تجمع بزرگ عاشورائیان یزد با حضور ۴۰ هیات در ۲۳ تیر برگزار می‌شود + فیلم

یزد- ایرنا- مسئول دبیرخانه بین المللی «یزد، حسینیه ایران» گفت: تجمع بزرگ عاشورائیان با حضور ۴۰ هیات عزاداری در روز شنبه ۲۳ تیرماه جاری از ساعت ۱۸ در حسینیه امیرچخماق و خیابان قیام برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، "سیدحسن حسینی " روز سه‌شنبه در نشستی با خبرنگاران یزد افزود: این تجمع برای نهمین سال متوالی در روز هفتم محرم همراه با برپایی موکب‌ها و همچنین نوحه خوانی و عزاداری و مشارکت مردم ولایتمدار و مومن یزد برگزار می‌شود.

وی با تاکید بر حفظ میرات ناملموس یزدی‌ها به خصوص برنامه‌های سنتی عزاداری ادامه داد: آیین‌های مهمی همانند نخل برداری، پوش کشی حسینیه‌ها و سبک خاص پذیرایی در روضه خوانی‌ها جزو برنامه‌های مهمی است که باید نسل به نسل منتقل شود.

این مسئول با قدردانی از همکاری مردم و هیات‌های عزاداری با این مرکز فرهنگی یادآور شد: علاوه بر حفظ میراث ملموس باید همه نسبت به حفظ میرات ناملموس یزد به خصوص آیین‌های عزاداری سنتی استان تلاش داشته باشند.

حسینی همچنین از راه اندازی دسته سقاها با حضور بیش از ۵۰۰ سقای کودک و نوجوان در مراسم عاشورائیان خبر داد که قبل از برگزاری مراسم‌ اصلی، برنامه‌های خاص خود را در فضایی معنوی در حسینیه امیرچخماق و خیابان قیام برگزار می‌کنند.

وی در ادامه با تشریح برنامه‌های این مرکز فرهنگی مذهبی گفت: طراحی ۷۲ ایده و طرح توسط دبیرخانه حسینیه ایران از جمله شناسنامه‌دار کردن حسینیه‌ها، هیات‌های عزاداری و پیگیری خواهر خواندگی شهرهای یزد و کربلا انجام شده است .

استان یزد بیش از سه هزار مسجد و حسینیه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha