کمک به تاب‌‎آوری در برابر گرد و غبار با آگاهی بخشی و همکاری بین‌المللی

تهران - ایرنا - دبیر ستاد ملی ‌سیاستگذاری و هماهنگی ‌مدیریت‌ مقابله با پدیده گرد و غبار با اشاره به اینکه شعار امسال روز جهانی مقابله با گرد و غبار به ابتکار ایران مشخص شده است، گفت: کمک به تاب‌آوری در برابر گرد و غبار از طریق آگاهی بخشی عمومی، همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی و اقدام دانش پایه به عنوان شعار این روز بین‌المللی تعیین شده است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان حفاظت محیط‌زیست، علی محمد طهماسبی بیرگانی افزود: قرار است مراسم روز جهانی مقابله با گرد و غبار شنبه ۲۳ تیرماه برابر با ۱۲ جولای با حضور سفرای خارجی و نمایندگان نهادهای بین‌المللی در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شود.

وی درباره نامگذاری این روز توضیح داد: به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، تقویم جهانی، ۱۲ جولای هر سال را به عنوان روز جهانی مقابله با توفان‌های ماسه و گردوغبار تعیین کرد و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

طهماسبی بیرگانی تاکید کرد: سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ ستاد ملی در گام اول نسبت به شناخت منشاهای داخلی و خارجی گرد و غبار اقدام و در گام دوم برنامه‌‎های عمل داخلی و خارجی را عملیاتی کرد که تعیین خسارت‌های گرد و غبار، دستور عمل اطلاع‌رسانی و سایر کارهای نرم افزاری از جمله این اقدامات بود.

وی افزود: در بعد خارجی از سال ۱۴۰۱ با دست پر به رایزنی با کشورهای همسایه پرداختیم و سپس همراه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به کشورهای عراق، سوریه، قطر امارت، کویت سفر کردیم.

دبیر ستاد ملی ‌سیاستگذاری و هماهنگی ‌مدیریت‌ مقابله با پدیده گرد و غبار ادامه داد: این اقدامات گسترده باعث شد تا در تیر ماه ۱۴۰۱ کنفرانس منطقه‌ای گرد و غبار با حضور ۱۱ کشور و ۶ نهاد بین المللی برگزار شود و در بیانیه نهایی به اشتراک گذاشتن برنامه‌های عمل زیر منطقه‌ای که ابتکار جمهوری اسلامی ایران بود، اضافه شود.

وی تاکید کرد: ایجاد یک صندوق منطقه ای در خصوص پدیده گرد و غبار به پیشنهاد شهید جمهور آیت الله سید ابراهیم رئیسی بود و این پیشنهاد بعد از کنفرانس و بیانیه پایانی به سازمان ملل فرستاد شد.

طهماسبی بیرگانی گفت: ما در این زمینه پیشگام بوده و پیشنهاد دادیم تا ۱۲ جولای به عنوان روز جهانی مقابله با گرد و غبار تعیین و در این زمینه مکاتبات متعددی صورت گرفت و نمایندگان کشورمان در سازمان ملل متحد با تلاش فراوان موضوع را پیگیری و سرانجام در خرداد ماه ۱۴۰۲ این روز تحت عنوان روز جهانی مقابله با توفان های ماسه و گردوغبار به تصویب اعضا ملل متحد رسید.

کمک به تاب‌‎آوری در برابر گرد و غبار با آگاهی بخشی و همکاری بین‌المللی

ثبت ۲۱ تیرماه ( ۱۲ جولای) به عنوان روز بین المللی مقابله با توفان های گرد و غبار

به گزارش ایرنا، در ۱۸ شهریورماه امسال اجلاس بین المللی مقابله با توفان های ماسه و گرد و غبار با حضور نمایندگانی از ۵۰ کشور دنیا در ایران برگزار شد که نتایج خوبی در زمینه نگاه دنیا به پدیده گرد و غبار حاصل شد به طوری که تمام دنیا به این نتیجه رسیدند که گرد و غبار یک پدیده جهانی است و باید همه کشورها در کنار هم با آن مقابله کنند و همچنین ایران به عنوان مرجع این موضوع در دنیا شناخته شد.

همچنین در این اجلاس ایران پیشنهاد داد که ۲۱ تیرماه (روز برگزاری نشست منطقه ای گرد و غبار در ایران ) به عنوان روز بین المللی مقابله با توفان های گرد و غبار تعیین شود که این پیشنهاد به مورد تایید و تصویب سازمان ملل متحد قرار گرفت که اقدامی در راستای توسعه دیپلماسی محیط زیستی ایران است.

علاوه بر این پیشنهاد دیگر ایران که قطعنامه مقابله با گرد و غبار بود در ششمین نشست مجمع محیط زیست ملل متحد که ۷ تا ۱۱ اسفندماه در نایروبی برگزار شد به تصویب رسید که این نمونه ای از تلاش‌های دولت سیزدهم برای جلب توجه جامعه جهانی نسبت به اهمیت این چالش مشترک است که بر اساس تصویب این قطعنامه، دیگر کشورها و دستگاه‌های بین‌المللی موظف شدند که در بحث گرد و غبار تکالیف خودشان را انجام دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha