۱۵ اسفند ۱۳۸۳،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9229703
T T
۰ نفر
نخست وزیر چین وضعیت اقتصادی این کشور را تشریح کرد # پکن،خبرگزاری جمهوری اسلامی 15/12/83 خارجی.اقتصادی.چین. " ون جیا بائو " نخست وزیر چین روز شنبه ضمن تشریح وضعیت اقتصادی این کشور در برابر کنگره ، گفت که هدف چین در سال جاری میلادی دستیابی به رشد اقتصادی در حدود هشت درصد است. نخست وزیر چین به هنگام ارایه گزارش کار دولت مرکزی چین در اجلاس سالانه کنگره ملی خلق این کشور، افزود که چین امیدواراست براساس رشد اقتصادی 5/9 درصدی سال گذشته، به هدف تعیین شده در سال 2005 میلادی دست یابد. رشد اقتصادی چین سال گذشته میلادی به 5/9 درصدوارزش تولید ناخالص داخلی آن به بیش از 13 تریلیون و 650 میلیارد یوان (واحد پول چین - هردلار معادل 23/8 یوان ) رسید. وی که در حضور سه هزار نماینده در کنگره گزارش کارسالانه دولت را قرائت می کرد ، گفت که تمامی بخش های دولتی باید برای حصول توسعه اقتصادی و پیشرفت اجتماعی بر اساس مفهوم علمی آن، تلاش کنند. "ون" خاطر نشان کرد که مالیات بر کشاورزی از سال 2006 میلادی لغو خواهد شد و فاصله درآمد کشاورزان مناطق روستایی با شهرنشینان کاهش خواهد یافت .
وی گفت که دولت مرکزی چین در سال جاری میلادی برای شهرنشینان 9 میلیون شغل جدید ایجاد خواهد کرد. نخست وزیر چین با اشاره به ایجاد ساختاری برای کنترل بیماری های ملی در سال جاری میلادی، تاکید کرد که دولت وضعیت بهداشتی کشور را بهبود خواهد بخشید. به گفته نخست وزیر چین، رشد تجارت خارجی این کشور در سال جاری میلادی به 15 درصد خواهد رسید و توازن بین صادرات و واردات حفظ خواهد شد. در این گزارش پیش بینی شده است که دولت تدابیر جدیدی برای بهبود وضعیت تجارت خارجی این کشور بویژه صادرات اتخاذ خواهد کرد . حجم تجارت خارجی چین درسال گذشته میلادی به بیش ازیک هزار و 154 میلیارد دلار رسید که 593 میلیارد و 400 میلیون دلار آن در بخش صادرات بود. نخست وزیر چین، گفت که دولت مرکزی در سال جاری میلادی نرخ ارز ( یوان ) این کشور را به طور اساسی حفظ و تثبیت خواهد کرد و نرخ تبادلات ارزی را به طور تدریجی مورد اصلاح قرار خواهد داد. به گفته وی، در سال جاری میلادی دولت چین برای اشتغال زایی یک میلیارد و 300 میلیون دلار هزینه خواهد کرد که این رقم 313 میلیون دلار بیشتر از سال گذشته میلادی است . دولت چین قصددارد برای نخستین بار کارگران تعدیل شده را در تجارت های اشتراکی به کار بگمارد و به بیش از پنج میلیون نیروی کار تعدیل شده برای یافتن شغل جدید در سال جاری میلادی مساعدت کند . نرخ بیکاری شهری چین برای سال جاری میلادی حدود 6/4 درصد پیش بینی شده است. " ون جیا بائو " گفت که دولت چین برای بهبود وضع امنیت معادن ذغال سنک این کشور در سال جاری میلادی 361 میلیون دلار هزینه خواهد کرد که این میزان برای افزایش کارایی معادن و تقویت فناوری امنیتی در معادن و امن تر ساختن محیط کار معدنچیان اختصاص خواهد یافت . انفجار سه معدن ذغال سنک در استان های " شن سی " ، لیائو نینک " و " خه نن " در فوریه سال جاری که مجموعا جان بیش از 500 معدنچی را گرفت ، باعث نگرانی جدی مقام های دولت مرکزی چین از امنیت معادن ذغال سنک شده است . نخست وزیر چین در بخشی از گزارش خود، اعلام کرد که دولت سرمایه بیشتری برای توسعه آموزش و پرورش مناطق روستایی و فقیر در سال جاری میلادی انجام خواهد داد . وی گفت که سیاست مهم دولت چین کمک به تحصیل14میلیون دانش آموزش روستایی برای گذراندن دوره آموزشی 9 ساله اجباری در 592 بخش و فقرزدایی در سراسر کشور است. وی افزود که از سال 2007 میلادی ، تمامی دانش آموزان مناطق روستایی از تسهیلات آموزشی بهره مند خواهند شد و دانش آموزان مناطق فقیر قادر به تحصیل در دوره آموزشی 9 ساله خواهند بود. بیشتراین دانش آموزان درمناطق مرکزی و غربی چین که توسعه نیافته محسوب می شوند ، زندگی می کنند . " ون " تصریح کرد که دولت مرکزی چین کماکان در زمینه توسعه اقتصادی و اجتماعی با مسایل و مشکلات مختلفی چون بیکاری، رشد اقتصادی افراطی، ساختار اقتصادی غیرمنطقی، سطح پایین فناوری صنعتی و مصرف پایین درکشور روبروست .
وی، فساد مقام های محلی ، دولتی و سازمانی ، فقدان صداقت کافی در بدنه دولت ، دیوانسالاری اداری ، تشریفات زاید اداری ، ضعف مدیریت ، بی توجهی در برخی موارد به خواست های مردم و مسایلی از این دست را از دیگر مشکلات دولت مرکزی چین اعلام کرد . به گفته نخست وزیر چین، کسری بودجه مرکزی این کشور در سال جاری میلادی 300 میلیارد یوان خواهد بود که حدود 20 میلیارد یوان کمتر از سال 2004 میلادی است . دولت چین درسال جاری میلادی 80 میلیارد یوان اوراق قرضه درازمدت منتشر می کند که 30 میلیارد یوان کمتر از سال 2004 میلادی خواهد بود . اجلاس سالانه کنگره سراسری خلق چین روز شنبه در تالار بزرک خلق پکن با حضور نزدیک به سه هزار نماینده آغاز بکار کرد. آساق/275/276/

سرخط اخبار سیاست