۱۲ تیر ۱۴۰۳، ۸:۴۵
کد خبر: 85525818
T T
۴ نفر

برچسب‌ها

کشف گیاهی که ممکن است در مریخ رشد کند

۱۲ تیر ۱۴۰۳، ۸:۴۵
کد خبر: 85525818
کشف گیاهی که ممکن است در مریخ رشد کند

تهران- ایرنا- دانشمندان با مطالعه روی نوعی گیاه، پِی بردند ممکن است بتواند در شرایط مریخ زنده بماند و رشد کند.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، وبگاه نیوزویک در گزارشی آورده است: تمدن آینده در مریخ ممکن است با یک گیاه کوچک بسیار خاص و انعطاف‌پذیر همراه شود.

بر اساس مقاله‌ای که به تازگی در مجله The Innovation منتشر شده است، نوعی خزه که در صحرا یافت می‌شود و Syntrichia caninervis ممکن است بتواند در محیط خشن مریخ زنده بماند و رشد کند.

این خزه می‌تواند در دمای انجماد تا ۳۲۰.۸- درجه فارنهایت رشد کند و میزانی از تشعشعات گاما را تحمل کند که بیشتر گیاهان و سایر اَشکال حیات در آن کشته می‌شوند.

این گیاه در شبیه‌سازی شرایط سیاره سرخ می‌تواند در شرایط فوق‌العاده خشک همچنین ترکیبی از خشکی، تشعشعات سنگین و هوای سرد مقاومت کند.

کشف گیاهی که ممکن است در مریخ رشد کند

مریخ دارای شرایط گوناگونی است که اکتشاف و احتمال سکونت انسان در این سیاره را مشکل می‌کند: مریخ جَو نازکی دارد که بیشتر از دی‌اکسیدکربن با مقادیر کمی نیتروژن، آرگون و مقادیر ناچیزی از اکسیژن و بخار آب تشکیل شده است.

علاوه بر این، آب در مریخ بیشتر به صورت یخ وجود دارد و کلاهک‌های یخی قطبی (پوشش دائمی یخ در دو سو یا دو قطب یک سیاره) از آب و یخ خشک (دی‌اکسیدکربن منجمد) تشکیل شده است.

مریخ مانند زمین میدان مغناطیسی جهانی ندارد، به این معنی که هر چیزی در سطح آن در معرض سطوح بالایی از تشعشعات کیهانی قرار دارد که خطر چشمگیری برای کاوشگران انسانی و هر چیزی که در خاک آن رشد می‌کند، به همراه خواهد داشت.

این اولین‌بار است که توانایی تحمل یک گیاه کامل در شرایط فضا یا جهانی دیگر آزمایش می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha