سفیر آمریکا: زمان آتش بس در غزه و پایان ناسازگاری حماس فرا رسیده است

نیویورک – ایرنا- عضو دولت جو بایدن و سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: زمان آتش بس در غزه و پایان دادن به ناسازگاری حماس فرا رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل روز سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره خاورمیانه گفت: چند هفته پیش، شورای امنیت قطعنامه ۲۷۳۵ را تصویب کرد که در آن از حماس می‌خواست توافق پیشنهادی اسرائیل را بپذیرد و از همه طرف‌ها خواسته بود تا سه مرحله آن توافق را اجرا کنند.

عضو دولت جو بایدن ادعا کرد: متأسفانه، حماس از فراخوان های این شورا طفره رفته و صداهای سراسر جامعه بین المللی را نادیده گرفته است. در واقع، حماس به جای پذیرش این توافق، شروط بیشتری را اضافه کرده است.

گرینفیلد بدون اشاره به حمایت های نظامی آمریکا از اسرائیل گفت: مردم هر روز در حال عذاب هستند. کودکان، زنان و مردان فلسطینی هر روز رنج می برند. از دیدگاه ما، زمان پایان دادن به ناسازگاری حماس، آغاز آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها فرا رسیده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل ادامه داد: اطلاعات نشان می دهند که سال گذشت، از زمان آغاز جمع‌آوری داده‌های سازمان ملل در سال ۲۰۰۵، بیشترین تعداد فلسطینی‌هایی که در کرانه باختری کشته شده اند.

او گفت: ما از افزایش قابل توجه خشونت های مرگبار علیه غیرنظامیان فلسطینی توسط شهرک نشینان در کرانه باختری نگران هستیم و آن را به شدیدترین وجه محکوم می کنیم.

گرینفیلد اضافه کرد: ما از اسرائیل می خواهیم که با هماهنگی مقامات فلسطینی از این حملات جلوگیری کند. ما موضع خود را تکرار می‌کنیم که پیشروی شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری مانعی برای دستیابی به راه‌ کار دو کشوری است.

سفیر آمریکا افزود: علاوه بر این، ما تکرار می‌کنیم که برنامه حمایت اسرائیل از توسعه شهرک‌ها با قوانین بین‌المللی مغایرت دارد و تنها به تضعیف امنیت اسرائیل کمک می‌کند.

این دیپلمات آمریکایی همچنین گفت: علاوه بر این، ما عمیقاً نگران خشونت‌های شهرک نشینان افراطی در کرانه باختری هستیم.

گرینفیلد در ادامه درباره تشکیلات خودگردان فلسطین تصریح کرد: همچنین ضروری است که تشکیلات خودگردان فلسطین منابع مورد نیاز خود را برای پرداخت حقوق نیروهای امنیتی و به طور گسترده تر، برای حکومت مؤثر داشته باشد.

او همچنین تاکید کرد: دولت آمریکا به تعامل با دولت اسرائیل ادامه خواهد داد تا درآمدهای کامل تشکیلات خودگردان فلسطین از ترخیص کالا آزاد شود، کاری که کابینه اسرائیل از ۵ آوریل انجام نداده است.

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت: همچنین ضروری است که تشکیلات خودگردان فلسطین برای اصلاح خود تلاش کند و این کار را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهد.

به گزارش ایرنا، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ۳۱ می ۲۰۲۴ برابر با ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ و در آستانه انتخابات ۵ نوامبر سال جاری (۱۵ آبان ماه ۱۴۰۳) اعلام کرد که اسرائیل پیشنهاد جدیدی برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرد که از طریق قطر به حماس ارائه شده است و از طرفین خواست این فرصت را از دست ندهند و بر سر این پیشنهاد به توافق برسند.

در پی طرح بایدن، قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای برقراری آتش بس در غزه و آزادی اسرا با ۱۴ رای مثبت و یک رای ممتنع (روسیه) و بدون هیچ رای مخالفی در نشست ۱۰ ژوئن ۲۰۲۴ برابر با ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

تصویب این قطعنامه در حالی بود که در طول هشت ماه گذشته، آمریکا با حمایت قاطع از اسرائیل مانع تصویب هرگونه قطعنامه برقراری آتش بس در غزه و محکومیت حماس به دلیل عملیات نظامی طوفان الاقصی در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ و همگام با اسرائیل برای شکست این جنبش بود.

در قطعنامه ۲۷۳۵ شورای امنیت که دارای هفت بند می باشد، آمده است که قطعنامه پیشنهادی آمریکا تمام قطعنامه های مربوطه در مورد وضعیت خاورمیانه، از جمله موضوع فلسطین را یادآور می شود و بر اهمیت تلاش‌های دیپلماتیک مستمر مصر، قطر و آمریکا با هدف دستیابی به یک توافق آتش‌بس جامع شامل سه مرحله تاکید می کند.

در این قطعنامه آمده است: از پیشنهاد آتش‌بس جدید اعلام شده در ۳۱ مه که اسرائیل آن را پذیرفت استقبال می کند و از حماس می‌خواهد که آن را نیز بپذیرد، و از هر دو طرف می‌خواهد که شرایط آن را به طور کامل بدون تاخیر و بدون قید و شرط اجرا کنند.

این قطعنامه خاطرنشان می کند که اجرای این پیشنهاد می تواند نتایج زیر را در سه مرحله داشته باشد.

الف) مرحله ۱: آتش بس فوری، کامل با آزادی گروگان ها از جمله زنان، سالمندان و مجروحان، بازگرداندن اجساد برخی از گروگان های کشته شده، تبادل اسرای فلسطینی، عقب نشینی اسرائیلی ها از مناطق پرجمعیت غزه، بازگشت غیرنظامیان فلسطینی به خانه ها و محله های خود در تمام مناطق غزه، از جمله در شمال، و همچنین توزیع ایمن و مؤثر کمک های بشردوستانه در مقیاس بزرگ در سراسر نوار غزه.

(ب) مرحله ۲: با توافق طرفین، پایان دائمی خصومت ها، در ازای آزادی همه گروگان هایی که هنوز در غزه هستند، و خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه.

(ج) مرحله ۳: شروع یک طرح بازسازی چند ساله بزرگ برای غزه و بازگرداندن اجساد همه گروگان کشته شده که هنوز در غزه هستند به خانواده هایشان.

این قطعنامه تاکید می کند اگر مذاکرات برای مرحله اول بیش از شش هفته طول بکشد، آتش بس تا زمانی که مذاکرات در جریان است ادامه خواهد داشت و از آمادگی آمریکا، مصر و قطر برای برای اطمینان از ادامه مذاکرات تا زمانی که تمام توافقات حاصل شود و فاز دوم بتواند آغاز شود، خبر می دهد.

قطعنامه تصویب شده، بر اهمیت پایبندی طرفین به شرایط این پیشنهاد پس از توافق تاکید می کند و از همه کشورهای عضو و سازمان ملل می خواهد که از اجرای آن حمایت کنند.

این قطعنامه هرگونه تلاش برای تغییر جمعیتی یا سرزمینی در نوار غزه، از جمله هرگونه اقدامی که قلمرو غزه را کاهش دهد، رد می کند.

در این قطعنامه همچنین آمده است: این قطعنامه تعهد تزلزل ناپذیر خود را به چشم انداز راه کار دو کشوری که در آن دو کشور دموکراتیک، اسرائیل و فلسطین، در کنار هم در صلح در مرزهای امن و شناخته شده، مطابق با قوانین بین المللی و قطعنامه های مربوطه سازمان ملل زندگی می کنند، تاکید می کند و در این راستا بر اهمیت اتحاد نوار غزه با کرانه باختری تحت حاکمیت تشکیلات خودگردان فلسطین تاکید می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha