۳ تیر ۱۴۰۳، ۱۵:۵۲
کد خبرنگار: 2493
کد خبر: 85517936
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

برگزاری مسابقه آشپزی با هدف احیای غذاهای سنتی

تهران- ایرنا- رئیس انجمن صنفی آشپزان و سرآشپزان درباره اولین مسابقه آشپزی و شیرینی‌پزی انجمن صنفی آشپزان و سرآشپزان و دبیرخانه خوراک ایران توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش ایرنا، کرمعلی رهنما رئیس انجمن صنفی آشپزان و سرآشپزان درباره اولین مسابقه آشپزی و شیرینی پزی انجمن صنفی آشپزان و سرآشپزان و دبیرخانه خوراک ایران گفت: چندین سال بود که می خواستیم این مسابقه را برگزار کنیم، اما پیگیر استانداردسازی آن بودیم و بعد از آنکه داوران را تربیت کردیم و تست دادند و همه مدارک صادر شدند داوران انجمن را تشکیل دادیم.

وی ادامه داد: استانداردسازی نمره دادن داوران را مدنظر قرار دادیم و در این مسابقه با استانداردهای جهانی نمره دادند و برای یک میز همه داوران نمره می‌دادند.

رهنما عنوان کرد: بیشتر شرکت کنندگان ما در بخش آشپزی بودند و در بخش قنادی تعداد کمتر است، اما کارهای ابداعی بسیاری داشتند البته شرکت کنندگان جوان بیشتری حضور داشتند که بسیار حائز اهمیت است.

وی اظهار کرد: ما به دنبال غذاهای سنتی و زیرخاکی هستیم و بیشتر شرکت کنندگان غذاهای محلی که رو به فراموشی است را آماده کرده بودند و این برای ماندگاری آنها بسیار مهم است.

رئیس انجمن صنفی آشپزان و سرآشپزان افزود: بعد از این مرحله برای برگزیدگان معادل سازی مدرک انجام می‌شود و دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنیم و شرکت کنندگان را برای المپیادهای جهانی آماده می‌کنیم چراکه این مسابقات به صورت هدفمند برگزار می‌شود.

رهنما توضیح داد: شرکت کنندگان از شهرهای مختلف همچون آمل، بابل، هرمزگان، خوانسار، رشت، کوچ اصفهان، لاهیجان، کرج، تهران، بندرعباس، بروجرد، قزوین و ... حضور داشتند و بیشتر غذاهای فراموش شده را با خود آوردند تا بتوانند آن را احیا کنند.

رهنما درباره مسابقه‌های آینده آشپزی بیان کرد: مسابقه بعدی ما در یک استان کشور خواهد بود که به زودی در نشست خبری اعلام خواهیم کرد. مسابقه برای نوشیدنی و آش برگزار می‌کنیم. همچنین برای گیلان جداگانه مسابقه داریم چراکه گیلان غذاهای متنوعی دارد.

رئیس انجمن صنفی آشپزان و سرآشپزان خاطرنشان کرد: برای شرکت در مسابقه اطلاع رسانی انجام می‌دهیم و همه عزیزان می‌توانند شرکت کنند چراکه برای ما خلاقیت مهم است. خانم میترا خاکسار مدیر اجرایی این همایش هستند و اسپانسر شدند و برای کارهای استانداردسازی بسیار کمک کردند و همیشه دغدغه دارند که داوری عادلانه در این مسابقه اتفاق بیفتد.

جمع کل شرکت کنندگان در این دوره از مسابقه ۱۳۰ نفر بود که از این تعداد ۸۵ نفر در بخش  آشپزی و ۴۵ نفر در بخش قنادی به رقابت پرداختند.

برندگان مسابقه

آشپزی سفره ایرانی با شعار  «ایران را باید چشید»؛ 

بخش آشپزی 

هاجر منتظری تختی اول
پارمیس پارسا دوم 
 مانی تیموری دوم 
 سرور محمدی چهارم
 عسکری زاده پنجم 
 فریماه زمانی ششم
 فاطمه حکیمی هفتم 
 الهام معماری هشتم 
محمد غفاری نهم 
مرضیه رضایی دهم
برندگان بخش قنادی 
 نصیبه علاقمند صومعه سرایی اول 
الهام حیدری دوم
 گارینه مارکامیان سوم 
رقیه اقدم نیا چهارم
زهرا جاذبی پنجم

اسامی هیئت داوران به سرداوری خانم مهرانگیز سالاری و آقای علی زارعی به شرح ذیل است.

داوران بخش قنادی 
 مریم میرزاجانی
مریم اژئر
 میترا خاکسار
 زهرا زاهدی (داور مهمان)
بهروز سلیمانی (داور مهمان)
داوران بخش آشپزی 
علی زارعی
حمید خورشیدی
 مهرانگیز سالاری
سیده مریم حسینی
 لیلا سرمدی
سیده محدثه حسینی (داورمهمان)
الهام پورمسیب (داور مهمان)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha