ضرورت آگاهی مردم درباره «تب دنگ»/اهمیت از بین بردن زیستگاه‌های پشه آئدس

تهران-ایرنا- معاون بهداشت وزیر بهداشت افزایش آگاهی عمومی مردم در رسانه ها نسبت به بیماری تب دنگ را ضروری دانست و گفت: در زمینه مبارزه با بیماری تب دنگ باید قوانین بازدارنده داشته باشیم و برای از بین نبردن محل‌های زیست پشه آئدس جریمه تعیین کنیم.

به گزارش ایرنا از وبدا، حسین فرشیدی در نشست تخصصی «آئدس، اقدامات و راهکارها» با بیان اینکه باتوجه به ورود مسافران از کشورهای همسایه انتظار ورود بیماری تب دنگ به کشور را داریم، استراتژی مناسب به منظور مقابله با تب دنگ را آموزش نیروهای متخصص و عموم مردم ذکر کرد.

وی اظهارداشت: باتوجه به افزایش سفرها در تابستان از کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس به ایران و رؤیت پشه آئدس در شهرهای مختلف کشور از جمله شهرهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان، انتقال بیماران بدون علامت به کشور را باید جدی بگیریم. اخیرا هم به دلیل افزایش موارد ابتلا به بیماری در کشور امارات، تعدادی از مسافران مبتلا پس از تشخیص به کشور منتقل شدند.

وی با اشاره به توافقات سازمان پدافند غیرعامل، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه برای اختصاص بودجه مجزا به موضوع مقابله با تب دنگی در کشور گفت: استان هرمزگان با توجه به اینکه تمامی مراحل قبل و بعد از مشاهده پشه آئدس، تشخیص بیماری و انتقال داخلی را دارد می‌تواند نمونه خوبی از نظر آموزشی برای بیماری‌های منتقله از آئدس در سطح کشور باشد. بنابراین هرمزگان از نظر تجهیزات آزمایشگاهی و آموزش نیروهای انسانی می‌تواند برای کنترل مناسب آئدس در کشور کمک‌کننده باشد.

ضرورت آگاهی مردم درباره «تب دانگ»/اهمیت از بین بردن زیستگاه‌های پشه آئدس

بیماری تب دنگ با مالاریا کاملا متفاوت است

فرشیدی تصریح کرد: باتوجه به نحوه انتقال بیماری توسط پشه آئدس و قرار گرفتن در معرض گزش، نیاز به جدیت خاصی در این مورد وجود دارد. بیماری تب دنگ با مالاریا کاملا متفاوت است و استراتژی ما باید براساس آموزش نیروهای متخصص و عموم مردم باشد.

باید مردم را از طریق فضای مجازی و سایر روش‌های مدرن نسبت به بیماری تب دنگ آگاه کنیم وی با تاکید بر اینکه باید به افرادی که می‌خواهند از کشور خارج شوند درمورد بیماری‌های شایع در کشور مقصد اطلاعاتی ارائه شود،خاطرنشان کرد: مسافرانی که به کشور وارد می‌شوند باید از نظر بیماری رصد شوند و در مورد آزمایش و نحوه مواجهه با بیماری آگاه شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزایش آگاهی عمومی مردم در رسانه ها نسبت به بیماری تب دنگ را ضروری دانست و گفت: باید مردم را از طریق فضای مجازی و سایر روش‌های مدرن نسبت به بیماری تب دنگ آگاه کنیم تا پیشگیری کرده و چنانچه در معرض گزش قرار گرفتند، آن را پیگیری کنند.

فرشیدی با بیان اینکه همچنین نیاز داریم در این زمینه قوانین بازدارنده داشته باشیم و برای از بین نبردن محل‌های زیست پشه آئدس جریمه تعیین شود گفت: در هرمزگان تجهیز آزمایشگاهی تامین شده و کیت‌های تشخیص سریع در انتظار ترخیص است و کیت های تشخیص سریع در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار می گیرد.

وی افزود: زیرساخت‌های آموزشی در استان هرمزگان باید تقویت شود تا بتوانیم استان هرمزگان را به عنوان ایستگاه آموزشی، پژوهشی بیماری‌های منتقله از آئدس در نظر بگیریم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha