تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و اورژانس در نقاط صفر مرزی

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریتهای پزشکی در نقاط صفر مرزی خبر داد.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، بهرام عین اللهی در حاشیه چهل و یکمین همایش سراسری روسای مراکز اورژانس در کرج گفت: حذف نقاطی که در جاده ها سبب فوت می شد توسط وزارت راه و شهرسازی مورد توجه قرار گرفت و کارهای بزرگی در این زمینه انجام شد.

وی اظهار کرد: جاده‌ها و مناطق مختلف کشور، تنوع زیستی شامل کویر، کوهستان و قله دارد و به هر صورتی بود، پایگاه های اورژانس در مناطق مختلف کشور ایجاد شد.

عین اللهی گفت: در مناطق شهری کشور نیز در بخش اورژانس شاهد ارتقا بودیم بطوریکه راه اندازی و خرید ۲۴۶ موتورلانس در مناطق پرترافیک اقدامات موثری داشتند.

وی اضافه کرد: ۸۷ درصد بیمارانی که اورژانس برای اقدامات اولیه بالای سرآنان حضور پیدا می کند نیاز به بیمارستان ندارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: وقتی موتورلانس مجهز در دسترس باشد با توجه به سرعتی که در رسیدن به محل دارد می تواند بسیاری از درمان ها را انجام دهد و در صورت نیاز به بیمارستان، آمبولانس اعزام شود.

وی یادآورشد: در طول فعالیت دولت سیزدهم اقدامات موثری همراه با پیشرفت های قابل توجه داشتیم.

عین اللهی اضافه کرد: در روستاهای صعب العبور، ماماهای متبحری داریم و اقدامات اولیه حیاتی توسط مراکز اورژانس انجام می شود.

وی گفت: در طول فعالیت دولت سیزدهم ۱۰ ستاد مرکز اورژانس ساخته شده که در هر ثانیه فعالیت های سمعی بصری و مانیتورینگ رصد را انجام می دهند که در دانشگاه ها این مهم درحال تکمیل شدن است.

تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریتهای پزشکی در نقاط صفر مرزی

عین اللهی از تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریت‌های پزشکی در نقاط صفر مرزی خبر داد و افزود: یکی از نکات قابل توجه در این زمینه برگزاری مراسم ویژه از جمله اربعین است که با توجه به فصل گرما وجود پایگاه های مرزی و بیمارستان ها مهم است.

وی گفت: بنابراین بیمارستان شهید قاسم سلیمانی در شلمچه، بیمارستانی در مهران و یک بیمارستان هم امسال در مرز خسروی بهره برداری شد که بسیاری خدمات را به بیمارانی که گرما زده می شوند، ارائه دادند.

وزیر بهداشت، ضمن قدردانی از فرماندهی اورژانس به دلیل اقدامات موثر در این زمینه گفت: در سال گذشته حتی یک مورد مرگ در اثر گرمازدگی نداشتیم و در دهه آخر صفر نیز در خراسان رضوی خدمات خوبی انجام شد.

وی اضافه کرد: اولین شناور دریایی اورژانس در جنوب افتتاح شد و امیدواریم این مراکز توسعه یابد.

عین اللهی افزود: همچنین با توجه به اهمیتی که بالگرد ها در امداد رسانی دارند مراکز تعمیر و نگهداری بالگردها در تهران راه اندازی شده و اعتباری برای اورژانس درقانون بودجه تصویب شده است.

این مقام مسوول از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه اورژانس را راه اندازی پایگاه اورژانس بانوان عنوان کرد و گفت: این پایگاه با هدف ارائه خدمات بهتر به بانوان در نظر گرفته شده که فعلا در شهرهای بزرگ فعالیت دارد.

عین اللهی یادآور شد: سه هزار و ۵۴۰ نفر در سه سال اخیر در اورژانس استخدام شده اند، اگرچه هنوز هم کمبود نیرو داریم ولی سعی می کنیم این کمبودها در مجوزهای آینده تامین شود.

چهار هزار و ۵۰۰ نقطه کور تلفن همراه شناسایی شد

وی همچنین از شناسایی چهار هزار و ۵۰۰ نقطه کور تلفن همراه در کشور خبر داد و گفت: کارت معاینه طبی هوشمند صادر و ۲۲۰ پایگاه آموزشی راه اندازی شده تا آموزش ها به روز باشد.

عین اللهی، راه اندازی استودیو سلامت به ویژه برای اربعین و تجمع ها با هدف پیشگیری در موضوع گرمازدگی را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد.

وی از ساختمان خیریه هاشم زاده با زیربنای ۸۰۰ مترمربع به عنوان اقدامی موثر با مشارکت خیرین در حوزه بهداشت و درمان یاد کرد و افزود: در مسیر تهران - کرج با توجه به تردد بالایی که شاهد هستیم پایگاه های امدادرسانی مورد توجه قرار گرفته و اتوبوس آمبولانس یکی از این موارد است.

وزیر بهداشت گفت: اتوبوس آمبولانس با ۱۳ تخت می تواند پذیرای بیماران باشد و با توجه به عبور مسافران زیاد و کارخانه های متعدد در مسیر تهران – کرج می تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

وی اورژانس کشور را از پیشرفته ترین مراکز فوریت های پزشکی خاورمیانه برشمرد.

نیروهای اورژانس قهرمانان واقعی هستند

عین اللهی همچنین با بیان اینکه فداکاری‌ها و ایثارگری های عوامل اورژانس باید ثبت شود، خطاب به نیروهای این سازمان گفت: شما قهرمانان واقعی هستید که در حوادث سخت حضور دارید ولی متاسفانه این فداکاری ها و حضور ثبت نمی شود.

وی افزود: دوران فعالیت ۳ ساله ریاست جمهوری شهید آیت الله ئیسی در تاریخ ثبت شد و الگویی برای دولت های آینده خواهد شد ولی متاسفانه برخی ها این دوران را تحلیف می کنندو وظیفه ما این است که این راه را ادامه دهیم.

عین اللهی گفت: عوامل اورژانس در همه صحنه ها به خصوص در حوادث سخت حضور دارند و این حضور نشان دهنده شجاعت و فداکاری اورژانس است.

وزیر بهداشت اظهار کرد: از سیاست هایی که در دولت در زمینه اورژانس بوده،‌ توسعه خدمات اوژانس بوده و با توجه به اینکه خط اول حوزه سلامت اورژانس است به همین دلیل باید به این حوزه توجه ویژه‌ای شود.

عین اللهی افزود: تمامی امکانات و تجهیزات اورژانس باید به روز و جدید باشد؛ اورژانس یک دانشگاه است و تمامی حوادثی که در اورژانس پیش می‌آید باید تجزیه و تحلیل و با توجه به آن، راهکارهای مناسبی ارائه تا از حوادث بعدی پیشگیری شود.

وی تصریح کرد: وزارت بهداشت مسئول حفظ سلامتی تک تک افزاد جامعه است و در تمامی حوادث باید به درستی وظایف خود را در مقابل افراد حادثه دیده انجام دهیم.

دیپلماسی اورژانس از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت بهداشت است

عین اللهی با تاکید بر اینکه اورژانس همیشه باید در حالت پویا باشد، اظهار داشت: رئیس سازمان اورژانس باید برنامه چهار ساله آینده خود را مشخص کند و توسعه اورژانس از لحاظ امکانات و نیروی انسانی در اولویت قرار گیرد.

وی افزود: دیپلماسی اورژانس نیز یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که طبق این برنامه اورژانس کشور باید با اورژانس تمامی کشورها ارتباط و تعامل داشته باشد.

عین اللهی توسعه اورژانس هوایی را نیز یکی دیگر از برنامه‌های مهمی عنوان کرد که در صورت تامین اعتبار باید این موضوع در دستور کار قرار گیرد چرا که در بسیاری از مناطق کابرد مهمی دارد.

وزیر بهداشت همچنین تاکید کرد: استفاده از تکنولوژی روز دنیا از جمله هوشمندسازی باید در دستور کار برنامه های سازمان اورژانس قرار گیرد.

وی در ادامه به دستاوردهای سازمان اورژانس در سه سال اخیر اشاره کرد و گفت: دسترسی عادلانه و بهنگام به خدمات فوریت‌های پزشکی و اورژانس با کیفیت در سال‌های اخیر تقویت شد و این خدمت باید استمرار داشته باشد و در تمامی مناطقی که لازم است باید پایگاه‌های اورژانس احداث شود.

عین اللهی گفت: فداکاری ها و ایثارگری‌های عوامل اورژانس باید ثبت شود چرا که شما قهرمانان واقعی هستید که در حوادث سخت حضور دارید ولی متاسفانه این فداکاری‌ها و حضور ثبت نمی‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha