همکاری مرزی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

تهران -ایرنا - بیست و پنجمین نشست کارشناسان مسئول در حوزه مرزبانی کشورهای عضو همکاری شانگهای در چین و با حضور فرمانده مرزبانی انتظامی کشور برگزار شد.

به گزارش ایرنا از فرماندهی مرزبانی کشور، بیست و پنجمین نشست کارشناسان مسئول در حوزه مرزبانی کشورهای عضو همکاری شانگهای با حضور سردار احمدعلی گودرزی فرمانده مرزبانی انتظامی کشور در شهر شانگهای چین برگزار شد.

در این نشست که در راستای گفت‌وگو و آماده‌سازی دیدار روسای مرزبانی کشورهای عضو این سازمان برگزار شد، نمایندگان فرماندهی مرزبانی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بحث و تبادل نظر با کشورهای عضو، زمینه‌ها و چارچوب‌های همکاری انتظامی در حوزه‌های مرزبانی را بررسی کردند.

نشست مقامات ارشد مرزبانی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نیز بیستم تیرماه در شانگهای چین برگزار شد.

به گزارش ایرنا، سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین دولتی با هدف همکاری های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و سیاسی است که کشورهای عضو آن در مجموع۴۳ درصد از جمعیت جهان، ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی، ۲۰ درصد از صادرات، ۲۰ درصد از واردات جهان و حدود ۲۳ درصد از اقتصاد جهانی را در اختیار دارند.

جمهوری اسلامی ایران از دهه گذشته درخواست عضویت رسمی در جمع ۸ عضو این سازمان (چین،‌ روسیه، هند،‌ قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، پاکستان و ازبکستان) را ارائه کرد که سرانجام در شهریور ۱۴۰۰ در تاجیکستان مورد پذیرش قرار گرفت و پس از طی شدن فرآیندهای قانونی داخل سازمان در تیر 1402 به صورت رسمی ایران به این سازمان پیوست.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha