۲۰ هزار میلیارد ریال فرار مالیاتی در استان یزد شناسایی شد

یزد- ایرنا - مدیرکل امور مالیاتی استان یزد از شناسایی ۲۰ هزار میلیارد ریال فرار مالیاتی در استان در ۱.۵ سال اخیر خبر داد و گفت: هفت هزار میلیارد ریال آن وصول شده است.

به گزارش ایرنا "رضا نجف زاده" روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: ۱۵ نفر بعلت فرار مالیاتی به مراجع قضایی معرفی که برای هفت نفر از این افراد حکم قطعی صادر شد.

وی با اشاره به شناسایی و رصد یک مورد تراکنش یکهزار میلیارد تومانی بدون پرداخت مالیات اظهار کرد: این فرد شناسایی و برای آن ۱۳۰ میلیارد تومان مالیات صادر و اخذ شد.

نجف زاده گفت: در یزد به ازای هر نفر، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر عوارض براساس سرانه جمعیت استان بین شهرداری ها و دهیاریها توزیع می شود؛ استان یزد از لحاظ توزیع عوارض رتبه چهارم را در سطح کشور دارد به‌ نحوی‌که به‌ ازای هر نفر ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان عوارض اختصاص‌یافته است.

مدیرکل امور مالیاتی استان یزد با اشاره به میزان پرداخت مالیات در استان افزود: در مجموع طی سال ۱۴۰۱ ، ۱۱.۵ همت و سال گذشته ۱۶ همت درآمد مالیاتی در استان اخذ شد و برای سالجاری نیز ۲۴.۵ همت تکلیف امور مالیاتی برای استان پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه کمک به شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، سلامت و ورزش نیز جزو وظایفی است که بر عهده اداره کل مالیاتی گذاشته شده است تا از محل درآمد مالیاتی به این حوزه‌ها عوارضی را اختصاص دهد اظهار کرد: سال گذشته سه هزار و ۱۱۷ میلیارد تومان بین دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان توزیع شد که ۳۵ درصد نسبت به سال ما قبل آن رشد داشت این درحالی است که اعتبار عمرانی استان در سال گذشته ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل امور مالیاتی استان یزد ادامه داد: همچنین در سال گذشته حدود یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای زیرساخت های سلامت استان و ۱۲۰ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های ورزش استان هزینه شده است.

وی با اشاره به رتبه سوم یزد در درآمد مالیات‌های مقطوع گفت: پارسال براساس مالیات مقطوع طبق تبصره ۱۰۰ ،تعداد ۳۵ هزار پرونده مالیاتی استان به دلیل درآمد کمتر از ۱۸ میلیون تومان معاف از مالیات بوده و ۲۳ درصد نیز تا پنج میلیون تومان مالیات داده‌اند.

نجف زاده با بیان این که در کل ۹۲.۹ درصد از مودیان یزد سالانه کمتر از ۲۰ میلیون تومان مالیات پرداخت می ‎کنند افزود: از مجموع ۹۰ هزار مودی استان تنها تعداد ۲ هزار و ۸۰۰ مودی موظف به پرداخت مالیات بالاتر از ۳۰ میلیون تومان هستند.

وی با اشاره به انتشار مالیاتهای پرداختی در بخشهای مختلف استان، به عنوان نمونه در مورد افزایش مالیات پزشکان و دندانپزشکان، تصریح کرد: به طور متوسط در بخش پزشکان، میزان مالیات پرداختی در استان از ۲۷ میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ به ۴۰ میلیون تومان در سال گذشته افزایش یافته است.

مدیرکل امور مالیاتی استان یزد ادامه داد: در بخش دندانپزشکان استان هم نیز طی این مدت به طور میانگین افزایش مالیات از ۲۰ میلیون تومان به ۵۳ میلیون تومان رشد داشت.

استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha