پیش‌بینی ثبت رکورد جدید تولید چغندرقند پاییزه

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: با کشت حدود ۳۱ هزار هکتار چغندر قند پاییزه در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در ۶ استان کشور، رکورد جدیدی نسبت به سال زراعی گذشته به دست آمده است.

به گزارش ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، پیمان حصادی با بیان اینکه سال زراعی گذشته ۲۱ هزار هکتار چغندر قند پاییزه کشت شد، افزود: با توجه به افزایش سطح زیر کشت چغندر قند پاییزه، پیش‌بینی می‌شود در تولید این محصول و شکر استحصال شده از آن نیز، رکورد جدیدی در تاریخ کشت و تولید این محصول در کشور ثبت شود.

وی اظهار داشت: در سال زراعی جاری با برنامه‌ریزی مناسبی که صورت گرفته است، رویکرد ارتقای امنیت غذایی کشور با راهبرد مدیریت منابع آبی در تولید محصول استراتژیک شکر تا حد زیادی تحقق خواهد یافت.

مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که با توجه به عملکرد خوب چغندر قند پاییزه و میزان مصرف آب مناسب، فصل جدیدی در توسعه متوازن چغندر قند پاییزه کشور آغاز شود.

حصادی تصریح کرد: کشت پاییزه چغندرقند، کمتر از نصف کشت بهاره، آب مصرف می‌کند به طوری که در برخی استان‌ها نظیر گلستان در سال‌هایی که میزان و پراکنش بارندگی مناسب است، حدود ۹۰ درصد مزارع چغندرقند پاییزه به صورت دیم بوده یا حداکثر یک نوبت آبیاری تکمیلی در این مزارع صورت می‌گیرد.

وی در مورد مشکلات کشت پاییزه چغندرقند نیز ابراز داشت: در سال زراعی جاری با افزایش سطح زیرکشت به‌ویژه در استان خوزستان به‌دلیل عدم وجود ظرفیت صنعتی کافی در منطقه، مشکلات زیادی حادث شد که از آن جمله می‌توان به اختلال در حمل به‌موقع محصول برداشت شده از مزارع به کارخانه‌های قند، کمبود مقطعی کامیون و افزایش نرخ کرایه حمل به مقداری بیش از حد انتظار اشاره کرد.

مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: طولانی شدن دوره برداشت و مصادف شدن زمان برداشت با اوج گرما و شدت درجه حرارت هوا منجر به افزایش احتمالی پوسیدگی و فساد محصول برداشت شده و کاهش عیار قند خواهد شد و این درحالی است که برداشت چغندرقند پاییزه در برخی از استان‌ها همچنان ادامه دارد.

حصادی درهمین حال سطح کشت چغندر قند پاییزه در استان خوزستان را نزدیک به ۲۰ هزار هکتار و پیش‌بینی تولید از این سطح را ۱.۴ میلیون تن عنوان کرد.

پیش‌بینی افزایش تولید چغندرقند بهاره در سال جاری

وی در مورد کشت بهاره چغندرقند نیز اعلام کرد: در سال زراعی جاری به رغم ابلاغ دیرهنگام قیمت خرید تضمینی، در سطح حدود ۹۹ هزار و ۷۰۰ هکتار قرارداد کشت منعقد و بیش از ۹۲ هزارهکتار چغندرقند بهاره در کشور کشت شد.

مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی افزود: سطح زیرکشت چغندرقند بهاره در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ۱۸.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

حصادی با اشاره به بارندگی‌های خوب بهاره در کشور به ویژه در مناطق اصلی کشت و پشتیبانی‌های مناسب صورت گرفته مانند تأمین کود و سایر نهاده‌های مورد نیاز، ابراز امیدواری کرد؛ عملکرد تولید چغندرقند نسبت به سال گذشته، افزایش قابل قبولی داشته باشد.

وی یادآور شد که برداشت چغندرقند بهاره در کشور از اوایل پاییز آغاز می‌شود.

۲۰ هزار هکتار کشت جدید نیشکر

حصادی درباره کشت نیشکر گفت: در سال جاری بیش از ۲۰ هزار هکتار کشت جدید (پلنت) نیشکر برنامه‌ریزی شده که به همراه میزان مزارع راتون (کشت‌های قابل برداشت موجود) به حدود ۹۰ هزارهکتار بالغ خواهد شد.

مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که تقریباً حدود نیمی از شکر تولیدی کشور از نیشکر استحصال و تولید می‌شود، اذعان داشت: در سال گذشته روند تولید، عملکرد و استحصال شکر از نیشکر به رغم طولانی شدن دوره برداشت تا اواسط تیر ماه، خوب و مطابق با انتظارات پیش‌بینی شده بود به‌طوری که از سطح حدود ۹۰ هزار هکتاری نیشکر قابل برداشت در کشور (استان خوزستان) بیش از ۷.۴ میلیون تن نی برداشت و از این مقدار حدود ۷۶۰ هزار تن شکر فرآوری و استحصال شد.

وی گفت: اهمیت نیشکر به دلیل استراتژیک بودن شکر به‌عنوان محصول نهایی آن موجب شده این محصول زراعی جزو محصولات برنامه‌ریزی شده در طرح الگوی کشت قرار گیرد، امّا با این حال به دلیل محقق نشدن تخصیص سهمیه کود فسفاته آن، احتمال می‌دهیم از این بابت شاهد نوساناتی در میزان عملکرد نیشکر در سال جاری باشیم.

مجری طرح گیاهان قندی وزارت جهاد کشاورزی خواستار توجه بیشتر به کشت و زراعت محصولات استراتژیک و اساسی نظیر چغندرقند و نیشکر از سوی دولت شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha