۵ تیر ۱۴۰۳، ۲۳:۴۳
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85520008
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سفیر روسیه در آمریکا: واکنش مقامات واشنگتن به طرح پوتین بیانگر عدم علاقه آنان به صلح است

تهران-ایرنا- آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا در مصاحبه با مجله نیوزویک گفت: سیاستمداران آمریکایی نیازی به صلح در اوکراین ندارند، هدف آنها شکست استراتژیک مسکو است و واکنش مقامات واشنگتن به طرح پوتین نشان دهنده عدم علاقه آنها به صلح است.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا از "نیوزویک", وی افزود: من تاکید می کنم که در ۱۴ ژوئن، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، طرحی مسالمت آمیز برای پایان دادن به درگیری اوکراین پیشنهاد کرد. در پاسخ، ما فقط شاهد عرضه تسلیحات جدید به رژیم کی یف بودیم.

وی ادامه داد: بنابراین، واکنش واشنگتن آشکار است: سیاستمداران این کشور نیازی به صلح ندارند. آنها فقط بر جنگ با هدف تحمیل شکست استراتژیک به روسیه متمرکز هستند.

آنتونوف تاکید کرد که ابتکار مطرح شده توسط رئیس جمهور روسیه "به تلاش های عظیم و عزم سیاسی نیاز دارد. "

سفیر روسیه در آمریکا خاطرنشان کرد: "اجرای این طرح سال ها طول خواهد کشید. مواضع در مورد بسیاری از عناصر اساسی هنوز باید تعریف و هماهنگ شوند. اما کار باید فوراً آغاز شود. "

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین در نشستی با کارکنان ارشد وزارت خارجه روسیه، گفت: در غرب این اصطلاح که روسیه جنگ را در چارچوب یک عملیات نظامی ویژه آغاز کرد و متجاوز است، مدام تکرار می‌شود. من می‌خواهم یک بار دیگر تاکید کنم که روسیه جنگ را آغاز نکرد و این رژیم کی‌یف بود که پس از اعلام استقلال بخشی از اوکراین مطابق با قوانین بین المللی، خصومت‌ها را آغاز کرد و به آنها ادامه داد.

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که اگر اوکراین جاه‌طلبی‌های خود را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کنار بگذارد و نیروهای خود را از چهار منطقه اوکراینی که مسکو مدعی آن است، خارج کند، مسکو آتش را متوقف کرده و وارد مذاکرات صلح خواهد شد.

پوتین گفت که روسیه آماده است از خاک اوکراین عقب نشینی کند تا زمینه اجرای صلح فراهم شود.

رئیس جمهور روسیه در حالی شرایط کشورش برای صلح را اعلام کرد که قرار است بیش از ۹۰ کشور جهان بدون حضور نماینده روسیه در سوئیس برای گفت وگو درباره صلح گردهم آیند.

کنفرانس صلح سوئیس درباره اوکراین قرار است ۱۵ و ۱۶ ژوئن (۲۶ و ۲۷ خرداد) برگزار شود. روسیه به این کنفرانس دعوت نشده است. چین تاکید کرده که حضور روسیه و اوکراین پیش‌شرط برگزاری یک کنفرانس سازنده است.

همچنین کی‌یف گفته که بیش از یکصد کشور دعوت برای حضور در این نشست را قبول کرده‌اند. قرار است در این کنفرانس طرح صلح ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای پایان جنگ در این کشور مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه پیش از این گفت که نشست سوئیس در مورد اوکراین بدون حضور مسکو «اقدامی به طور کلی پوچ و یک وقت گذرانی بیهوده است و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها نمی‌خواهند وقت خود را تلف کنند.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha