه گران مخالفیم ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/01/02 سیاسی.رهبر معظم انقلاب.حرم رضوی تهران - همزمان با نخستین روز از سال 1390، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته (دوشنبه ) در جمع ده ها هزار نفر از زائران و مجاوران بارگاه ملکوتی ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه السلام در شبستان امام خمینی (ره ) و دیگر صحن هاو رواق های رضوی در مشهد مقدس، بیانات مهمی ایراد کردند.
به گزارش ایرنا، حضرت آیت الله خامنه ای در سخنان مهمی ضمن ارزیابی حرکت کلی کشور در سال 89 بویژه در زمینه تحقق شعار همت مضاعف و کار مضاعف در عرصه های مختلف از جمله علم و فناوری، هدفمندسازی یارانه ها و برخورد هوشمندانه و قوی با تحریمهای غرب، به تبیین شعار جهاد اقتصادی برای سال 1390 و شاخص و الزامات این حرکت عظیم اقتصادی پرداختند و در پایان نیز با بیان موضع جمهوری اسلامی در قبال حرکتهای مردمی اخیر در منطقه، اقدامات مزورانه آمریکا و غرب را تشریح کردند.
مشروح این بیانات در ادامه آمده است: بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین و الصلاه و السلام علی النبی الاعظم و الصراط الاقوم و اشرف ولد ء ادم ؟ سیدنا و نبینا ابی القاسم المصطفی محمد؟ و علی ء اله الاطیبین الاطهرین المنتجبین الهداه المهدیین المعصومین ؟ سیما بقیهالله فی الارضین .
خداوند متعال را سپاسگزارم که یک بار دیگر عمر داد و توفیق داد که این موقعیت بسیار مبارک و مغتنم را درک کنم ؟ روز اول سال در جوار آستان حضرت علی بن موسی الرضا (ارواحنا فداه و صلوات الله علیه ). عید سعید نوروز و آغاز سال نو را تبریک عرض میکنم به همه ی شما برادران و خواهران و حضار عزیزی که در این مجلس باشکوه و باعظمت حضور پیدا کرده اید؟ چه در این شبستان بزرگ، چه در صحنهای متعدد که مردم عزیز ما، برادران ما و خواهران ما در آنجا حضور دارند و سخن را میشنوند. این جمعیت در واقع نمونه ای از ملت ایران است. در این روز، از نقاط مختلف کشور، از شهرهای گوناگون، از راه های دور و نزدیک، مردم عزیز ما در این بارگاه و در سایه ی بلندپایه ی حضرت ابی الحسن الرضا (علیه السلام ) حضور پیدا میکنند و متبرک میشوند.
برادران و خواهران مشهدی هم در این جمع عظیم حضور دارند. به همه سلام عرض میکنم و تبریک میگویم.
عید نوروز ایرانی برای همه ی ما مردم ایران و نیز مسلمانانی که در کشورهای دیگر عید نوروز را میشناسند و گرامی میدارند، فرصت مغتنمی است برای اینکه از این روز و از این مناسبت، در سمت و سوی حرکت اسلامی استفاده کنیم. داب و دیدن اسلام این است: از همه ی فرصتها، از همه ی لحظه های زندگی، از همه ی مقاطع حیات در شکلهای گوناگون استفاده شود، برای تکامل انسان، برای پیشرفت معنوی و مادی نوع بشر. ما ایرانی ها میتوانیم با استفاده ی از این مناسبت، به کارهائی که اسلام ما را به آن دعوت کرده است، و در جهت احکام اسلامی و معارف اسلامی حرکت کنیم ؟ خودمان را با اهداف عالیه ی اسلام آشنا کنیم. در این ایام، صله ی رحم، توجه به خدای متعال، شنیدن سخنان خوب از یکدیگر، و اجتماع در مراکز دینی و معنوی، از آن فرصتهای مغتنمی است که باید از آن استفاده کرد.
حقیقت این است که مردم عزیز کشور ما در طول سالیان متمادی و بخصوص در اوقات حاکمیت نظام اسلامی بر کشور، از عید نوروز هم برای معنویت، برای معرفت، برای نزدیکی به خدا استفاده کرده اند. شاهد هم این است که شما در ساعت تحویل اگر ملاحظه کنید، می بینید بیشتر مردم در مراکز دینی، در بارگاه ها، در زیارتگاه ها و مشاهد مشرفه و در مساجد مشغول توجه و دعا و ذکرند. معنای این حرکت عظیم این است که ملت ایران از این آئین و از این سنت هم برای دین بهره برداری میکند. این باید خط شاخصی باشد برای ما در همه ی امور، که برای پیشرفت معرفت خود، معنویت خود، دین خود، استقرار احکام اسلامی و معارف اسلامی و اخلاق اسلامی بهره برداری کنیم. امیدوارم خداوند متعال همه ی ما و همه ی ملت ایران را بر این کار موفق بدارد.
امروز در این فرصتی که خدای متعال این دیدار بابرکت را نصیب کرده است، سه مطلب را من به شما برادران و خواهران عزیز مشهدی و زوار محترم عرض خواهم کرد.
مطلب اول، یک گزارشگونه ی جمع بندی شده ای است از سال 89 . با یک نگاه کلان ببینیم در سال 89 ملت ایران و مسئولان کشور در چه جهتی حرکت کردند و چگونه راه را پیمودند. مطلب دوم در مورد سال جاری است که امروز آغاز میشود؟ با توجه به شعاری که برای امسال به ملت عزیزمان عرض کرده ام - یعنی -جهاد اقتصادی < - و آنچه که مناسب است در این زمینه انجام بگیرد.
قسمت سوم، نگاهی به مسائل منطقه است ؟ مسائل خاورمیانه، مسائل شمال آفریقا و آنچه که در این منطقه ی اسلامی در حال رخ دادن است، با توجه به تزویر و ترفندی که دشمنان امت اسلامی در این رابطه در پیش گرفته اند.
در بخش اول میتوانم عرض کنم که شعار سال 89 - یعنی -همت مضاعف و کار مضاعف < - در طول سال مورد توجه قرار گرفت و ملت ما در بخشهای گوناگون توانستند حقیقتا از خودشان یک همت والا و بلند نشان دهند و کار مضاعف انجام بگیرد. البته نتائج همت بلند و کار مضاعف در بلندمدت شناخته خواهد شد؟ اما در همین نگاه ابتدائی هم که انسان نگاه میکند به اوضاع سال 89 و آنچه که مسئولان کشور انجام دادند و آنچه که ملت عزیز ما در همراهی با مسئولان و خودشان آن را نشان دادند و به عرصه آوردند، نشانه های همت مضاعف و کار مضاعف را می بیند. در بسیاری از عرصه ها این معنا مشهود است.
از علم و فناوری آغاز میکنیم. در آغاز سال 89 - در ایام عید - بنده توفیق پیدا کردم از یک بخش صنعتی حساس کشور بازدید کنم ؟ در روزهای آخر اسفند هم مجددا توفیق پیدا کردم که از یک نمایشگاه کارهای برجسته ی علمی و فناوری بازدید کنم و نتائج این حرکت یکساله را که خود، محصول کارهای طولانی مدت است، به چشم ببینم. آنچه که در بخش دانش پیشرفته و فناوری بالا امروز در کشور وجود دارد و در حال وقوع است، بسیار بیش از آن مقداری است که به مردم اطلاع رسانی شده است ؟ این را من میتوانم به شما عرض کنم. از چند سال پیش، یک حرکت علمی برجسته ای در بخشهای مختلف آغاز شده است، که خوشبختانه روزبه روز بر شتاب این حرکت افزوده شده است.
من یک وقتی این روایت را که از معصوم (علیه السلام ) است، عرض کردم، که فرمود: -العلم سلطان <؟ یعنی علم و دانش برای یک ملت و برای یک فرد مایه ی اقتدار است. -من وجده صال و من لم یجده صیل علیه <؟ کسی که این قدرت را پیدا کند، دست برتر را دارد و آن کسی که نتواند قدرت علمی را به دست بیاورد، زیردست باقی میماند و دیگران بر او دست برتر را خواهند داشت. علم و فناوری یک چنین خصوصیتی دارد. امروز حرکت کشور در جهت به دست آوردن دانش و فناوری در بسیاری از رشته ها، بخصوص در رشته های بسیار نو و برتر کشور مشهود است. در بخشهای گوناگون ؟ در بخش زیست فناوری، در بخش هوافضا، در بخش نانوفناوری، در بخش سلولهای بنیادی، در تولید رادیوداروهای بسیار مهم، در تولید داروهای ضد سرطان، در تولید موتور توربینهای بادی که وابستگی انرژی کشور را از نفت تا حدود زیادی از بین میبرد، در تولید ابررایانه ها که برای کشور بسیار مهم است، در فناوری انرژی های نو - که همه ی اینها از دانشهای سطح بالای دنیا هستند - خوشبختانه انسان مشاهده میکند که دانشمندان ما و جوانان ما به نحو فزاینده و شتابنده مشغول پیشروی هستند؟ به طوری که من در پیام نوروزی هم دیشب عرض کردم، آدرسها و گزارشهای مراکز معتبر بین المللی نشان میدهد که در این قسمت، کشور شما از بسیاری از کشورهای عالم پیشتر دارد حرکت میکند و شتاب کشور چندین برابر متوسط شتاب جهانی است.
دو سه نکته ی مهم در این قضیه ی پیشرفت علم و فناوری وجود دارد که من مناسب میدانم عرض کنم. نکته ی اول این است که بیشتر این دانشمندانی که این کارها را دارند انجام میدهند، دانشمندان جوانند. عمر متوسط دانشمندانی که در این کارها مشغول فعالیت هستند، سی و پنج سال است - یعنی غالبا جوان - که حتما بایستی به این جوانها اعتماد بشود. البته اساتید کارکشته و مومن هم در این کار نیز مشغول هستند، که بسیار مغتنم است.
نکته ی بعد این است که مجموعه ای که این کارهای عظیم و گسترده را انجام میدهد، دارای روحیه ی قوی، دارای اعتماد به نفس بالا، دارای خودباوری است ؟ که سرمایه ی اصلی این است. سرمایه ی اصلی، نیروی انسانی است. آنچه که کشور ما دارد، این است. جوانهای ما با روحیه ی قوی در حال پیشروی در این میدانند و باور دارند که همه ی کارهائی که زیرساختهای آن در کشور آماده باشد، از دست آنها ساخته است.
نکته ی بعدی در مسئله ی پیشرفت علم این است که زنجیره ی علم، فناوری، تولید محصول و تجاری سازی - که این زنجیره ی بسیار مهمی است - در حال شکل گیری است ؟ یعنی دانش را تولید میکنند، آن را تبدیل به فناوری میکنند، محصول را تولید میکنند، محصول را به بازار تجارت جهانی می آورند و برای کشور تولید ثروت میکنند. این دانش فقط دل خوشکنک نیست، که ما بدانیم حالا در این زمینه پیشرفت کردیم ؟ نه، این دانش کشور را ثروتمند میکند، سودش به همه ی مردم میرسد. این، کشاندن مسیر تولید علم به ثروت ملی کشور است و پاسخگوئی به نیازهای ملت. این در زمینه ی علم، که حقا و انصافا همت مضاعف و کار مضاعف در آن مشهود است.
زمینه ی دیگری که در آن، همت مضاعف را انسان مشاهده میکند و به دنبال خود، دریائی از کار به وجود می آید، مسئله ی عرصه های اقتصادی است که یک نمونه ی آن، گام بلند هدفمند کردن یارانه هاست. خوب است ملت عزیز ما بدانند که همه ی صاحبنظران اقتصادی - چه آن کسانی که از لحاظ دیدگاه های اقتصادی با دولت فعلی موافقند، و چه آن کسانی که دیدگاه های اقتصادی آنها مخالف با نظرات دولت فعلی است - متفقند که هدفمند کردن یارانه ها یک کار بسیار لازم، بسیار اساسی و بسیار مفید است. این، جزو آرزوهائی بود که سالهای گذشته از دولتها مطالبه میشد. ورود در این میدان، کار دشوار و سختی است ؟ زمینه ها هم آماده نبود. بحمدالله اکنون این کار شروع شده است.
همکاری ملت و دولت در این زمینه هم انصافا عالی بود. حرکت مردم در جهت هدفمند کردن یارانه ها، حرکت عالی ای بود. آثار این کار در آینده بتدریج آشکار میشود؟ اگرچه تا امروز هم بعضی از آثار مثبت آن آشکار شده است.
شماره 024 ساعت 14:18 تمام

سرخط اخبار سیاست