۱۱ اسفند ۱۳۸۳، ۰:۰۱
کد خبر: 9228978
T T
۰ نفر

دیدار با رهبر ترک تبارهای قبرس (2)

۱۱ اسفند ۱۳۸۳، ۰:۰۱
کد خبر: 9228978
دیدار با رهبر ترک تبارهای قبرس (2) مردم ما را با وعده بهشت روی زمین فریفته اند... # بخش ترک نشین قبرس، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/12/83 خارجی.ترکیه.سیاسی.قبرس.دنکتاش. دنکتاش دلیل مخالفت اکثریت ترک تباران قبرس با نظرات خود را این گونه توضیح می دهد: از دو سال قبل در یک برنامه تبلیغاتی گسترده بین المللی که با پشتوانه مالی آمریکا و انگلستان طراحی شده، وعده بهشت روی زمین به ترک تبارهای قبرس داده شده است. ترک تبارهای قبرس که از چهل سال قبل در حال مبارزه و مجادله برای ادامه حیات خود بوده اند، در یک آن، با وعده وصال بهشت موعود مواجه شدند و به رغم اصرارهای من برای ادامه مبارزه، با حمایتی که ترکیه از برنامه حل مساله قبرس در چارچوب طرح صلح عنان کرد، با پیشنهادهای من در این زمینه مخالفت کردند. همه وعده هایی که به ترک تبارهای قبرس در قبل از همه پرسی داده شده بود، در ده ماه گذشته به فراموشی سپرده شده و هیچ کدام از آنها تحقق نیافته است. از سوی دیگر در قبل از همه پرسی برای طرح صلح عنان، به ترکیه قول داده شده بود در صورت حمایت از آن طرح و قبولاندن آن به ترک تبارهای قبرس، مساله قبرس دیگر به عنوان مانعی بر سر راه ترکیه در مسائل بین المللی خصوصا روابط آن کشور با اتحادیه اروپا نخواهد بود. ولی عملا این وعده نیز تحقق نیافت. مساله ای که نباید آن را از نظر دور داشت، این است که ترک تبارهای قبرس خواهان حل مساله با حفظ استقلال و حاکمیت خود هستند. دولت جدید این بخش نیز که بعد از انتخابات زودهنگام در روزهای آینده تشکیل خواهد شد، می باید این خواست عمومی را در نظر گرفته و منطبق با آن برای حل مساله قبرس گام بردارد. تاکید من و اکثریت ترک تبارهای قبرس، حفظ استقلال بخش ترک نشین است، چرا که تاریخ و رویدادهای معاصر، نشانگر این نکته است که حقوقی که یونانی تبارها برای ترک تبارها تعهد کرده اند، قابلیت اجرایی ندارد و هدف یونانی تبارهای قبرس، لغو استقلال ترک تبارها و شناسایی ترک تبارها به عنوان یک اقلیت قومی در جزیره است. دنکتاش معتقد است که در جلب نظرات جوانان موفق نبوده است. او می گوید: نسل فعلی و جوانان، تنگناهایی را که نسل قبلی با آن مواجه بود، ندیده اند.
با ترس از دست دادن حق حیات زندگی نکرده اند. برای نسل فعلی برخلاف نسل قبلی، فقر و نداری ملموس نیست و امنیت جانی و مالی آنان تامین است. اکنون تمامی اتباع بخش ترک نشین قبرس در رفاه به سر می برند و وضعیت اقتصادی اتباع این بخش در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان در یک سطح بالا قرار دارد. مساله بیکاری در این بخش که نتیجه انزوای سیاسی است، معضلی است که آن را نمی توان کتمان کرد. جوانان ترک تبار با این رویا که در صورت وحدت و قبول طرح صلح عنان، بخش ترک نشین نیز وارد اتحادیه اروپا خواهد شد، این طرح را قبول کردند. در وزارت آموزش ملی هم برخی آموزگاران با تلقین های مداوم، ذهن جوانان را شستشو داده اند. همه وقت من از سال 1968 به عنوان رهبر ترک تبارها در مذاکرات مختلف وحدت گذشته است. موضوع تعلیم و تربیت جوانان و تمشیت امور اقتصادی به عهده دولتهای این بخش بوده است. من این نکته را سیاستهای ما در قبال جوانان با شکست مواجه شده، قبول دارم و آن را به عنوان یکی از نقاط ضعف مهم در دوران فعالیت سیاسی خود ارزیابی می کنم. این نکته را نباید از نظر دور داشت که وظایف رییس جمهوری در بخش ترک نشین قبرس، محدود است و من اختیار چندانی در امور آموزشی و اقتصادی ندارم و اگر نسل جوان اکنون متفاوت از نسل قبلی می اندیشد، مسوولیت آن بیشتر متوجه دولتهای وقت است. به نظر دنکتاش حزب "جمهوریخواه ترک" به عنوان نماینده هواداران طرح صلح عنان در انتخابات زودهنگام روز یکشنبه (دوم اسفند) از آن رو بار دیگر پیروز شده که این حزب علاوه بر فعالیت سازمانی، از حمایت جهانی هواداران طرح صلح عنان نیز برخوردار بود. او می گوید: در آستانه انتخابات، نمایندگان شرکتهای آمریکایی در ترکیه با جار و جنجالهای تبلیغاتی به عنوان تجار و بازرگانان آمریکا به بخش ترک نشین قبرس وارد شدند. اتحادیه اروپا در آستانه تبلیغات انتخاباتی، از "محمدعلی طلعت" برای سفر به استراسبورک دعوت کرد. این دو تاکتیک به عنوان حمایت جهانی از هواداران طرح صلح عنان در نزد افکار عمومی ترک تبارهای جزیره مطرح شد. مساله اصلی برای ترک تبارها این است که حزب جمهوریخواه ترک، بعد از تشکیل دولت نیز به حفظ استقلال بخش ترک نشین قبرس پایبند باشد. دنکتاش به این سووال که "آیا سیاست ترکیه در قبال قبرس، بعد از مخالفت بخش یونانی نشین با طرح صلح عنان و موافقت ترک تبارها با آن تغییر یافته و دولت ترکیه به دیدگاه شما نزدیکتر شده است ؟"پاسخ صریحی نمی دهد. او معتقد است: مقامهای ترکیه در هر فرصتی این نکته را که سازمان ملل، اتحادیه اروپا، آمریکا و انگلستان به هیچ یک از وعده های خود در قبل از همه پرسی در مورد ترکیه و ترک تبارهای قبرس عمل نکرده اند، بر زبان می آوردند. این نارضایتی در سطوح مختلف سیاسی حکومتی ترکیه بطور علنی اعلام می شود. ترک تبارهای قبرس از 40 سال قبل، جدا از یونانی تبارها زندگی کرده اند و از 21 سال پیش نیز استقلال خود را اعلام داشته و دولت خود را برپا کرده اند.
این نکته را نباید از نظر دور داشت که کشورهای مسلمان نیز از حقانیت ترک تبارهای مسلمان قبرس حمایت نکرده اند. در صورتی که کشورهای اسلامی، ترک تبارهای قبرس را به عنوان جمهوری ترک قبرس شمالی به رسمیت می شناختند، حل مساله قبرس بسیار سهل می بود. آمریکا و انگلستان بطور مستمر این نکته را که بخش یونانی نشین ، نماینده کل جزیره است، به زبان می آورند و در ادامه این سیاست، اتحادیه اروپا نیز یونانی تبارها را به عنوان نماینده کل جزیره به عضویت پذیرفت. ادامه این سیاست مواضع بخش یونانی نشین در حل مساله قبرس را انعطاف ناپذیر ساخته و آنان اعتنایی به این نکته که بر ترک تبارهای جزیره حاکم نیستند، ندارند. آرشیوهای انگلستان و آمریکا که اخیرا منتشر شده، مبین این نکته است که آن کشورها از 40 سال پیش بر این نکته که می باید دولت موجود در قبرس، یک دولت یونانی تبار باشد و نهایتا به یونان ملحق شود، تاکید ورزیده اند. مذاکره و مصالحه می باید بین دو طرف متساوی الحقوق باشد. ولی به غیر از ترکیه، هیچ کشور جهان و هیچ سازمانی ترک تبارهای قبرس را به عنوان یک طرف متساوی الحقوق به رسمیت نشناخته است. با لحاظ این نکته چگونه می توان سخن از مذاکره و مصالحه به میان آورد؟ برای مصالحه و مذاکره می باید عمق و ریشه مساله قبرس را شناسایی کرد. در قبرس برای اولین بار یونانی تبارها بودند که قانون اساسی سال 1960 را از میان برداشتند. ریشه درگیریهای خونین در جزیره با حملات یونانی تبارها به ترک تبارها آغاز شد و نهایتا کودتای سال 1974 در جزیره علیه دولت "ماکاریوس" با هدف الحاق جزیره به یونان صورت گرفت. ادامه دارد... خاورم/ 2012/ 230
۰ نفر