۱۲ تیر ۱۴۰۳، ۰:۰۵
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 85526015
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

تعامل کاربران معلول با رایانه از طریق پد دهانی+ فیلم

تهران- ایرنا- یک استارتاپ آمریکایی با ابداع سامانه ورودی داده به رایانه، این امکان را برای کاربران معلول فراهم کرده که با استفاده از زبان، دهان و سر با گوشی و سایر دستگاه‌های خود کار کنند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از سای تک دیلی، «توماس وگا» مدیر اجرایی شرکت استارتاپی به نام اوگمنتال است که فناوری «ماوث‌پد» (MouthPad ) یا پد دهانی را طراحی کرده و ساخته است. هدف از آن کمک به افراد دچار ناتوانی‌های جسمی برای کار با فناوری از طریق استفاده از زبان و حرکات سر آنها است.

وگا از سن ۱۲ سالگی کار برنامه‌نویسی را شروع کرد. او در دبیرستان به افراد معلول دچار ناتوانی دست و ام اس کمک می‌کرد تا ناتوانی خود را مدیریت کنند. وی ابتدا در دانشگاه کالیفرنیا و سپس در موسسه فناوی ماساچوستس «ام آی تی» فناوری‌هایی ابداع کرد که به افراد معلول کمک برای زندگی مستقل‌تر کمک می‌کردند.

وگا امروز هم‌بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت «اوگمنتال» است که کارش طراحی و توسعه فناوری‌هایی برای کمک به افراد معلول در کار کردن با دستگاه‌های رایانه‌ای آنها است.

«ماوث‌پد» اولین محصول شرکت اوگمنتال است که به کاربران کمک می‌کند رایانه، گوشی هوشمند یا تبلت خود را از طریق حرکات زبان و سر کنترل کنند. صفحه لمسی حساس به فشار «ماوث‌پد» روی سقف دهان قرار می‌گیرد و با استفاده یک جفت حسگر حرکتی، حرکات سر و زبان را به حرکت‌های آنی مکان‌نما و کلیک از طریق بلوتوث تبدیل می‌کند.

وگا توضیح داد: بخش زیادی از مغز به کنترل موقعیت زبان اختصاص دارد و زبان از ۸ ماهیچه تشکیل شده که به سرعت خسته نمی‌شوند. بنابراین فکر کردیم از این قابلیت‌ها استفاده کنیم.

افراد دچار جراحت‌ها و آسیب‌های نخاعی اکنون هر روز از «ماوث‌پد» برای کار کردن به طور مستقل با دستگاه‌های محبوب خود استفاده می‌کنند و می‌گویند این وسیله به آنها کمک کرده که مثلا فرمول‌های ریاضی را بنویسند و در کتابخانه مطالعه کنند. هدف نهایی شرکت اوگمنتال این است که در دسترس بودن فناوری‌ها برای افراد معلول را ارتقا بدهد.

وگا پیشتر به سمت ایده رابط مغز-ماشین گرایش داشت اما یک دوره کارآموزی در شرکت نورولینک موجب شد به فکر یک راه حل متفاوت بیافتد. او در ام آی تی تصمیم گرفت تا راه حلی ابداع کند که تا تمام ظرفیت‌های بالقوه ایمپلنت مغزی را داشته اما محدودیت‌های آن را نداشته باشد. در نهایت زمانی که از ام آی تی فارغ‌التحصیل شد در پایان سال ۲۰۱۹ شرکت اوگمنتال تاسیس شد.

شرکت اوگمنتال هر طرح ماوث‌پد را با یک مدل سه بُعدی بر اساس اسکن دهان فرد کاربر تولید می‌کند. آنها سپس قالب را با استفاده از چاپ سه‌بعدی می‌سازند و اجزای الکترونیک را به آن اضافه می‌کنند. بسیاری از کاربران فعلی این وسیله افراد با ضایعات نخاعی هستند و برخی کاربران قادر به حرکت دادن دست‌ها یا سر خود نیستند. همچنین گیمرها و برنامه‌نویس‌ها نیز از این وسیله استفاده می‌کنند.

اوگمنتال هم اکنون در حال کار روی نسخه بعدی این سیستم است که به نجواهای کاربر و حرکات ظریف‌تر ارگان‌های صوتی داخلی پاسخ خواهد داد. وگا می‌گوید این پوشیدنی‌ترین سیستم ورودی بدون کاربرد دست (هندزفری) است که تا کنون ساخته شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha