مردمی و ولائی بودن ویژگی برجسته شهیدان رییسی و آل‌هاشم بود

تبریز-ایرنا- رییس دیوان عالی کشور با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت، گفت: مردمی و ولائی بودن ۲ ویژگی برجسته و بسیار مهم شهیدان آیت الله سیدابراهیم رییسی و سیدمحمدعلی آل هاشم بود که به همین دلیل در جامعه محبوب بودند.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری روز پنجشنبه در مراسم چهلم شهدای سانحه بالگرد، افزود: من به گواه ۳۵ سال دوستی، همکاری و نزدیکی با شهید رییسی شهادت می دهم که ایشان در طول سال های خدمت خود در دستگاه قضایی و نیز دولت سیزدهم، با تمام توان تلاش می کرد منویات، رهنمودها و توصیه های مقام معظم رهبری را اجرایی کند.

وی اظهار کرد: در کنار تبعیت از رهبری و مطیع امر ولی فقیه بودن، هم شهید رییسی و هم شهید آل هاشم به معنی واقعی کلمه مردم دار بوده و خود را در هیچ پست و مقامی از مردم جدا نکرده و همواره برای رفع مشکلات جامعه شبانه روز در تلاش بودند که همین موضوع موجب تشییع و بدرقه حماسی شهدای خدمت در پنج استان کشور شد.

منتظری با تاکید بر اینکه مردم ایران اسلامی خادمان خود را به خوبی می شناسند، یادآور شد: عشق و دلبستگی مردم اعم از پیر و جوان و زن و مرد به این شهدا حماسه ای ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی آفرید و برای همگان روشن شد که خادمی که همواره در کنار مردم و رهبری باشد، خداوند نیز او را گرامی خواهد داشت.

وی مسئولیت های شهید رییسی در دستگاه قضائی و قوه مجریه را کوتاه مدت اما بسیار اثرگذار و مفید دانست و ادامه داد: بدون تردید در این حادثه جانسوز ایران اسلامی سرمایه های گران قیمتی را از دست داد که همه محبوب، دلسوز و خاکسار بودند و همین موضوع مصیبت بزرگی برای مردم ایران و به خصوص آذربایجان تحمیل کرد.

منتظری از شهید رحمتی استاندار آذربایجان شرقی نیز به عنوان نیروی جوان و مردمی یاد کرد که جزو مدیران متفکر و دلسوز نظام بود که جای خالی ایشان در دبیرخانه مولدسازی خالی است.

وی شهادت حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه را نیز ضایعه ای بسیار بزرگ برای دستگاه سیاست خارجی کشور دانست و افزود: این شهید بزرگوار توانست در مدت کوتاه وزارت خود به خوبی بخش بزرگی از مشکلات دیپلماسی کشور به خصوص با کشورهای همسایه را حل کند.

رییس دیوان عالی کشور حضور در صحنه انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری را در امتداد حماسه بزرگ و تاثیرگذار بدرقه شهدای خدمت دانست و با تاکید بر حضور گسترده و پرشور مردم در این عرصه مهم سیاسی و اجتماعی، گفت: فردا روز حماسه سازی مردم ایران در پیش چشم جهانیان است و بر همین اساس همه باید به این تکلیف ملی و دینی خود به نحو شایسته ای عمل کنند.

منتظری با اشاره به توطئه ها و دسیسه های وسیع دشمنان برای کمرنگ سازی حضور مردم در پای صندوق های رای، یادآور شد: دشمنان از مدت ها قبل برای این توطئه خود برنامه ریزی کرده و از طریق رسانه های مختلف مردم را برای مشارکت در انتخابات دلسرد می کنند، اما مردم با بصیرت و فهیم ایران اسلامی هرگز به این تبلیغات سوء اهمیتی نخواهند داد.

وی حضور حماسی مردم در انتخابات فردا را موجب یاس و ناامیدی دشمنان و قدرت و صلابت نظام اسلامی دانست و اضافه کرد: باید توجه داشت که هر چه میزان مشارکت مردمی در این عرصه بیشتر باشد به همان میزان دولتی مقتدر تشکیل شده و مسایل به خوبی پیگیری خواهد شد.

منتظری با بیان اینکه مردم به هیچ عنوان نباید اسیر جوسازی ها و مسایل تبلیغاتی نامزدها قرار بگیرند، شناخت دقیق از نامزد مورد نظر را مهمترین عنصر در تعیین فرد اصلح دانست و افزود: انتخاب رییس جمهوری برای چهار سال یکی از مهمترین فرازهای تعیین سرنوشت کشور به شمار می رود.

وی همچنین با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰، اظهار کرد: در این روز آیت الله شهید بهشتی همراه یاران خود به دست منافقین به شهادت رسیدند و ضایعه ای سنگین برای مجموعه اداری و قضایی کشور بود.

منتظری دسیسه های خارجی توسط عوامل خودفروخته منافقین را عامل اصلی حادثه هفتم تیرماه بیان و اضافه کرد: در آن سال ها شرایط عمومی و سیاسی کشور بسیار ملتهب بود و دشمنان نظام اسلامی می پنداشتند که با شهادت یاران امام و انقلاب این نظام تازه تاسیس با شکست مواجه می شود، اما حضور مردم مانع از این موضوع شد.

مردمی و ولائی بودن ویژگی برجسته شهیدان رییسی و آل‌هاشم بود

به گزارش ایرنا، در این مراسم که در محل صحن مصلای اعظم امام خمینی تبریز و با حضور اقشار مختلف مردم، مدیران و مقامات نظامی و انتظامی برگزار شد، حاضران با نوحه سرایی مداحان اهل بیت (ع) در فراق شهدای خدمت، سوگواری و عزاداری کردند.

بالگرد حامل آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، در زمان طی مسیر از سد خداآفرین تا تبریز روز ۳۰ اردیبهشت ماه در نزدیکی روستای اوزی و ارتفاعات شهرستان ورزقان در شمال آذربایجان شرقی سقوط کرد.

در این سانحه علاوه بر رئیس‌ جمهور، آیت الله محمدعلی آل هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سیدمهدی موسوی رئیس یگان حفاظت رئیس‌جمهور و سه خلبان بالگرد شامل سیدطاهر مصطفوی، محسن دریانوش و بهروز قدیمی به شهادت رسیدند.

شهید آیت الله رئیسی برای افتتاح سد خداآفرین و سد قیز قلعه‌سی بین ایران و جمهوری آذربایجان و دیدار با رییس جمهور این کشور به آذربایجان شرقی سفر کرده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha