۱۰ مهر ۱۳۸۳، ۰:۰۱
کد خبر: 9203149
T T
۰ نفر
وزیر امور خارجه با دیپلمات آزاد شده ایرانی دیدار کرد # تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 10/07/83 "کمال خرازی" وزیر امور خارجه عصر جمعه باحضور در منزل "فریدون جهانی" دیپلمات ایرانی که در بغداد به گروگان گرفته شده بود، با وی دیدار و گفت و گو کرد. وزیر خارجه ایران ضمن تبریک روز میلاد حضرت ولی عصر (عج ) به خانواده فریدون جهانی و با ابراز خرسندی از رهایی وی از چنگال گروگان گیران، گفت: خوشحالیم که ایشان صحیح و سالم به میهن بازگشتند و خانواده ای که شهید داده، صبر و حوصله را تجربه کرده و از این آزمون نیز سرافراز بیرون آمد. خرازی افزود: همکاران ما در وزارت خارجه چه در افغانستان و عراق در معرض چنین خطراتی قرار دارند و آمادگی برای پذیرفتن مسوولیت در این شرایط نشان دهنده روحیه و اعتقاد بالای این عزیزان است. وی به فعالیت بیش از یکهزار ایثارگر در مجموعه وزارت خارجه اشاره کرد و گفت: وزارت خارجه ازاین نظر سربلند است و افتخار می کنیم که این مجموعه از برکت وجود آنان بهره مند است. وی، نحوه برخورد خانواده فریدون جهانی در جریان اسارت را ستود و افزود: خانواده ایشان با صبر و تحمل زیاد و باحوصله برخورد کردند و مجموعه تلاش ها سبب شد تا ایشان بازگردند. خرازی در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص اقدامات ایران برای آزادی فریدون جهانی گفت: وزارت خارجه بلافاصله پس از ربوده شدن وی با تشکیل کمیته ای برای آزادی آقای جهانی اقدامات لازم را انجام داد. وی افزود: در این مدت با مقامات عراقی و مقامات غیر رسمی برای آزادی سریع دیپلمات ایرانی در تماس بودیم و از کانونهای مختلف روند آزادی وی را تعقیب می کردیم تا اینکه نهایتا مجموعه تلاشهای مستمر به نتیجه نشست و موجب آزادی آقای جهانی شد. وزیر امورخارجه ایران اظهار داشت: ما تلاش خود را برای آزادی زائران ایرانی که به طور غیرقانونی به عراق سفر کرده و در بند هستند، ادامه می دهیم. خرازی از تمامی زائران ایرانی خواست تا در شرایط فعلی به عراق سفر نکنند تا شرایط مطلوب بعد از برقراری آرامش و ثبات در این کشور مهیا شود.
دراین دیدار فریدون جهانی نیز در خصوص نحوه اسارت خود توضیحاتی ارائه کرد. در پایان این دیدار خانواده فریدون جهانی از تلاشهای خستگی ناپذیر، دیپلماسی آرام، مستمر و ثمربخش وزارت خارجه ایران قدردانی به عمل آوردند.
فریدون جهانی دیپلمات وزارت امور خارجه 15 مرداد امسال، هنگام عزیمت به محل ماموریت خود در مسیر بغداد - کربلا توسط عوامل ناشناس ربوده و به منطقه نامعلومی منتقل شد. شبد/اجتمام/1580/1348/ 1511
۰ نفر