منشا رویش ۸۳ گونه زراعی و باغی اصلی در کشور شناسایی شد

تهران- ایرنا- رئیس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه تاکنون منشا رویش حداقل ۸۳ گونه زراعی و باغی اصلی در کشور شناسایی شده است، گفت: ایران جزو غنی‌ترین کشورها از نظر منابع ژنتیکی کشاورزی، منابع طبیعی و تنوع زیستی جانوری و گیاهی در جهان است.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، مصطفی آقایی افزود: تاکنون بیش از ۸ هزار گونه گیاهی در کشور شناسایی شده که از این تعداد حدود ۲ هزار و ۴۰۰ گونه انحصاری ایران است.

رئیس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی اظهارداشت: تاکنون ٢٠٤ گونه پستاندار، ٥٥٠ گونه پرنده، ٢٧٤ گونه ماهیان آب‌های داخلی، ٢٦٨ گونه خزنده و ٢٢ گونه دوزیست در ایران شناسایی شده است؛ این تنوع سرشار و ثروت عظیم الهی موجب شده تا ایران به عنوان یکی از کشورهای دارای بیشترین تنوع زیستی در جهان شناخته شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی نیز حدود ٩٥ گونه زراعی و ١٠٨ گونه باغی در کشور کشت و کار می‌شود؛ از این تعداد حداقل ٣٥ گونه زراعی و ٢٢ گونه باغی و تعداد زیادی خویشاوندان وحشی آنها از ایران منشا گرفته‌اند.

به گفته وی، حفظ و بهره‌برداری عالمانه، هدفمند و پایدار از منابع ژنتیکی می‌تواند کمک موثری به خودکفایی اقتصادی و امنیت ملی کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha