نظام اسلامی باید از زمینه‌های انحراف در دستگاه قضا جلوگیری کند

زاهدان_ ایرنا_ نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: نظام اسلامی باید با تامین مالی، جانی و فراهم کردن محیط مناسب برای قضات از زمینه‌های انحراف در دستگاه قضا جلوگیری کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت‌الله مصطفی محامی شامگاه دوشنبه در دیدار اعضای شورای قضایی استان که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد ضمن تبریک عید غدیر، نام و یاد شهدای هفتم تیرماه و شهید آیت‌الله بهشتی را گرامیداشت و اظهار کرد: اهمیت و حساسیت دستگاه قضا بر کسی پوشیده نیست و آیات مختلف در قرآن هشدار می‌دهد که نباید به تهدید و تطمیع‌ گرفتار شوید و این هشدار نشان دهنده این است که ما در معرض این آسیب هستیم.

وی افزود: باید تلاش شود تا زمینه این آسیب کاهش یابد و یک جهت آن در فقه ما آمده و عنوان می‌کند قاضی باید به طور کامل تأمین شود که تحت فشار مشکلات زندگی تن به وسوسه شیطان ندهد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: قاضی در مواقع فشار و عجله نباید رأی خود را صادر، بلکه باید در یک حالت عادی و طبیعی به قضاوت بپردازد و حکم خود را صادر کند.

وی ادامه داد: گام بعد تأمین امنیت این فرد است تا ترس مانع انجام کار نباشد و در واقع نظام اسلامی باید از زمینه‌های انحراف جلوگیری کند و به تأمین مالی، جانی و فراهم کردن محیط مناسب برای قضاوت بپردازد.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: اگر قاضی نیاز مالی داشته باشد، تأمین امنیت نشود و یا بر اساس تراکم بالا پرونده‌ها دقت در رسیدگی به پرونده را فدای سرعت در رسیدگی کند آسیب‌هایی را در پی خواهد داشت.

آیت الله محامی خاطرنشان کرد: در کار قضاوت تشخیص درست حائز اهمیت است و مسائل مختلفی در این جهت تاثیر دارد و اگر نیروها پس از دریافت آموزش‌های تخصصی و کسب تجارب به سایر استان‌های کشور منتقل شوند همواره ما با مشکل رو برو خواهیم بود و باید در این جهت تدابیر لازم صورت گیرد و یک جهت کار آموزش و به کارگیری نیروهای بومی خود استان است و راهکار دیگر در نظر گرفتن بسته‌های تشویقی برای نیروهای غیر بومی است تا عامل ماندگاری آن‌ها در سیستان و بلوچستان باشد.

صیانت از جایگاه دستگاه قضا در سیستان و بلوچستان باید صورت گیرد

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی لازم است تا جلسات توجیحی و آموزشی برای نیروهای کم سابقه برگزار شود و مسائل کاری و فضای استان برای آن‌ها تبیین شود تا به تدریج رشد پیدا کنند.

نماینده ولی فقیه در سیستان و گفت: مقام معظم رهبری در دیدار مسوولان دستگاه قضا بر عدالت‌خواهی تاکید کردند و اینکه مردم احساس کنند یک دستگاه از حق آن‌ها دفاع می‌کند و برای برقراری عدالت باید به آن مراجعه کنند.

امام جمعه زاهدان اذعان کرد: برای اینکه دستگاه قضا ملجأ و پناهگاه مردم باشد در گام اول خود مردم باید این حس را نسبت به مجموعه داشته باشند و در سیستان و بلوچستان برای دستیابی به این جهت باید تلاش بسیار صورت گیرد.

وی بیان کرد: اگر در میان همه خدمات و تلاش‌های خوبی که صورت می‌گیرد افراد اندکی اهل سوء استفاده باشند کار همه را خراب کرده و سرمایه اجتماعی سیستم را از بین می‌برند و اگر کسی تخلف می‌کند باید با سرعت و دقت مورد رسیدگی قرار گیرد.

آیت‌الله محامی صیانت از جایگاه دستگاه قضا در سیستان و بلوچستان را خواستار شد و خاطرنشان کرد: یکی از محورهای کاری حفاظت و صیانت است به گونه‌ای که قبل از غرق شدن فرد در باتلاق به او تذکر و هشدار داده شود.

وی افزود: تسهیل در فرایند رسیدگی به پرونده‌ها حائز اهمیت است و برقراری رابطه عاطفی با افراد عامل رضایت بیشتر مردم و در واقع خدمات شما را به کام آن‌ها شیرین خواهد کرد.

امام جمعه زاهدان افزود: گام مهم دیگر اطلاع‌رسانی است و می‌توان پس از محرز شدن تخلف جنبه‌های عمومی پرونده‌ها، آمار و برخوردهای صورت گرفته را اطلاع رسانی کرد که در این صورت برای مردم هم دلگرم کننده خواهد بود و در کنار امیدآفرینی نگاه آن‌ها را تغییر می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha