فاز نخست سیستم نوین آبیاری طرح فلارد۱ چهارمحال و بختیاری بهره‌برداری شد

شهرکرد – ایرنا – فاز نخست سیستم‌های نوین آبیاری طرح فلارد۱ پس از ۲۰ سال روز سه‌شنبه در قالب طرح چله خدمت با حضور معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی همزمان با عید غدیر خم مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: این طرح در سطح ۱۰۰ هکتار (۳۳.۲ هکتار از اعتبارات دولتی و ۶۶.۸ هکتار از محل اعتبارات سهم آورده سرمایه‌گذار) سیستم آبیاری بارانی با پیش‌بینی تیپ و کشت غالب غلات، سیب‌زمینی و صیفی‌جات در روستای سندگان بخش فلارد افتتاح شد.

حسین برزگر افزود: با بهره‌برداری از فاز نخست سیستم‌های نوین آبیاری طرح فلارد۱ زمینه اشتغال ۸۰ نفر به صورت مستقیم و بهره‌مندی ۷۲ خانوار فراهم می‌شود.

وی اظهار داشت: از مجموع ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار این طرح ۸۰ میلیارد ریال آورده متقاضی و بخش خصوصی و ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات بلاعوض دولتی هزینه شده است.

فاز نخست سیستم نوین آبیاری طرح فلارد۱ چهارمحال و بختیاری بهره‌برداری شد

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در شهرستان فلارد ۲ طرح بزرگ زیربنایی در بخش کشاورزی شامل گرداب سفلی و فلارد یک در دستور کار است.

برزگر با تاکید براینکه باید در بخش دامداری و گلخانه حرکت‌هایی در شهرستان فلارد آغاز شود افزود: هرچند با افتتاح پالایشگاه بخشی از کارگران کشاورزی به سمت پالایشگاه سوق پیدا کردند و شهرستان در این بخش با مشکلاتی روبرو شد اما سیمای شهرستان فلارد کشاورزی است.

فاز نخست سیستم نوین آبیاری طرح فلارد۱ چهارمحال و بختیاری بهره‌برداری شد

وی اظهار داشت: ظرفیت کشاورزی شهرستان فلارد ظرفیت اقتصادی است و به طور قطع در این وضعیت باقی می‌‎ماند.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در آینده نزدیک توسعه کشاروزی از کشاورزی گسترده به سمت کشاورزی متراکم با بهره‌وری بالاتر سوق داده می‌شود.

وی افزود: با توجه به محدودیت منابع دولت استفاده از توان سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و مردم از اولویت‌های دولت به شمار می‌رود.

برزگر اضافه کرد: طرح فلارد۱ نخستین طرح مشارکتی این شهرستان است که با استفاده از توان مردم و سرمایه‌گذار بخش خصوصی در حال انجام است.

وی یادآور شد: اجرای طرح فلارد۱ با استفاده از توان مردم می‌تواند مدل‌ موفقی برای توسعه کشاورزی در این شهرستان به شمار رود.

رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال وبختیاری گفت: تخصیص اولیه آب طرح فلارد ۱۷۰ لیتر بر ثانیه بود درحالی که توان موتور در این طرح بیش از ۲۰۰ لیتر برثانیه است و انتظار می‌رود با همکاری فرماندار و وزارت نیرو ۲۰۰ لیتر آب بر ثانیه پمپاژ شود.

وی یادآور شد: درصورت پمپاژ ۲۰۰ لیتر آب بر ثانیه در طرح فلارد۱ تلاش می‌شود ۱۰ تا ۲۰ لیتر از این آب برای ۲ مجمتع دامپروری و مجتمع گلخانه‌ای پمپاژ شود و به این صورت کشاورزی در این شهرستان افزون بر زراعت در بخش دامپرری و گلخانه‌ها نیز سوق داده شود.

برزگر در خصوص طرح گرداب سفلی گفت: این طرح ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تلاش می‌شود در آینده‌ای نزدیک به سرانجام برسد و در این صورت به سمت عملیاتی کردن طرح فلارد ۲ حرکت می‌کنیم.

فلارد قطب کشاورزی چهارمحال و بختیاری

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: شهرستان فلارد به دلیل منابع آبی، خاک، دشت و اقلیم مناسب به عنوان قطب کشاورزی چهارمحال و بختیاری است.

صفدر نیازی افزود: خاک شهرستان فلارد برای گلخانه، زارعت و هر تولیدی و همچنین توسعه مجتمع‌های تولیدی و دامداری مناسب است.

فاز نخست سیستم نوین آبیاری طرح فلارد۱ چهارمحال و بختیاری بهره‌برداری شد

وی اظهار داشت: پیگیری‌های لازم برای توسعه گلخانه‌ها، مجتمع‌های دامداری و کانال‌های زیادی در شهرستان فلارد در حال انجام است.

محرومیت شهرستان‌های جنوب چهارمحال و بختیاری

نماینده مردم لردگان، خانمیرزا و فلارد در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان‌های جنوب چهارمحال و بختیاری از جمله مناطق غیر برخوردار استان به شمار می‌روند.

سید روح الله موسوی افزود: انتظار است که مسوولان جهاد کشاورزی تحولی جدی در بحث کشاورزی در شهرستان‌های لردگان، خانمیرزا و فلارد ایجاد کنند.

وی اظهار داشت: مردم شهرستان‌های جنوبی چهارمحال و بختیاری به شدت گلایه‌مند هستند و باید این شهرستان‌ها را به دلیل بعد مسافت با مرکز استان به صورت ویژه‌تر دیده شود.

فرماندار فلارد در این آیین گفت: عملیات اجرایی طرح آبیاری نوین فلارد۱ سال ۸۱ آغاز و پمپاژ آب این طرح به پایان رسید اما همچنان به صورت نیمه کاره باقی ماند

کوروش فتحی اضافه کرد: با اجرای این طرح برای نخستین بار قرار است ۲۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان به زیر کشت صیفی‌جات برود که تاکنون ۱۵۰ هکتار آن عملیاتی شده است.

به گزارش ایرنا،مال‌خلیفه مرکز شهرستان فلارد در ۱۷۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha