خاتمی:اسلام مردم سالار پناه امن ملت ایران برای دستیابی به آزادی واستقلال شد # تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 15/12/83 داخلی.سیاسی.خاتمی.زن. " سیدمحمدخاتمی "رییس جمهوری اسلامی ایران در پیامی به همایش بین المللی زن در تاریخ ایران معاصر تصریح کرد که در تجربه بزرک انقلاب اسلامی ، اسلام مردم سالار ، پناه امن ملت ایران برای دستیابی به آزادی ، استقلال و پیشرفت شد. رییس جمهوری در این پیام که یک نسخه آن روز شنبه به ایرنا نمابر شد ، تاکید کرد که در این میان نیز زن ایرانی در تکوین و تعریف " هویت اسلامی " در جهان جدید توانست استعداد و قابلیت خویش را به منصه ظهور رساند. این پیام رییس جمهوری را " جعفر رحمانزاده " استاندار زنجان در محل سالن سهروردی دانشگاه زنجان قرائت کرد. خاتمی در این پیام برگزاری سمینار بین المللی زن در تاریخ ایران معاصر را به عنوان اقدامی شایسته ، علمی و صمیمانه ارج نهاده و از تلاشهای ارزنده همه استادان ، محققان ، دانشجویان ، کارشناسان و مدیران گرانقدر در انجام این مهم تقدیر و تشکر کرده است. رییس جمهوری خاطرنشان کرده است : جای خوشحالی است که این نشست ارزنده علمی ، حضور و نقش تاثیرگذار زن ایرانی را درمیان دو فراز برجسته تاریخی از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی مورد بررسی قرارداده است . وی اظهار داشته است: روشن است که در تجربه تاریخی مشروطیت ، ایرانیان سنک بنای جدیدی از هویت اجتماعی را نهادند که به درستی " هویت ملی " نام نام گرفته است. این میراث هویتی، یکی از مهمترین و گرانبهاترین سرمایه های تاریخی ایرانیان در دنیای امروز است و تردیدی نیست که این " مای " جدید ایرانی نه می تواند و نه باید بدون زنان معنا شود. خاتمی تصریح کرده است : طبیعتا شناخت و تبیین فرود و فرازهای تاریخی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی کشور ، واکاری نقش شناخته شده یا ناشناخته زنان در روند تحولات گوناگون جامعه است . رییس جمهوری افزوده است : زنان ایرانی هر جا و هرگاه که امکان بروز توانایی های خویش را یافته اند ، در زمره کنشگران فعال همه عرصه ها قرار گرفته اند،اما متاسفانه موقعیت های نابرابر و تبعیض آمیز نیز در طول تاریخ ما کم نبوده است، موقعیت هایی که زن را در قدرت،در جامعه و حتی در خانواده در موقعیتی فرو دست قرارمی داده و نمی گذاشته است که گوهر خدایی وجود او شکوفا شود. وی در عین حال تاکید کرده است : خوشبختانه امروز به مدد فهم عادلانه از دین و گسترش اندیشه و جنبش اصلاحی ، زنان دانا و توانا و فداکار ایرانی به سطوح و مدارهای جدید مسوولیت ومدیریت راه یافته اند . گرچه هنوز تا نیل به موقعیت مطلوب ، فاصله هاست. خاتمی اظهار داشته است: یقین دارم با آهنک رشدی که اکنون زن مسلمان و ایرانی در روند بروز شایستگی های خویش یافته ، کشور در آستانه برخورداری از منابع و فرصتهای کم نظیری در توسعه همه جانبه و پایدار قرار گرفته است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرده است: اکنون زن ایرانی را نه در گذشته بلکه باید در حال و فردا شناخت و این مسوولیت بزرک اندیشمندان و محققان کشور است که با کاربردی کردن تحقیقات تاریخی ، فرهنگی واجتماعی، فضای فهم آزاد و نقاد و روز آمد علمی را فراهم کنند و عوامل انجماد فرهنگی،انسداد سیاسی و رکود اجتماعی که زن را به استضعاف می کشاند، باز شناسند و در جهت رفع آنها بکوشند. وی ابراز امیدواری کرده است که با استمرار تلاشهایی از این دست ، زنان و مردان پژوهنده ایران بتوانند راههایی نو در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری های اجرایی بگشایند. خاتمی خطاب به همه دستگاهها و مراکز دولتی تاکید کرده است:انتظار دارم که نهادهای پژوهشی و مدنی را در انجام و پیشبرد این امور مجدانه یاری دهید.
رییس جمهوری در پایان پیام خود،همت زنان ارجمند پژوهشگر را که برای نهاد مدنی مطالعات تاریخی در کشور گامهای بلندی برداشته اند وتلاش همه استادان ، محققان و میهمانان عزیز این نشست را مجددا پاس داشته و از خداوند بزرک توفیق همگان را مسالت نموده است. سیام/1329/1324/

سرخط اخبار سیاست