۵ تیر ۱۴۰۳، ۲۳:۳۴
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85520014
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

دستور رییس جمهور کنیا به ارتش برای سرکوب اعتراضات

تهران-ایرنا- شبکه تلویزیونی ان تی وی گزارش داد که ویلیام روتو، رئیس جمهور کنیا از ارتش این کشور خواسته برای سرکوب اعتراضات ضد دولتی وارد عمل شود.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا از خبرگزاری "تاس" رییس جمهور کنیا گفت که نیروها برای محافظت از اموال و آرامش مردم کنیا اعزام خواهند شد تا مردم بدون نگرانی برای اموال خود به شب را سپری کنند.

وی افزود که اعتراضات مسالمت آمیز به تخریب و آشوب رسیده است و همه مجرمان مجازات خواهند شد.

به گزارش ایرنا, ۱۳ کشور غربی نسبت به اعتراضات مرگبار در کنیا به افزایش مالیات‌ها «عمیقا ابراز نگرانی» کردند.

سفارتخانه‌ها و دفاتر دیپلماتیک ۱۳ کشور غربی از جمله کانادا، آلمان، انگلیس و آمریکا در بیانیه مشترکی اعلام کردند «از صحنه‌های خشونت‌آمیزی که در خارج از پارلمان کنیا شاهد بودیم، شوکه شدیم.»

در پی تصویب قانون افزایش مالیات از سوی پارلمان کنیا و تلاش معترضان برای هجوم به سمت این نهاد قانونگذار، پلیس برای متفرق ساختن جمعیت معترض به سوی آنها تیراندازی کرد.

در پی تیراندازی پلیس به سمت معترضان دستکم پنج نفر کشته، ده‌ها تن زخمی شدند و بخش‌هایی از ساختمان پارلمان به آتش کشیده شد.

پلیس کنیا پس از هجوم معترضان به سمت پارلمان نخست تلاش کرد با استفاده از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش، جمعیت را متفرق کند، اما پس از تداوم هجوم معترضان، به سمت آنها تیراندازی کرد.

رویترز نوشت، مخالفان افزایش مالیات در کنیا که آن را دچار بحران معیشتی می‌دانند، خواهان کناره‌گیری ویلیام روتو رئیس جمهوری این کشور هستند.

روتو نزدیک به دو سال پیش و در پی کارزار حمایتی از کارگران فقیر کنیایی به پیروزی رسید، حمایت می‌کرد، اما همزمان از سوی صندوق بین‌المللی پول برای کاهش کسری بودجه برای دریافت کمک مالی بیشتر و جامعه فقیر تحت فشار است.

گفته می‌شود ،هدف دولت از ارائه این لایحه افزایش ۲.۷ میلیارد دلار مالیات اضافی در تلاش برای کاهش بار سنگین بدهی خارجی کنیا است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha