۵ تیر ۱۴۰۳، ۹:۲۶
کد خبر: 85519409
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

رونق کلزاکاری در فارس؛ از کاشت تا برداشت

۵ تیر ۱۴۰۳، ۹:۲۶
کد خبر: 85519409
رونق کلزاکاری در فارس؛ از کاشت تا برداشت

شیراز- ایرنا - توسعه دانه روغنی کلزا با هدف تغییر الگوی کشت در فارس و خودکفایی در تولید این محصول در حال حاضر در دستورکار متولیان امر قرار گرفته و رئیس جهاد کشاورزی فارس نیز از تولید بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تن کلزا در سطح پنج هزار و ۷۸۵ هکتار از مزارع این استان خبر داده و گفته عملیات برداشت کلزا در سطح سه هزار و ۱۲۸ هکتار از مزارع با استفاده از ۳۲ دستگاه کمباین مجهز به هد مخصوص انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، خشکسالی‌های پی در پی و کاشت محصولات آب‌بَر سبب شده کشاورزان تمام تلاش خود را برای تغییرات الگوی کشت به کار گیرند و کاشت کلزا یکی از مهمترین راهبردها برای تحقق این مهم است.

برآوردها حاکی از آن است که در سال زراعی گذشته سطح زیرکشت کلزا در کشور ۱۱۰ هزار هکتار بوده و در نهایت از سطح ۸۸ هزار هکتار حدود ۱۴۰ هزار تن کلزا برداشت شد.

برداشت ۲۵۰ هزار تن کلزا در سال زراعی جاری

امسال اما مجری طرح دانه‌های روغنی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرد که ۲۵۰ هزار تن کلزا در سال زراعی جاری برداشت خواهد شد و میزان افزایش تولید نسبت به سال گذشته بین ۶۰ تا ۷۰ هزار تنی پیش‌بینی می‌شود.

خرید کلزا در فارس نیز از خردادماه سال جاری توسط شرکت تعاونی کشاورزی دانه‌های روغنی استان فارس با مشارکت اتحادیه و شرکت‌های تعاون روستایی در شهرستان‌های استان انجام شد و سرپرست سازمان تعاون روستای فارس در آن مقطع زمانی اعلام کرد که ۲هزار و ۴۰۰ تن کلزا با نرخ تضمینی توسط تعاونی‌های تحت نظارت این سازمان خریداری شد.

به گفته حمید رشیدی امسال بیش از ۲هزار و ۴۰۰ تن کلزا در شهرستان‌های مهر، لار، زرین‌دشت، جویم، فسا، فیروزآباد و نورآباد ممسنی خریداری شد و با توجه به تغییر در شیوه خرید کلزا در سال جاری، شبکه تعاونی‌های روستایی نسبت به تحویل کلزا از کشاورزان و ذخیره‌سازی در انبارها اقدام کرده است.

تولید هفت هزار و ۵۰۰ تن کلزا در سطح پنج هزار و ۷۸۵ هکتار از مزارع فارس

اخیراً نیز رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس از تولید بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تن کلزا در سطح پنج هزار و ۷۸۵ هکتار از مزارع این استان خبر داده و گفته که برداشت این محصول از اواسط فروردین ماه آغاز شده و تا اواخر تیرماه ادامه خواهد داشت.

مجتبی دهقان‌پور افزود: در حال حاضر عملیات برداشت کلزا در مناطق گرمسیری فارس به پایان رسیده و در مناطق معتدل آغاز شده است.

به گفته وی، عملیات برداشت کلزا تاکنون در سطح سه هزار و ۱۲۸ هکتار از مزارع با استفاده از ۳۲ دستگاه کمباین مجهز به هد مخصوص انجام شده که در کاهش ریزش دانه گیاه بسیار مؤثر است.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس بیش از پنج هزار و ۳۰۰ تن کلزا برداشت شده از سطح سه هزار هکتار به ۱۰ مرکز خرید در سطح استان فارس تحویل شده است.

دهقان پور پیش‌بینی کرد که با پایان عملیات برداشت، بیش از هفت هزار و ۵۰۰ تن محصول از مزارع کلزا استان فارس تولید و تحویل مراکز خرید شود.

وی، نرخ خرید تضمینی اعلام شده توسط دولت برای هر کیلوگرم محصول کلزا را ۳۵۰ هزار ریال عنوان کرد و افزود: در سال زراعی جاری خرید این محصول توسط بخش خصوصی انجام می شود.

رونق کلزاکاری در فارس؛ از کاشت تا برداشت

اجرای طرح توسعه کشت کلزا در مزارع فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس درباره اجرای ۱۰ طرح تغذیه بهینه کلزا و همچنین طرح افزایش حداکثر عملکرد این دانه روغنی در این استان گفت: برای افزایش کمی و کیفی این محصول در سطح بیش از ۲هزار و ۴۰۰ هکتار از مزارع از عناصر ریز مغذی استفاده شده است.

دهقان پور به بیان اهداف برنامه توسعه کشت کلزا در استان فارس پرداخت و افزود: برای صرفه‌جویی در مصرف آب و کاهش میزان بذر مصرفی به مقدار چهار کیلوگرم در هکتار، طرح توسعه کشت روی پشته و کشت کف کار در سال زراعی جاری اجرا شد.

او افزود: در این طرح ۷۲۳ هکتار کشت روی پشته و هزار و ۴۳۱ هکتار کشت کف کار در مزارع کلزا استان فارس انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس اضافه کرد: در اجرای طرح توسعه آبیاری‌های نوین نیز برای صرفه‌جویی در مصرف آب، آبیاری مزارع کلزا در سطح هزار و ۶۰۰ هکتار به صورت بارانی و میکرو انجام شده است.

کلزا یکی از گیاهان دانه‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است و با توجه به اهمیت فواید و مزایای این گیاه و کم‌آب‌بر بودن این محصول کشاورزی نیاز است تدابیر کافی برای تشویق و ترغیب کشاورزان فارس به کاشت آن در مناطق مستعد در اولویت قرار بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha